Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Nie ustawać w ćwiczeniu się z miasta

- W czasach, gdzie ponad połowa światowej populacji żyje w miastach, obserwowanie tego w jaki sposób współczesne miasta odpowiadają na ten proces wydaje mi się niezwykle interesujące - mówi Mateusz Nowacki*, kurator cyklu Ćwiczenia z miasta w Centrum Kultury Zamek.

Marzenia jak dinozaury

- Co robi Nela, która przez pięć godzin podpisuje swoje książki? Pracuje czy może nadal jest wtedy dzieckiem? Nie wiem jak odpowiedzieć na to pytanie, ale wydaje mi się, że jednak pracuje - mówi Łukasz Pilip*, reporter, autor książki "Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa".

Trash teatr

- W spektaklu nie ma uproszczeń, ściemy. Nie chciałem, żeby młodzi widzowie wyszli z komunikatem, że nie wolno śmiecić i tyle. To za mało - mówi Mateusz Pakuła*, reżyser kolejnej premiery w Teatrze Animacji. Pierwszy pokaz Jungle people - 30 marca.

Miejsce otwarte

- Jestem szczęśliwy, gdy ludzie z różnych środowisk, nacji i religii, czy też zwyczajnie poszukujący, mogą się poznać w ludzki sposób, coś wspólnie zrobić i w czymś uczestniczyć. Właśnie u nas następuje taka integracja - mówi Maciej Krajewski*, fotograf z pasji, pielęgniarz z zawodu, prowadzący Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, które przy ul. Św. Marcin 75 działa od ponad dwóch lat.

Mam na imię Młodość

O żywej pracowni artystycznej, młodości i poszukiwaniu siebie opowiadają Agnieszka Cieślińska, Nikodem Cisowski, Anna Kossyk oraz Allen Mack należący do kolektywu Młodzi Zdolni Seksowni.

Dzisiaj najlepiej sprawdza się minimalizm

- Znam ludzi, którzy choć nigdy nie posiadali gramofonu, mają kolekcję winyli, bo zachwyciła ich właśnie okładka. Zechcieli mieć ten przedmiot jako dzieło sztuki - mówi Mateusz Torzecki*, jeden z jurorów Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową.

Ta historia to nie sielanka

- Powracają fale, które wciąż można opisywać tym samym językiem. "Portiernia" będzie dla mnie o wiele bardziej smutna, niż w 2003 roku. Powtarzalność dodaje jej elementu beznadziejności - mówi Marcin Kęszycki* z Teatru Ósmego Dnia. "Portiernia" w nowej wersji zostanie ponownie wystawiona z okazji 55-lecia teatru. Premiera - 21 marca.

Nie ograniczamy się do teatru

- Teatr impresaryjny, menadżerski to była w owym czasie nowość, trzeba było dopiero wydeptywać ścieżki, uczyć się zdobywania funduszy, układać plany, skutecznie zyskiwać artystów - o początkach Sceny na Piętrze, która świętuję w tym roku 40-lecie istnienia, opowiada jej szef Romuald Grząślewicz.

Muzeum z dociekliwości

- Uznałam, że XIXGallery zasłużyła na to, żeby stać się muzeum - mówi Anna Moryto*, inicjatorka powstania Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu. Otwarcie - 29 marca.

Między Marsylią, Poznaniem a Senegalem

- Na każdym etapie mojej rezydencji będę współpracować z różnymi osobami. Nie mogłabym z perspektywy uprzywilejowanego białego człowieka mówić samodzielnie o wielu kwestiach, dlatego "Wędrująca ziemia" to projekt otwarty, włączająca platforma - mówi artystka Patrycja Plich*, która w trakcie programu Rezydenci w Rezydencji 2019 w Centrum Kultury Zamek zajmuje się zapomnianą historią działającego w Poznaniu Centrum Afrykańskiego.

ROZMOWY W GARDEROBIE. Jestem z trochę innej bajki

- Długo walczyłem z myślą, że mogę być aktorem; na początku najważniejsze były bonusy - zwolnienia z lekcji, dziewczyny... A potem splot przypadków, obejrzane w Warszawie Metro i właściwi ludzie po drodze. Do szkoły dostałem się jednak dopiero za drugim razem - mówi Jakub Papuga*, aktor Teatru Polskiego.

Święty Marcin musi stać się celem

- Teraz od nas będzie zależało, czy nie wypuścimy z rąk tej szansy, która została stworzona. By na Marcinie znowu było życie. Przyszłe pokolenia by nam nie wybaczyły, gdybyśmy pozwolili umrzeć tej ulicy - mówią Hanna Sierocka*, dyrektor Towarzystwa Wiedzy Powszechnej i Anna Rybarczyk-Robak**, specjalistka ds. Rewitalizacji.

O pszczołach, drzewach i ludziach

- Najfajniejsze spotkania miałem w małych bibliotekach, z dziećmi, które żyją bliżej natury. Widziały to, o czym opowiadam. Dzieci żyjące w miastach często nie mają pojęcia o tym, że ziemniaki nie rosną w supermarkecie na półce - mówi rysownik Piotr Socha*, autor popularnych książek dla dzieci "Pszczoły" i "Drzewa".

Nosić w sobie wiele osobowości

- To pułapka na samego siebie, bo łatwiej jest być rozpoznawalnym z czegoś jednego - mówi o swojej muzycznej twórczości Hubert Wińczyk*.

Znajdować nowe języki

- Emigracja - o czym wiadomo - jest przekleństwem i szansą. Pisało o tym wielu ludzi mądrzejszych niż ja - mówi Roman Chojnacki*, poeta i krytyk literacki.

Pracować w duchu porozumienia

- Zawsze staram się pracować w duchu otwartości i zaangażowania wszystkich stron - mówi Grzegorz Jura*, nowy przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania.

Herstoryczna mapa Poznania

- Mapa herstoryczna "Re:wers" powstała po to, by nadać miastu nowych znaczeń i powiązać przestrzeń z pamięcią o kobietach z historii - mówi Magda Szewciów, pomysłodawczyni projektu "Re:wers - herstoryczne mapowanie miasta".

Filmy spoza kina

- Nie zarabiamy na tym filmie, a nawet jak są bilety w niektórych kinach, to dochód przeznaczamy na organizacje pozarządowe - mówi Piotr Macha, który z duetem Siksa zrealizował musical "Stabat Mater Dolorosa". W poniedziałek będzie można zobaczyć film w Kinie Pałacowym i spotkać się z twórcami.

Nie ma życia pozaksiążkowego!

Olcha Sikorska, dla wielu Olszyna, Olszynka, Ola, zawsze z książką na pierwszym planie. Wielokrotnie nagradzana, najbardziej znana jako inicjatorka pierwszych w kraju Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, niestrudzona popularyzatorka osiągnięć polskich twórców w tej dziedzinie.

ROZMOWY W GARDEROBIE. Ahoj, przygodo!

- Niedawno sobie uświadomiłem, że dopiero od trzech lat obserwuję, jak zmieniają się pory roku, jak przechodzą jedne w drugie. I jestem najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi - mówi Paweł Binkowski*, aktor Teatru Nowego.

1 27 Strona 28 29 30 31