Kultura w Poznaniu

Rozmowy

ROZMOWY W GARDEROBIE. Muszę wziąć oddech

- Dużo rysuję. Ludziom to się podoba, a ja jestem zdziwiona, bo to specyficzne prace. Może nastał teraz czas na uspokojenie siebie? - mówi Małgorzata Walas-Antoniello, aktorka Teatru Orbis Tertius.

Muzyka klasyczna - znakomita podstawa, by wykonywać jazz

- Jazz czerpie z muzyki ludowej, broadwayowej i wszelakiej innej, skończonej muzyki. Pomyślałem "dlaczego muzyka klasyczna nie miałaby być taka?" - mówi Jarosław Kostka*, który zajmuje się jazzową interpretacją utworów Chopina, Bacha czy Griega.

Myśleć muzyką

Z Anną Zalewską-Powalisz* i Krzysztofem Powaliszem**, prowadzącymi od dziewięciu lat otwartą szkołę talentów Poznańska Scena Młodych w Piwnicy Artystycznej ZSK, rozmawia Monika Piotrowska.

Ucieczka do analoga

- Analogowość jest u korzeni naszego świata - mówi Bohdan Bobrowski *, który organizuje w Łazędze Poznańskiej pokazy filmów rzadkich na taśmie filmowej 16mm.

Poznań był jego pasją

- Ratajski całą swoją działalność podporządkował temu, by Poznań stał się miastem europejskiego formatu, miastem, które rangą dorównywałoby stolicy - mówi Maria Niestrawska*, kuratorka wystawy o prezydencie Ratajskim czynnej w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza.

LAS obchodzi piąte urodziny!

- LAS na Wawrzyniaka i Małych Garbarach to były przestrzenie, które sami od początku budowaliśmy, nie mając dużych budżetów - mówi Krystian Piotr. W grudniu mija pięć lat, od kiedy zaczął prowadzić kultowy klub.

Berowa w żyłach płynie krew

- Kiedyś gospodarze nie wpuszczali berów do chat, ponieważ bali się kradzieży. Jeżeli wpuściłeś bery do chaty, to albo coś ukradli, albo zwyczajnie nabałaganili - o wielkopolskich tradycjach karnawałowych opowiada Izabela Kotlarska* z Instytutu im. Oskara Kolberga.

Zjednoczone stany siemanizacji

- "Siemanizacja" polega na tym, że poznaje się nowych ludzi, dzięki czemu zbiera się doświadczenia i wymienia dowcipami - mówi Bartłomiej Maczaluk z duetu Wczasy*. W czwartek zagrają w klubie Dragon.

Kto był bohaterem, a kto grał znaczonymi kartami...

- Nie spodziewałem się aż tak wiele brudnej polityki i wzajemnego podstawiania nóg w skądinąd zwycięskim projekcie. Może tym większa zasługa tych, którzy po prostu wzięli sprawy w swoje ręce i wyszli na ulice walczyć? - mówi Radosław Paczocha*, autor dramatu "Powstaniec Thiel", na motywach którego powstaje spektakl "Asymilacja" w Teatrze Nowym. Premiera 21 grudnia na Dużej Scenie.

Skok do wody o innej temperaturze

- W spektaklu "Raport panika" zadaję pytania skąd stereotyp Polaka Janusza? Kiedy napędzamy się niewytłumaczalną, wszechobecną złością? Rozwijam też kwestię usprawiedliwiania nienawiści, nietolerancji, ksenofobii i ułańskiej zakrapianej fantazji - opowiada Arti Grabowski*, artysta-rezydent Sceny Roboczej.

ALE KINO. Dzieci są najlepszymi krytykami

- Dobry film pokazuje rzeczy zwykłe, ale zwyciężają w nim dobro, prawda i piękno. Życie to weryfikuje, ale kiedy mamy wzorzec, do którego możemy się odwołać, jest łatwiej, szczególnie w chwilach, które stawiają nas przed złożonymi wyborami - mówi Jacek Porzycki*, jeden z jurorów jury nauczycieli Festiwalu Ale Kino!

ALE KINO. Wielki powrót polskiego kina dziecięcego

- Kiedyś każdy chciał robić wielkie kino. Teraz jest inaczej i coraz więcej reżyserów chce realizować filmy dla dzieci - mówi Jacek Piotr Bławut*, którego film "Dzień czekolady" można obejrzeć na trwającym właśnie Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Czas na zmiany w rozmawianiu w Polsce o II wojnie światowej

- Żyjemy w społeczeństwie katolickim, w którym - delikatnie rzec ujmując - kwestie związane z seksualnością nie mają racji bytu - mówi Joanna Ostrowska*, autorka książki "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej". Spotkanie z nią odbędzie się w piątek 7 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Łazęga Poznańska.

Plan na galerię z prawdziwego zdarzenia

- Watcher to nie jest samotna postać, która po prostu jest, stoi i patrzy. Ale wykorzystując atrybut lokalizacji, troszeczkę zmusza ludzi do myślenia i nawiązuje do klimatu danego miejsca - mówi Noriaki*, poznański grafik, artysta uliczny i zwycięzca Plebiscytu IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl na Człowieka kultury sezonu 2017/2018.

Error rynku sztuki

- Chciałem unaocznić poczucie, że jako artyści robimy wszystko jak trzeba, ale z różnych względów nie dostajemy odpowiedzi i wsparcia z drugiej strony. Krytykujemy układ, w którym musimy uczestniczyć - mówi Paweł Jaskuła*, kurator zbiorowej wystawy Error 404. Wraz z artystą Dawidem Puszyńskim** zabierają głos w sprawie kondycji poznańskiego rynku sztuki.

Podążamy tropem siłaczek

- Żyjemy w epoce śnienia - czas wsłuchać się w potrzeby społeczne, czas stworzyć wizję... - mówi Katarzyna Wala*, inicjatorka poznańskiego ruchu Bloomerek.

Dokumenty Niepodległej

- Na fotografiach widzimy czołowe postacie ówczesnej polityki, członków Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej, dowódców powstania. Przy ołtarzu polowym mszę świętą koncelebruje ks. Stanisław Łukomski, który odczytuje też rotę przysięgi - mówią Magdalena Mrugalska-Banaszak*, kierownik Muzeum Historii Miasta Poznania i Henryk Krystek**, dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu o poznańskich dokumentach na Krajowej Liście UNESCO.

Jestem szczęśliwa, że wybrałam ten zawód

W ósmym roku życia postanowiła, że będzie dyrygentką. - Kocham muzykę i wspaniałych muzyków, z którymi pracuję. Gdybym miała decydować po raz drugi, podjęłabym taką samą decyzję - mówi Agnieszka Duczmal, dyrygentka i założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus", która w tym roku świętuje pięćdziesięciolecie istnienia.

One, czyli my

- Od zawsze uważam, że amnezja jest antyfeministyczna. Gdybyśmy dziś uważnie czytały to, co pisały nasze przodkinie, to dziwiłybyśmy się niejednokrotnie, jakie były radykalne. Przecież to, co one wtedy głosiły na wiecach, mogłybyśmy dzisiaj cytować jako aktualne - mówi Marta Mazurek*, pomysłodawczyni platformy ONEPoznań, dedykowanej kobietom Poznania.

1 29 Strona 30 31 32 33