Kultura w Poznaniu

Książki

Wiedział i widział więcej

O Edwardzie Żebrowskim, bohaterze swojej nowej książki, opowie 22 lutego w CK Zamek, Jakub Socha. Spotkanie poświęcone reżyserowi poprzedzi pokaz zrealizowanego przez niego pod koniec lat 70. filmu Szpital Przemienienia.

Kraj, który praktykuje dobroć

O Norwegii mówi się dużo: że jest równościowym rajem, albo że wprowadza równościowy reżim. Że Norwedzy pomagają jedynie z pobudek pragmatycznych, albo że są uosobieniem dobroci. Można jednak patrzeć na Norwegię w sposób bardziej wyważony - tak, jak robi to Nina Witoszek.

Bo doskonale zna świat

W minionym roku za swoją debiutancką powieść otrzymała Nagrodę im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodę Conrada. Anna Cieplak, autorka "Ma być czysto" będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu "Czytnik" w Teatrze Nowym.

Możesz pomóc wydać książkę Noacha Lasmana

Wystartowała kampania crowdfundingowa, której celem jest zebranie pieniędzy na przygotowanie do druku książki poznańskiego Żyda i izraelskiego pisarza Noacha Lasmana "Wspomnienia z trzech światów".

TŁUMACZ SIĘ TŁUMACZY. Nie bójmy się obcości

- Dla dzieci tłumaczy się o wiele trudniej, bo dziecięcy czytelnik intuicyjnie wyczuje każdy dysonans czy nachalny dydaktyzm - mówi Eliza Pieciul-Karmińska, profesorka nadzwyczajna w Instytucie Językoznawstwa UAM, tłumaczka literatury z języka niemieckiego.

TŁUMACZ SIĘ TŁUMACZY. Mulischem po polsku już byłem

- Tłumacz literatury staje się na pewien czas w swoim rodzimym języku tłumaczonym autorem czy autorką - mówi Jerzy Koch, profesor zwyczajny w Zakładzie Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich na Wydziale Anglistyki UAM, tłumacz literatury z języka niderlandzkiego i afrikaans.

Na tropie tłumacza literackiego*

Na początku jednego z najsłynniejszych tekstów o przekładzie jeszcze bardziej znanego tłumacza, Stanisław Barańczak wątpi w sensowność swojego zawodu. Po co nam właściwie tylu tłumaczy?

Kronikarz zapowiedzianej śmierci

- Filmy, o których piszę, są częścią szerszego zjawiska, może nawet lepiej powiedzieć: popkulturowej gry z wieloma uczestnikami - mówi Adam Horowski*, krytyk filmowy, autor i wydawca "Leksykonu filmów postapokaliptycznych".

Szok i niedosyt

Dobrze, że publikacja Ewy Najwer Krajobraz po szoku. Wspomnienia (nie)kontrolowane 1981-1982 ukazała się drukiem, bo książek opisujących okres stanu wojennego wciąż jest zbyt mało. Nie wystarczy jednak zebrać i opublikować wspomnienia, trzeba jeszcze zainteresować przekazem czytelnika.

Książka jak pizza

Wyobraźmy sobie sytuację, w której starsza osoba uwielbia czytać, ale z jakiegoś powodu trudno jej się dostać do najbliższej biblioteki albo nie ma nikogo, kto mógłby ją w tym wyręczyć. Od 1 lutego Biblioteka Raczyńskich rozwiąże ten problem, dostarczając książki prosto do domu Seniora.

Polska Świetlickiego

Opublikowany przez podpoznańskie Wydawnictwo Wolno nowy tom wierszy wybranych Marcina Świetlickiego wydaje się szalenie ważną opowieścią. O Polsce i o nas wszystkich.

Kopyt i Szlosarek: wiersze wybrane

Pod koniec 2017 nakładem WBPiCAK ukazały się zbiory wierszy Szczepana Kopyta i Artura Szlosarka. W najbliższy wtorek nadarzy się okazja, żeby posłuchać obu poetów podczas kolejnego spotkania z cyklu "Seryjni poeci" w CK Zamek.

Spotkanie z "Mieszczanami"

Jacy jesteśmy my - poznańscy mieszczanie? Racjonalni, pracowici i przedsiębiorczy, a może zachowawczy, gnuśni i pozbawieni fantazji? Na to pytanie postarali się odpowiedzieć autorzy artykułów najnowszej Kroniki Miasta Poznania.  Jej promocja już w najbliższy czwartek, 18 stycznia.

Zostań reporterem i wydaj własną książkę

Zostało już tylko kilka dni na udział w konkursie reporterskim Wydawnictwa Poznańskiego. Zwycięzca otrzyma stypendium w wysokości 15 tys. zł oraz wyda reporterską książkę. Spieszcie się! Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 stycznia.

Kaprysy Świetlickiego

- Może być ta sama Polska, którą mamy. Tylko żeby słońce świeciło. Żeby ludzie byli grzeczniejsi, milsi i żeby mądrzej mówili - o tym, co myśli o Polsce i Polakach opowiedział w niedzielę w Dragonie Marcin Świetlicki.

Tłumacz jak nikt inny

Literatura skandynawska - ze szczególnym wskazaniem na kryminały - przeżywa dziś prawdziwy boom. O tłumaczeniu literatury skandynawskiej i pracy z tekstami Tove Jansson, Bea Uusuma czy Linn Hansén opowie w poniedziałek w Teatrze Nowym tłumaczka i popularyzatorka literatury Justyna Czechowska.

Wiązanka pieśni patriotycznych

Marcin Świetlicki i Antoni Ziut Gralak pojawią się 7 stycznia w klubie Dragon. Wieczór będzie okazją nie tylko do posłuchania piosenek  Świetlickiego, ale i porozmawiania z nim w kontekście jego najnowszej, opublikowanej przez podpoznańskie Wydawnictwo Wolno książki.

Z szuflady do księgarń

Poznańskie Wydawnictwo Świętego Wojciecha ogłasza konkurs literacki Na Osi Czasu. Wymaganiem jest osadzenie fabuły powieści w starożytności, średniowieczu bądź renesansie i obsadzenie w niej ważnej postaci z punktu widzenia chrześcijaństwa. Termin nadsyłania prac: październik 2018.

Literacki spacer nabrzeżem Newy

O wciąż inspirującym mieście, które zdaniem wielu nigdy nie powinno powstać opowie 8 grudnia w Zamku Joanna Czeczott. Jej "Petersburg. Miasto snu" ukazał się w lipcu nakładem Wydawnictwa Czarne.

1 38 Strona 39 40 41 42