Niespełna dwa lata temu Szczepan Kopyt wydał swój ostatni tom wierszy, "z a b i c". Można by pomyśleć, że wybór tekstów ledwie trzydziestokilkuletniego poety nie będzie zbyt obfity: jednak Kopyt jest autorem już sześciu książek poetyckich i współautorem pięciu albumów muzycznych, do których m.in. napisał teksty piosenek. Jest ważną postacią polskiego środowiska poetyckiego, jest też rozpoznawany przez czytelników. Kopyt konsekwentnie tworzy poezję wrażliwą na społeczny wymiar naszego życia i pozycję jednostki we wspólnocie, a także doświadczanej przez nią opresji.
Autorem najnowszego wyboru wierszy Kopyta - "Wypisy dla klas pracujących" - pochodzących ze wszystkich wydanych przez niego dotychczas tomów, jest Paweł Kaczmarski. Tłumaczy w posłowiu, jak wygląda polityczność poezji Kopyta w perspektywie jego dotychczasowej twórczości: "Gdyby chcieć możliwie zwięźle i obrazowo przedstawić stosunek autora Kiru do <<polityczności wiersza>>, można by zapewne powiedzieć tak: zaangażowanie jest w wierszu nie dlatego, że się je tam włożyło, tylko dlatego, że się go nie wyjmowało. [...] Erotyk nie jest bardziej <<literacką>> formą niż manifest."
Nieco inaczej wygląda sytuacja Artura Szlosarka, który ma dłuższy staż poetycki od Kopyta. Zadebiutował w 1991 r. tomem "Wiersze napisane". Od tego czasu wydał wiele książek poetyckich, a także przekłady poezji Paula Celana czy "Aforyzmów z Zürau" Franza Kafki. Autorem wyboru wierszy Artura Szlosarka "Późne echo" jest Paweł Mackiewicz.
Szlosarek był różnie umiejscawiany na polskiej mapie literackiej. Z początku doklejono mu łatkę neoklasycysty, dziś pisze się o egzystencjalnym, refleksyjnym czy nastrojowym wymiarze jego wierszy. Sam poeta przyznaje, że doświadczenie twórcze nie czyni go pewniejszym: "Im więcej wierszy za mną, tym mniejsza pewność, czym jest wiersz. Być może jest to wewnętrznie sprzeczne równanie, które najlepsi z nas próbują rozwiązać podstępem. Może wypadkowa nadziei i jej utraty, niejasny znak nieczytelnego ogołocenia, jak w psalmach. [...] A może podanie komuś ręki, jak chciał Celan." - pisał dla portalu dwutygodnik.com.
Wtorkowe spotkanie z poetami w CK Zamek poprowadzi prof. Piotr Śliwiński.
Jolanta Kikiewicz
- "Seryjni poeci": promocja zbiorów "Wypisy dla klas pracujących" Szczepana Kopyta oraz "Późne echo" Artura Szlosarka
- CK Zamek, Scena Nowa
- 23.01, g. 18
- wstęp wolny