Kultura w Poznaniu

Varia

Wydarzeń moc w tę noc

Ten, kto by chciał wziąć udział we wszystkich wydarzeniach, z pewnością będzie zawiedziony. Lista atrakcji, które czekają nas w Noc Muzeów z 21 na 22 maja, to bowiem wiele, wiele stron. Każdy z nas może być za to pewien, że znajdzie coś dla siebie.

Książki jak drzwi - 15. Kieszeń Vincenta

 - Główną bohaterką naszych dorocznych warsztatów będzie książka artystyczna: do czytania, oglądania, dotykania, słuchania... Do odkrywania dzięki niej nowych fantastycznych światów, ale też do poznawania tego świata, który mamy na wyciągnięcie ręki - wyjaśnia Tadeusz Wieczorek, kurator projektu Kieszeń Vincenta.

Kiedy jadę "siedemnastką"

Jadąc tramwajem lub wędrując pieszo ulicami miasta, spostrzegam znacznie więcej niż tylko kufer wlokącego się przede mną samochodu. Widzę także poznańskie murale.

Czy chemia może być romantyczna?

Co roku ma tu miejsce około 700 wydarzeń, w których bierze udział blisko 30 tys. osób, a 1,5 tys. jest w nie zaangażowanych. Ale podczas Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki liczą się nie tylko liczby. Najważniejszy jest bezpośredni kontakt z nauką i pokazanie, jak bardzo wpływa ona na nasze codzienne życie.

Barbarzyńcy w Poznaniu

Od początku mają ten sam cel - skonfrontować nas i oswoić z "innością". Tradycyjnie też wyjdą w przestrzenie miasta. Festiwal Inwazja Barbarzyńców - od niedzieli w Poznaniu.

Francja Romów do odkrycia

Koncert Marian Badoï Trio "W hołdzie Django" otworzy w sobotę XXVI Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii - w tym roku odkrywające Francję Romów.

Fantastyczna Pyra

Hordy zombie na moście Dworcowym, Darth Vader przechadzający się pod rękę z Galadrielą, Ironman wymieniający uwagi z Hellboyem. Raz w roku to znak, że w Poznaniu trwa Pyrkon.

Rocznica chrztu krok po kroku

Sala Ziemi MTP, Aula UAM oraz Stadion Miejski to główne miejsca centralnych obchodów rocznicy 1050. lecia Chrztu Polski. W programie m.in. uroczyste zebranie Zgromadzenia Narodowego, msza święta na stadionie i koncertowa wersja musicalu "Jesus Christ Superstar".

Koduj jak designer, kreatywnie!

Te targi udowadniają, że design nie jest jedynie luksusem i domeną wysoko wykwalifikowanych specjalistów, lecz umiejętnością kreatywnego myślenia, czyniącą życie nie tylko piękniejszym, ale też prostszym. Jeśli chcesz przenieść te wartości do swojego życia - Arena Design z pewnością ci to ułatwi.

Mieszko się ochrzcił, i co z tego?

Najwięcej będzie debat i dyskusji, a tematem większości z nich - instytucja, która niemal zawsze rozpala emocje: Kościół. Jego relacje z państwem, język, stosunek do kultury, wolności słowa, a nawet do... przyrody. Jednak w projekcie #1050 czeka nas o wiele więcej.

Pamięci Jana Palacha

16 stycznia 1969 r. na placu Wacława w Pradze student Uniwersytetu Karola Jan Palach dokonał samospalenia. Chciał w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i obudzić czeskie społeczeństwo. Tym dramatycznym wydarzeniom została poświęcona wystawa "Jan Palach'69", którą w najbliższy poniedziałek otwiera Biblioteka Raczyńskich.

Podróże na krańce świata

Już po raz kolejny czeka nas symboliczna podróż razem z tymi, którzy odbyli ją naprawdę. Festiwal Podróżniczy "Na Szage" rozpocznie się 5 lutego.

Szanowni Najmłodsi!

Roberto Frabetti, znany artysta związany z bolońskim teatrem La Baracca, powiedział kiedyś, że tworzenie teatru dla dzieci i młodzieży oznacza wkraczanie w nową przestrzeń i w nowy czas. Kolejna okazja do eksploracji nieznanego terytorium nadarzy się 30 stycznia. W Poznaniu rozpoczną się Small Size Days.

Feeria propozycji

Sposoby na odpoczynek podczas zimowej przerwy w nauce z pewnością można mnożyć bez końca. Zobaczcie, co szykują dla Was poznańskie ośrodki kultury.

Co ty tu robisz, Eliaszu?

XIX Dzień Judaizmu w Poznaniu rozpocznie się 9 stycznia. W programie m.in. koncert zespołu Klezmafour, czytanie sceniczne fragmentów "Judasza" Amosa Oza w wykonaniu aktorów Teatrów Nowego oraz wystawa malarstwa Zbigniewa Boguckiego. 

Kolęduj z Orszakiem

"Oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Widzieliśmy bowiem gwiazdę jego na Wschodzie i przyszliśmy, aby się mu pokłonić. (...)" (Mt 2,1-11).

Do szopy, hej pasterze...

Z mieszkającą na Śląsku siostrą "licytujemy się", która z szopek jest większa: ta w Panewnikach czy ta u franciszkanów w Poznaniu. Jednak jeśli dobrze poszukać, to "największych w Europie szopek" znajdzie się jeszcze kilka. Zapraszam do odwiedzenia szopki poznańskiej, bo nawet jeśli nie jest największa, to... można tam dojechać tramwajem.

Bardzo huczne chrzciny

Prawie przez cały 2016 rok czekają nas wydarzenia związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski. A że prawdopodobnie chrzest odbył się w Poznaniu, moc atrakcji u nas - zrozumiała!

1 26 Strona 27 28 29 30