Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Nowy rok w CK Zamek, także z perspektywy balkonu

Zamkowy zespół - specjaliści  od muzyki, teatru, filmu, literatury, sztuk wizualnych... - zdradzili plany na 2016 rok.

. - grafika artykułu
Jeden z nowych projektów CK Zamek: "Teatr powszechny"

Blisko pół miliona osób odwiedziło w minionym roku CK Zamek. Widzowie wzięli udział w kilkuset spotkaniach, wykładach, debatach i warsztatach, wysłuchali prawie 100 koncertów, uczestniczyli w 1600 projekcjach filmowych. W nowym roku Zamek nie zwalnia tempa - przygotował całkiem nowe projekty, ale i kontynuację tych, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem widzów.

Wśród wydarzeń już rozpoznanych pojawi się festiwal Ethno Port (w tym roku w dniach 16-19 czerwca) i Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema (20 - jubileuszowa edycja odbędzie się między 16 a 20 listopada). A także kolejne Imieniny Ulicy Święty Marcin (11.11) i 2. Festiwal Fabuły (12-15.10).

Teatr nie wyklucza

A co z nowości? Aż 80 koncertów, w tym kilka premierowych - promujących nowe albumy najciekawszych polskich artystów sceny alternatywnej, awangardowej, jazzowej i rockowej. - Właśnie na premierach chcemy się skupić w tym roku - mówi Bożena Szota z Zamku. Martyna Jakubowicz, Luxtorpeda, Julia Marcell, Organek, Lao Che... - to tylko wybrani artyści, którzy w 2016 roku zagrają w Zamku.

Już w lutym Zamek zainauguruje nowy projekt - "Teatr powszechny", prezentujący m.in. dokonania teatrów powstających i działających w środowiskach osób upośledzonych i zagrożonych społecznym wykluczeniem.- Najważniejszym elementem tego programu, ale i najbardziej ryzykownym będą 4 premiery teatralne, które szykujemy: spektakl Janusza Stolarskiego (premiera w kwietniu), "Między jawą a snem" Teatru Wiem Kiedy Nie Mogę (maj), a także jesienne premiery spektakli Wojciecha Wińskiego i Teatru Usta Usta Republika oraz Grupy Animacji Społecznej "Rezerwat" - wymienia Andrzej Maszewski.

Nowy teatralny cykl otworzy 27 lutego pokaz spektaklu "Endspiel" teatru RambaZamba z Niemiec, w którym grają niepełnosprawni aktorzy.

Nowością wśród propozycji literackich Zamku będzie "Zamek Książek", promujący wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży. - Chcemy się wspólnie zastanowić, co zrobić, żeby Polacy więcej czytali. Bo od czytania zależy wszystko - nawet to, na kogo głosujemy w wyborach - mówi Joanna Przygońska z działu literackiego. Będą warsztaty dla nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców, spotkania z autorami ważnych książek dla młodego czytelnika, m.in. Wojciechem Widłakiem - autorem serii o Panu Kuleczce i Martinem Widmarkiem - od "Biura detektywistycznego Lassego i Mai". - Zapraszamy na dwie otwarte dyskusje wokół literatury dla dzieci i czytelnictwa w ogóle: "Wielkie małe książki. Lektury dzieci i nie tylko" z udziałem prof. Grzegorza Leszczyńskiego oraz "Szwecja czyta. Polska czyta" - zachęca Joanna Przygońska.

Rocznice i relaks na balkonie

2016 rok to dwie ważne, okrągłe rocznice związane z Poznaniem: 1050 rocznica Chrztu Polski i 60. rocznica Poznańskiego Czerwca '56. W tę pierwszą Zamek wpisze się projektem "#1050". - Chcemy z trochę innej strony podejść do tego zagadnienia - zaznacza Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek. - Zastanowić się nad tym, jaki wpływ miał ten fakt historyczny na współczesność - precyzuje. Jednym z elementów programu będzie wystawa "50 zdań polskich", najczęściej przywoływanych przez Polaków, cytowanych w różnych okolicznościach. Komentarzem wystawę opatrzy prof. Jerzy Bralczyk. Oprócz prezentacji zaplanowano także debaty, wykłady i warsztaty, pytające o tożsamość Polaków w świetle historii i powiązania z chrześcijaństwem.

Ważnym i wpisującym się we współczesne dyskusje wydarzeniem ma być także, planowana na jesień, wystawa "Wszyscy jesteśmy migrantami". Złożą się na nią listy polskich emigrantów, którzy w XIX w. wyjeżdżali w poszukiwaniu lepszego życia do Stanów Zjednoczonych. - Cały zbiór liczył kilkanaście tysięcy egzemplarzy, większość spłonęła w czasie powstania warszawskiego. Kilkaset ocalało i to one stanowią punkt wyjścia do opisu zjawiska migracji - opowiada o wystawie Andrzej Maszewski.

Podczas wakacji z kolei ożyją... balkony, których cesarski zamek ma całkiem sporo. - Staną się oazami zieleni, miejscem odpoczynku i zdarzeń niezwykłych, będą udostępniane na wiele sposobów - zapowiada Wojciech Luchowski, odpowiedzialny za letni program "Na balkonie". Jego częścią będzie m.in. wystawa "XYZ", prezentująca także inne poznańskie i nie tylko poznańskie balkony - ich historię, konstrukcje, rodzaje.

Sylwia Klimek