Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Mieszko się ochrzcił, i co z tego?

Najwięcej będzie debat i dyskusji, a tematem większości z nich - instytucja, która niemal zawsze rozpala emocje: Kościół. Jego relacje z państwem, język, stosunek do kultury, wolności słowa, a nawet do... przyrody. Jednak w projekcie #1050 czeka nas o wiele więcej.

. - grafika artykułu
fot. W. Wylegalski

Centrum Kultury Zamek, z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, startuje w marcu z projektem #1050. Wydarzenie sprzed wieków będzie punktem wyjścia dla interdyscyplinarnego programu, który potrwa do drugiej połowy maja. - Chcemy z trochę innej strony podejść do tego zagadnienia - zaznacza Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek. - Zastanowić się nad tym, jaki wpływ miał ten fakt historyczny na współczesność - precyzuje.

Pierwsze wydarzenie to 60 zdań polskich - wystawa otwierana 3 marca. Patronuje jej prof. Jerzy Bralczyk, który tytułowe zdania polskie wybrał. Będą to zwroty dobrze nam znane, zdania pochodzące z naszej historii, literatury, kultury popularnej, opisujące stan naszej indywidualnej i zbiorowej świadomości, dodatkowo opatrzone komentarzem słynnego językoznawcy. Choć zdania będą - przez swoją popularność - zwyczajne, to ich prezentacja już ma dalece odbiegać od zwykłej kartki papieru. Sprzężony analogowy sygnał wideo będzie jedną z technik użytych na wystawie.

Na kanwie wystawy szykowana jest seria spotkań - Czwartki o języku, które swoją tematyką mają krążyć wokół spraw kościelno-językowych. Pierwszy wykład O zdaniach polskich wygłosi prof. Jerzy Bralczyk, w sposób oczywisty nawiązując do samej wystawy. Kolejne marcowe spotkanie w tym cyklu to 10 marca Chrzest Polski - chrzest języka polskiego? O znaczeniu łacińskiej chrystianizacji dla dziejów polszczyzny, wykład wygłosi prof. Tomasz Mika z Zakładu Historii Języka Polskiego UAM. Z tego samego zakładu będzie autorka wykładu 31 marca Kościół a język (polski). Konieczność czy świadomość?, dr Dorota Rojszczak-Robińska. Dowiemy się m.in., czy w momencie Chrztu Polski istniała Polska i... polszczyzna? Jakimi językami mówiono w kościele najdawniejszych czasów? Jaki był stosunek kleru do języka polskiego? Dlaczego zaczęto wprowadzać teksty modlitw w języku polskim?

Dalej autorzy programu #1050 szykują cykl debat z Kościołem katolickim w roli głównej, który wraz z chrztem Mieszka pojawia się w polskich dziejach. Debaty pod kierunkiem kuratora prof. Przemysława Czaplińskiego będą cztery: o katolicyzmie jako tożsamości, o stosunkach państwo-Kościół, relacjach Kościoła z kulturą i ostatnia - o odniesieniu Kościoła do środowiska naturalnego. Temu ostatniemu tematowi poświęcone będzie również finałowe wydarzenie projektu, czyli Debata Oksfordzka. Jej uczestnicy rozważą, czy Kościół powinien bardziej angażować się w ochronę przyrody. Po co tyle debatowania? "Sądzimy, że większość sporów o Kościół toczonych jest albo ze złą wiarą, albo z nadmiarem dobrej. Katolicyzm i Kościół katolicki uznajemy za kontekst wszelkich spraw powszechnych w Polsce, a zarazem sądzimy, że żadne sprawy powszechne nie powinny być omawiane bez udziału powszechnego" - piszą organizatorzy w zapowiedzi wydarzeń. W pierwszej z cyklu debat, 9 marca, której pełen temat brzmi Kto ty jesteś? Katolicyzm jako element tożsamości zbiorowej i jako tożsamościowe zadanie, udział wezmą: prof. Tadeusz Bartoś, prof. Dariusz Kosiński  i Zuzanna Radzik. Polak-katolik to pojęcie, które będzie punktem wyjścia. Skąd się wzięło i co oznacza w praktyce dzisiaj? Jeśli ktoś chce się tego dowiedzieć, warto zjawić się w ten dzień w CK Zamek.  

Jan Gładysiak

Projekt #1050, najbliższe wydarzenia:

  • wystawa 60 zdań polskich  czynna 3.03.-17.04, wt.-niedz. g. 12-20;
  • wykłady z cyklu Czwartki o języku: 3.03, g. 18; 10.03, g. 18.30 i 31.03, g. 18.30;
  • debata Kto ty jesteś? Katolicyzm jako element tożsamości zbiorowej i jako tożsamościowe zadanie: 9.03. g. 18
  • CK Zamek
  • wstęp wolny