Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Fantastyczna Pyra

Hordy zombie na moście Dworcowym, Darth Vader przechadzający się pod rękę z Galadrielą, Ironman wymieniający uwagi z Hellboyem. Raz w roku to znak, że w Poznaniu trwa Pyrkon.

. - grafika artykułu
Pyrkon 2014, fot. Tomasz Nowak

Od kilku lat Poznański Festiwal Fantastyki odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kameralna kiedyś impreza dziś z zagospodarowaniem sporej przestrzeni nie ma żadnego problemu. W ubiegłym roku Pyrkon odwiedziło ponad 30 tys. osób, potwierdzając tym samym, że jest to największe tego typu wydarzenie w kraju. Radość i pasja uczestników poprzebieranych za swoich ulubionych bohaterów rozlewa się daleko poza ogrodzenia targowe.

Tegoroczna edycja zajmie aż dziewięć budynków MTP. Rozpocznie się w piątek, 8 kwietnia o g. 12 i potrwa do niedzieli, 10 kwietnia do g. 19.30. Tradycyjnie nie zabraknie prelekcji, spotkań z autorami krajowymi i zagranicznymi, gier (planszowych i elektronicznych), książek i komiksów, konkursów, bloku filmowego, spotkań integracyjnych, a przede wszystkim dobrej, fantastycznej zabawy.

Na terenie festiwalu pojawią się też krwiobusy, w których będzie można oddać krew, wyjątkowo nie dla wampirów, ale dla ratowania zdrowia i życia. W nich rejestrować się mogą także potencjalni dawcy szpiku.

Jeden z głównych magnesów festiwalu stanowią jego goście. Spotkać się i zamienić kilka słów z ulubionym autorem i zdobyć wymarzony autograf to pragnienie każdego fana. A na Pyrkon zjeżdża do Poznania ścisła krajowa czołówka. W tym roku mają stawić się m.in.: Jakub Ćwiek, Andrzej Pilipiuk, Małgorzata Saramonowicz, Kazimierz Kyrcz czy związani z Poznaniem - Marcin Mortka i Paweł Zych. Nie zabraknie jednego z największych propagatorów fantastyki w naszym kraju - Macieja Parowskiego, długoletniego redaktora Fantastyki (później Nowej Fantastyki). Wśród gości zagranicznych wymienić warto chociażby Miroslava Żambocha, czeskiego pisarza fantasy i science fiction; Wiktora Noczkina, jednego z najpopularniejszych autorów rosyjskojęzycznych; czy Amerykanina Davida Webera, uznawanego powszechnie za klasyka militarnej SF.

Nie mniej ciekawe od spotkań z autorami może być spotkanie z tłumaczami literatury fantastycznej. Godny polecenia jest z pewnością Piotr W. Cholewa, tłumacz literatury anglojęzycznej oraz działacz polskiego i europejskiego fandomu. Przełożył książki takich pisarzy jak Orson Scott Card, William Gibson, Roger Zelazny czy Ursula Le Guin, jednak największe uznanie przyniosło mu tłumaczenie cyklu Świat Dysku Terry'ego Pratchetta.

Gościem bloku komiksowego będzie z kolei John Layman, scenarzysta i człowiek odpowiedzialny za liternictwo cyklu Chew, który przez ostatnie 15 lat współpracował z każdym większym wydawnictwem komiksowym w USA.

Warto również zwrócić uwagę na nasz polski talent - Katarzynę Niemczyk, która została ostatnio zatrudniona przez komiksowego giganta Marvel do pracy nad nowym cyklem komiksowym zatytułowanym Mockingbird.

Szykujcie więc stroje i gadżety, bo fantazję już macie, i przybywajcie na Pyrkon.

Mateusz Malinowski

  • Festiwal Fantastyki Pyrkon
  • 8-10.04
  • teren MTP