Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Podróże na krańce świata

Już po raz kolejny czeka nas symboliczna podróż razem z tymi, którzy odbyli ją naprawdę. Festiwal Podróżniczy "Na Szage" rozpocznie się 5 lutego.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Wytrawni podróżnicy z całej Polski opowiedzą o swoich przygodach na szlaku i pokażą filmy z wypraw we wszystkich kierunkach świata, a uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach i przez trzy dni poczuć się jak prawdziwi odkrywcy dalekich krajów.

Jak co roku prezentacje poprowadzą wyśmienici goście, a ich prelekcje uzupełnią oryginalne warsztaty dla dorosłych i dzieci. - Podczas festiwalu będzie można przekonać się, jak podawana jest herbata w różnych częściach świata, wysłuchać bajki albo dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie w podróży. W programie znajdą się opowieści z różnych części świata. Piotr Horzela zabierze nas do Antarktyki, Jerzy Grębosz opowie o plemionach, które do dziś nie mają kontaktów ze zdobyczami cywilizacji, z Agnieszką Siejką przeniesiemy się do Libanu... A to tylko niektóre z zaplanowanych pokazów - zapowiada Beata Choma, rzecznik prasowy festiwalu.

Lodowa kraina i złośliwe dżiny

Podobnie jak w latach ubiegłych wydarzeniu będzie towarzyszył konkurs na najciekawszą podróżniczą narrację. Może w nim wziąć udział każdy, kto chciałby w ciekawy sposób opowiedzieć o swojej podróży, posługując się przygotowaną przez siebie prezentacją multimedialną. - Promujemy nie miejsce, gdzie odbyła się podróż, lecz sposób jej zaprezentowania, zainteresowanie słuchaczy i jakość przekazanej treści - wyjaśniają organizatorzy. Oczywiście nie byłoby tego wydarzenia bez znakomitych gości, a więc samych podróżników, którzy opowiedzą o swoich najświeższych wyprawach. W tym roku usłyszymy m.in. prelekcje W drodze na najwyższe szczyty Afryki - Tanzania, Kenia, Uganda, Rwanda, Burundi Roberta Gondka i W cieniu minaretów - Oman Marka Pindrala. Ten ostatni wydał w minionym roku publikację pod tym samym tytułem, w której przybliża zaskakujące dla większości Europejczyków różnice kulturowe panujące na Półwyspie Arabskim. Jak sugeruje opis książki, przeczytamy w niej m.in. "o flakonie perfum, które kosztują więcej niż samochód, i wielbłądach droższych od żon". I dalej: "Złożymy ofiarę ze zwierząt, staniemy na najwyższej górze w Omanie i zejdziemy do wioski w głębokim kanionie. Na pustyni złośliwe dżiny będą płatać figle, ale Prorok Sulejman dopilnuje, żeby inne służyły ludziom pomocą. Przy okazji dowiemy się, że ów Sulejman to znany i nam król Salomon, bo wyrastamy przecież z tego samego, biblijnego pnia. Dlatego poznamy także przedślubne perypetie... Jezusa, bo na cześć owego proroka islamu takie imię nosi do dziś wielu muzułmanów".

Tymczasem w Poznaniu odbędziemy również wyprawę w zupełnie innym kierunku - aż na biegun południowy. Antarktyka - półtora roku w lodowej krainie Piotra Horzeli sprawi, że w końcu docenimy lekką, polską zimę. Dalej czekają nas relacje z podróży do Libanu (Agnieszka Siejka), Mali (Jagoda Watrak) i z niezwykłego spotkania Jerzego Grębosza z ludnością zamieszkującą Republikę Vanuatu, jedno z państw Oceanii, położone na 83 wyspach. Gośćmi tej edycji będą również Beata i Konrad Tulejowie - autorzy popularnego bloga www.zdzieckiemwplecaku.pl, którzy od dziesięciu lat podróżują po świecie ze swoim synem Mikołajem. We trójkę pokażą słuchaczom tytułowe Zakryte piękno - Czeczeńcy po dwóch stronach Kaukazu.

Z kolei Maciej i Katarzyna Marczewscy na żywo zaprezentują porady na temat tego, jak wprowadzić w życie popularną, acz często niedocenianą maksymę "cudze chwalicie, swego nie znacie". Ich wystąpienie będzie nosiło tytuł Ruszamy na Kaszuby, czyli jak podróżować po kraju. Kto wie, może to właśnie od rodzimej turystyki powinna rozpoczynać się każda kolejna podróż na koniec świata?

Spacer przez siedem kontynentów

Prezentacjom towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe, m.in. wykład i warsztaty dotyczące tego, jak dbać o zdrowie w podróży. Przeprowadzą je specjaliści z Wielkopolskiego Centrum Medycyny Podróży.

 - Będą również zajęcia i spotkania tematyczne, między innymi Warsztaty parzenia herbaty z Agnieszka Siejką - zachęca Beata Choma. Jeśli rodzice-podróżnicy planują pojawić się w Auli AWF ze swoimi pociechami, te również nie będą się nudzić. Czekają na nich specjalne warsztaty podróżnicze dla dzieci i bajki o najwspanialszych i najodleglejszych wyprawach. A teraz magia liczb - piąta edycja festiwalu zostanie zainaugurowana w piątek, 5 lutego. Przed południem z centrum Poznania, spod Akademii Wychowania Fizycznego, wyruszy Spacer z kijkami przez siedem kontynentów, w którym udział może wziąć każdy. Wystarczy lubić ruch na świeżym powietrzu i spacery z wykorzystaniem kijków do nordic walkingu. A jako że mamy wiele rodzajów podróży, w tym również te muzyczne, dzień później w programie znajdzie się spotkanie w klubie festiwalowym Trops, któremu będzie towarzyszył wieczorny koncert. Bo jak pisze na swoim blogu jeden z festiwalowych gości: "W podróży nie liczą się kilometry, liczba zwiedzonych krajów czy bycie pierwszym na szczycie. Podróż to czas na bycie z drugim człowiekiem".

Anna Solak

  • 5. Festiwal Podróżniczy "Na Szage"
  • 5-7.02, Aula AWF
  • bilet na 1 dzień: 20/15 zł, karnet na cały festiwal: 35/25 zł, bilet na imprezę festiwalową: 10 zł