Tegoroczne hasło Areny Design brzmi Project - Process - Product. W ramach wymienionych w nim, powiązanych ze sobą zagadnień zorganizowano stałe strefy tematyczne: Forum - miejsce wykładów i prezentacji; Innowacje - podpowiadające projektantom nowoczesne rozwiązania materiałowe i technologiczne, a także sekcję Kreatywni, skupiającą się na ofertach proponowanych przez designerów. Istotne miejsce zajmuje również Edukacja, promująca uczelnie wyższe specjalizujące się we wzornictwie przemysłowym i architekturze. Wisienką na "designerskim torcie" jest co roku Top Design - wystawa prac finalistów prestiżowego, międzynarodowego konkursu Top Design Award, nagradzającego firmy i projektantów za doskonały design produktów. Gościem specjalnym Areny Design będzie w tym roku francuska projektantka Inga Sempé, absolwentka Ecole Nationale Supérieure de Création Industrielle w Paryżu, stypendystka Villa Medici oraz Académie de France w Rzymie. 8 marca w Poznaniu wygłosi wykład Making some objects. - Chcę pokazać niektóre zaprojektowane przeze mnie przedmioty użytkowe i meble. W ten sposób łatwiej wytłumaczyć procesy, które kryją się za ich tworzeniem - zapowiada.
Drugiemu zaproszonemu twórcy, Danielowi Beckerowi, poświęcona zostanie wystawa Viva Light. Artysta, projektujący oświetlenie, meble i produkty przemysłowe, zaprezentuje na niej obiekty świetlne Sparks i Elaine, które zaprojektował dla holenderskiej firmy Quasar. Twórca inspiruje się zwyczajnymi projektami codziennego użytku, nadając im piękny, futurystyczny kształt. Becker opowie o swoich pracach 9 marca.
Na wszystkich chcących wdrożyć w życie innowacyjne, designerskie rozwiązania czeka rozbudowany program warsztatów i wykładów. Marek Borowiński poprowadzi kilka zajęć, w trakcie których będzie można się dowiedzieć m.in., jak skutecznie zaprezentować swoje produkty w internecie i jak poprawić ich sprzedaż. Jego wykład Jak dobry design ekspozycji w sklepie potrafi przyciągnąć klientów. 10 najciekawszych sklepów na świecie czy warsztaty Sylwii Hull-Wosiek Techniki kreatywne w biznesie skuszą nie tylko designerów, ale być może również przedsiębiorców.
Warsztat Koduj jak designer, koduj kreatywnie! to z kolei ciekawa propozycja dla chcących poznać programowanie od nieco innej strony. Twórcy spotkania, nauczający kodowania rozmaite grupy zawodowe - artystów, psychologów czy informatyków, spróbują obalić mit "Programowanie. To nie dla humanistów".
Aleksandra Nieścioruk
- Arena Design 2016
- 8-11.03, wt.-czw. w g. 10-18, pt. w g. 10-17
- pawilon nr 5 na terenie MTP
- bilety: 10-150 zł