Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Feeria propozycji

Sposoby na odpoczynek podczas zimowej przerwy w nauce z pewnością można mnożyć bez końca. Zobaczcie, co szykują dla Was poznańskie ośrodki kultury.

. - grafika artykułu
fot. P. Bedliński, CSD

Jedno jest pewne - w tym roku podczas wakacji zimowych problemem nie będzie mała ilość pomysłów na wypełnienie wolnego czasu, ale jego brak. Jak co roku bogatą ofertę przygotowało CK Zamek. Od 2 stycznia ruszyła sprzedaż biletów (10 zł) na zajęcia w ramach tradycyjnej już Zimy w Zamku 2016. Przed nami warsztaty literacko-plastyczne Elmer dla maluchów w wieku 3-6 lat (20.01) oraz te dla dzieci nieco starszych, m.in. zajęcia plastyczne Niezwykłe dekoracje, podczas których dzieci poznają technikę decoupage czy warsztaty ceramiczno-rzeźbiarskie Podróże mikrokosmiczne, poruszające tematykę bezkresu kosmosu i świata w skali makro (wszystkie zajęcia odbywają się od 18 do 21/22.01). Nie zabraknie również warsztatów Gospel i zajęć tanecznych - tym razem w technikach street dance Mark "n' move (25-29.01).

Linoryty i podróże mikrokosmiczne

Na Scenie Nowej zobaczymy spektakle dla dzieci: 22.01 Stolik dla dwóch osób - Teatru Lalki i Aktora Pinokio z Łodzi, połączone z warsztatami Ulep świat, podczas których dzieci wspólnie stworzą z plasteliny modelarskiej przedmioty, nauczą się je animować i opowiadać za ich pomocą historie; 29.01 sPRÓBUJ PRÓBY, ...czyli prawdziwa bajka o sztuce reżyserii i Czerwonym Kapturku - Zdrojowego Teatru Animacji z Jeleniej Góry i 31.01 Ślady - Teatru Atofri.

Dla ciekawskich - zwiedzanie zamku 19, 21, 26 i 28.01. Dla kinomaniaków - Kino dla dzieci, a w nim dwa bloki filmowe - Mały Sputnik - Bajki Rosyjskie, gdzie najmłodsi zobaczą m.in. ponadczasowego Wilka i zająca, i Przegląd Filmów Mikołajowych, a w nim aż sześć mikołajowych propozycji, w tym znakomitą animację Święty Mikołaj dla wszystkich, który trafił do kin tuż przed świętami.

Zamek w tym roku nie zapomina też o starszych uczniach z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, dla których przygotował warsztaty fotograficzne Prawda dziwniejsza jest niż fikcja! (20-22.01), trzydniowy warsztat z linorytu Linoryt (25-28.01) i spektakle Studia Teatralnego "Próby" - Spowiedź masochisty (16.01), Bakchanalia (22.01) czy śpiewodram Bartka Figaja Halo?! (29.01).

Na ratunek - pogotowie sztuki

Z Zamku niedaleko już do Biblioteki Raczyńskich i jej cyklu zajęć edukacyjno-artystycznych Na kanapie z Ferdynandem. Zima z Ludwikiem Jerzym Kernem dla dzieci w wieku 6-12 lat. Bezpłatne zajęcia odbywać się będą aż w 13 filiach Biblioteki w oparciu o literaturę dziecięcą i młodzieżową. A skoro już o bibliotekach mowa, swój cykl Ferie zimowe przygotowało również Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Suchy Las, w którym od 18 do 29.01 działać będzie m.in. Świetlica artystyczna oraz warsztaty Teatru Ruchu i Tańca.

W feryjnym kalendarzu nie mogło zabraknąć też Centrum Sztuki Dziecka i 16. Zimowego Pogotowia Sztuki (18-29.01). W tym roku pora na świat książki artystycznej. Jego granice wyznaczy wyobraźnia, a w rolę przewodników wcielą się artyści. Wśród prowadzących bezpłatne, dwugodzinne warsztaty w różnych miejscach Poznania znajdą się Aleksandra Andreeva, Tadeusz Wieczorek i Krzysztof Wosik. Program aż pęka w szwach. - Ktoś się boi nudy w czasie ferii? Z nami nie będziecie się nudzić. Ordynator Zimowego Pogotowia Sztuki Tadeusz Wieczorek nigdy na to nie pozwoli! - zapowiadają organizatorzy.

Ich druga propozycja, Small Size Days 2016, potrwa dwa dni (30-31.01) i będzie skierowana do znacznie młodszych uczestników. - Small Size Days to wielkie święto sztuki dla najnajmłodszych, które już po raz drugi odbędzie się w wielu miastach Europy i świata. Z tej okazji zapraszamy do Sceny Wspólnej maluchy w wieku od lat 0 do pięciu oraz bliskich im dorosłych - tłumaczy Ewa Obrębowska-Piasecka, rzeczniczka CSD. W programie m.in. interaktywny koncert Ani Brody Sanki Szczęśliwych Snów (wiek 0-5) i pokazy filmowe Mały Paluszek (wiek 2-4). Artystka zaprezentuje kołysanki dawne i nowe, autorskie i ludowe. Dzieci dowiedzą się przy okazji wspólnego grania i śpiewania, jak ukołysać do snu... mamę i tatę. Dla nieco starszych maluchów (2-4 lata) - pokazy Mały Paluszek, łączące w sobie projekcje filmowe, warsztaty i zabawę. Seans duńskich krótkometrażowych filmów animowanych odbędzie się w specjalnie przygotowanej sali kinowej, w której nigdy nie gaśnie światło, a zamiast krzeseł są miękkie poduszki i materace. Prezentacje filmowe przeplatane będą twórczymi zabawami inspirowanymi przygodami Małego Paluszka.

Ferie w muzeum

Ferie w muzeum to coroczna propozycja Muzeum Narodowego, które podczas zimowych wakacji zaprasza dzieci w wieku 6-10 lat. Do wyboru mamy tu takie spotkania, jak Żywe portrety i martwe natury (22.01), Zwierzaki cudaki (26.01) czy Fałszerze dzieł sztuki (28.01). W akcję zaangażowane są również filie, a w nich Sztuka Bali - trzy odsłony   (20.01, Muzeum Etnograficzne), Symbole miasta (21.01, Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu) czy Kruche jak ważki... (27.01, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe). A co w Bramie Poznania ICHOT? Kreatywne zajęcia dla grup półkolonijnych Stwory w grodzie (18-31.01) dla dzieci w wieku 7-12 lat i przenoszące w czasie Z pamiętnika Ryksy i Dobrawy dla uczestników indywidualnych w wieku 8-12 lat (19-21.01).

Ale nie samą kulturą człowiek żyje. Jeśli zamiast zajęć i warsztatów w murach uczniowie woleliby rozrywki na świeżym powietrzu, pomocą służą też poznańskie ślizgawki, takie jak Bogdanka, Ligawa czy tafla przy ul. Chwiałkowskiego lub stok narciarski Malta Ski i znajdujące się nad jeziorem Malta lodowisko. - W czasie ferii przygotowaliśmy dla wszystkich uczniów specjalną ofertę - od poniedziałku do piątku do godziny 15.30 bilety ulgowe na lodowisko Malta kosztować będą jedynie 3 złote - zachęca Jacek Kubiak z POSiR i dodaje: - W każdy piątek i sobotę od godziny 20 na lodowisku Malta organizujemy też Ice party, czyli niezwykłe imprezy na lodzie prowadzone przez poznańskich didżejów.

Przy planowaniu feryjnego kalendarza warto pamiętać, że liczba miejsc na poszczególnych zajęciach jest ograniczona, więc obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej szczegółów znajdziemy na stronach internetowych ośrodków kultury. Podobnie jak na stronie miasta (www.poznan.pl/zima), gdzie pomocna może okazać się oferta zajęć i półkolonii dla dzieci i młodzieży w ramach akcji Zima w mieście.

Więcej szczegółów na naszym Afiszu.

Anna Solak

  • Ferie w Wielkopolsce
  • 18-31.01