Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Czy chemia może być romantyczna?

Co roku ma tu miejsce około 700 wydarzeń, w których bierze udział blisko 30 tys. osób, a 1,5 tys. jest w nie zaangażowanych. Ale podczas Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki liczą się nie tylko liczby. Najważniejszy jest bezpośredni kontakt z nauką i pokazanie, jak bardzo wpływa ona na nasze codzienne życie.

. - grafika artykułu
Warsztaty: Zostań łowcą kryształów oraz tęczy, PAN, Oddział w Poznaniu fot. A. Gnyś, materiały organizatorów

Jak na wydarzenie obejmujące wiele różnych dziedzin przystało, festiwal nie dzieje się w jednym miejscu, lecz zahacza o wszystkie najważniejsze ośrodki akademickie w mieście. Pierwszego dnia jego goście będą mogli poeksperymentować m.in. na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego, w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego czy Polskiej Akademii Nauk. Drugiego przeniosą się na Politechnikę Poznańską i Uniwersytet Przyrodniczy, trzeciego zaś - w mury Uniwersytetu Artystycznego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Laboratorium Wyobraźni Fundacji UAM.

 - Prócz blisko 200 niezwykłych warsztatów i laboratoriów czeka na nich ponad 100 fascynujących pokazów i prezentacji oraz drugie tyle wykładów, a także ponad dwadzieścia działań artystycznych, takich jak koncerty, wystawy i spektakle - mówi Agnieszka Motyl, rzecznik prasowy festiwalu. - Dodatkowo kilkadziesiąt innych, wyjątkowych wydarzeń, takich jak konkursy, wycieczki czy dyskusje - dodaje.

Tajemnice genomu i żywiołów

Pierwszego dnia festiwalu, w poniedziałek, 18 kwietnia, spragnieni wiedzy będą mogli poczuć się jak dr House, biorąc udział w Medic Show, czyli pokazie ratownictwa medycznego w warunkach zagrożenia życia. Najodważniejsi nauczą się też zakładać podstawowe chirurgiczne szwy. Prócz tego będzie można zwiedzić pracownię lutniczą, w której pedagodzy i studenci Katedry Lutnictwa Artystycznego zaprezentują niezwykłą i pełną sekretów sztukę budowania instrumentów muzycznych. W PAN-ie będzie można samodzielnie zbudować model DNA i na przykładzie własnego imienia rozszyfrować kod genetyczny, a także w prostych doświadczeniach poznać tytułowe Tajemnice żywiołów. Z kolei Uniwersytet Ekonomiczny wyjaśni przyczyny i skutki omijania prawa bankowego w wykładzie Dlaczego w Polsce i na świecie działają parabanki.

Przyjemne - 200 stopni C

We wtorek, 19 kwietnia dowiemy się, Co dzieje się w probówce podczas procedury zapłodnienia in vitro. Zainteresowani będą mogli samodzielnie wykonać podstawowe manipulacje przy mikroskopie. Specjaliści z poznańskiego Biocentrum wyjaśnią również, na czym polega technika wykonywania testów na ojcostwo, technika oznaczania grup krwi układu AB0 i układu Rh czy zbieranie odcisków palców metodą grafitową.

Na finał, w środę, 20 kwietnia, będzie można się przekonać, że da się chodzić po wodzie, że zimna woda też potrafi wrzeć i że przebywanie w -200 st. C jest przyjemne, a w Laboratorium miłości sprawdzić, czy tajemniczy cichy wielbiciel może nas zauroczyć eksperymentami. A skoro już o miłości mowa... miłośnicy historii nie mogą przegapić warsztatów Zaginione staropolskie skryptorium, gdzie nauczą się ostrzenia gęsich piór i pisania nimi, sporządzania atramentu i pisania na tabliczce woskowej. Jak widać, zdecydowanie będzie w czym wybierać. - Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to trzydniowe akademickie święto, które pokazuje, że nauka nie tylko jest interesująca, ale też może być podana w przystępnej, ciekawej formie, trafiającej do każdego - bez względu na zainteresowania i wiek - zachęcają organizatorzy.

Anna Solak

  • 19. Poznański Festiwal Nauki i Sztuki
  • 18-20.04
  • Uniwersytety: Medyczny, Przyrodniczy, Artystyczny i UAM; Akademia Muzyczna, Politechnika Poznańska, PAN, Laboratorium Wyobraźni Fundacji UAM
  • wstęp wolny (na część wydarzeń obowiązuje wcześniejsza rejestracja)