Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Co ty tu robisz, Eliaszu?

XIX Dzień Judaizmu w Poznaniu rozpocznie się 9 stycznia. W programie m.in. koncert zespołu Klezmafour, czytanie sceniczne fragmentów "Judasza" Amosa Oza w wykonaniu aktorów Teatrów Nowego oraz wystawa malarstwa Zbigniewa Boguckiego. 

. - grafika artykułu
Menora. The Temple Institute, Jewish Quarter, Jerusalem/fot. Wikipedia

Tegoroczne ogólnopolskie obchodu Dnia Judaizmu, którego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii, odbędą się pod hasłem "Co ty tu robisz, Eliaszu?". Słowa te nawiązują do starotestamentowej opowieści o powołaniu proroka Eliasza.

Opowieść zupełnie inna

XIX Dzień Judaizmu zainauguruje czytanie sceniczne fragmentów "Judasza" Amoza Oza przez aktorów Teatru Nowego (9.01, g. 17, Trzecia Scena), po którym odbędzie się dyskusja z udziałem Leszka Kwiatkowskiego i prof. Wiesława Ratajczaka. "Judasz" opowiada o młodym człowieku, którego porzuciła dziewczyna, a jego praca magisterska (zatytułowana "Jezus w oczach Żydów") utknęła w martwym punkcie. Bohater, który zmuszony jest do podjęcia pracy zarobkowej, decyduje się zostać opiekunem starszego niepełnosprawnego mężczyzny. "Wielu było Judaszów w literaturze, ale Oz wokół tej postaci stworzył opowieść zupełnie inną, fundamentalną - o powstaniu Państwa Izrael i o Jezusie w oczach Żydów. Te dwa osobne wątki misternie splatają się w Jerozolimie w 1959 r." - pisze w "Polityce" Justyna Sobolewska. "Powieść Oza jest gorzkim rozrachunkiem z ideą państwa, pokoleniem budowniczych, z krzywdą i przelaną krwią. Ścierają się w niej równoważne racje, tragizm polega na tym, że dobrego wyjścia nie było i nie ma" - dodaje.

Żywy język i tuwimowski misz-masz

W programie Dnia Judaizum znalazły się również: wystawa malarstwa Zbigniewa Boguckiego zatytułowana "...i nadszedł czas radości!", której wernisaż odbędzie się 11 stycznia o g. 18 w ODK Pod Lipami; "Chanukowe opowieści", czyli warsztaty Jakooba Ben Nistell (12.01, g. 10 i 12, Siedziba Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, ul. Stawna 10) oraz wykład "Dopóki żywy jest język - żyje naród". Iana Dobrovolska i Miriam Klimova, absolwentki Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej w Toruniu i studentki hebraistyki na UAM opowiedzą o drodze rozwoju języka i literatury żydowskiej na przestrzeni wieków. Podczas wykładu przeczytane zostaną m.in. fragmenty takich utworów jak: "Moje serce jest na Wschodzie" Judy Haleviego czy pieśń "Adio kerida" ("Żegnaj, moja miłości") i "Mój dom - Białystok" Abrahama Szewacha.

"Gemisch, czyli tuwimowski misz-masz" to z kolei spotkanie z poezją i piosenką żydowską (13.01, g. 18, ODK Pod Lipami). Izabella Tarasiuk-Andrzejewska, Janusz Andrzejewski oraz Dawid Troczewski zaprezentują takie utwory jak m.in. "Ajde Jano", "Hava Nagila", "Rebeka" czy "Tomaszów". Piosenki te zabrzmią w językach jidisz, hebrajskim albo polskim.

Klezmefour i Marta grzechu warta

W programie Dnia Judaizmu znalazły się również dwa wydarzenia, które odbędą się w Teatrze Muzycznym: to musical "Hello Dolly" (15.01, g. 19) oraz Krakowski Salon Poezji, podczas którego Jan Nowicki przeczyta wiersze Mariana Hemara. Poety, ale też satyryka, twórcy ponad dwóch tysięcy piosenek, w tym m.in. takich szlagierów jak "Kiedy znów zakwitną białe bzy" albo "Czy pani Marta jest grzechu warta".

14 i 17 stycznia odbędą się natomiast dwa spotkania, których tytuł stanowi biblijny cytat "Co ty tu robisz, Eliaszu?". W czwartek będzie to rozmowa arcybiskupa, muftiego i rabina z okazji 50. rocznicy ogłoszenia dekretu "Nostra aetate", a w niedzielę - nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Filii w Poznaniu (Kościół pw. św. Wojciecha, Wzgórze św. Wojciecha 1).

XIX Dzień Judaizmu zakończy się 19 stycznia. Na finał w klubie Blue Note (g. 20, wydarzenie biletowane) wystąpi zespół Klezmafour. Grupa podczas koncertu będzie promować swój nowy album, który powstał we współpracy z Filharmonią Szczecińską.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • XIX Dzień Judaizmu
  • 9-18.01