Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Pamięci Jana Palacha

16 stycznia 1969 r. na placu Wacława w Pradze student Uniwersytetu Karola Jan Palach dokonał samospalenia. Chciał w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i obudzić czeskie społeczeństwo. Tym dramatycznym wydarzeniom została poświęcona wystawa "Jan Palach'69", którą w najbliższy poniedziałek otwiera Biblioteka Raczyńskich.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Gorejący krzew" w reżyserii Agnieszki Holland. Fot. materiały stacji HBO

Ekspozycji, przygotowanej we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie, towarzyszyć będą projekcje filmowe serialu w reżyserii Agnieszki Holland "Gorejący krzew". Film z 2013 r. pokazany zostanie w Bibliotece Raczyńskich w trzech częściach: pierwsza w dniu wernisażu, 8 lutego, kolejne 15 i 22 lutego (g. 18 w Sali 1).

Jan Palach zmarł trzy dni po dramatycznym wydarzeniu na placu Wacława. Po jego tragicznej śmierci władze komunistyczne podjęły starania, aby zdyskredytować jego czyn i osobę. Aby oczyścić jego imię i dotrzeć do prawdy, rodzina Palacha wynajęła prawniczkę, która rozpoczęła batalię z komunistycznym systemem. To właśnie ona, adwokatka Dagmar Burešová jest główną bohaterką filmu Holland.

Podczas poniedziałkowego wernisażu wystawy (g. 18) o Janie Palachu i praskiej wiośnie rozmawiać będą dyrektor Czeskiego Centrum Petr Janyška i dr Urszula Kowalska z UAM.

Finisażowi wystawy - 26 lutego towarzyszyć będzie z kolei projekcja filmu dokumentalnego "Powrót Agnieszki H." w reżyserii Krystyny Krauze i Jacka Patryckiego (g. 18 w Galerii Atanazego).

sk

  • Wystawa "Jan Palach'69" i wydarzenia towarzyszące
  • Biblioteka Raczyńskich
  • 8-26.02
  • wstęp wolny