Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Żyjemy w czasie wojno-pokoju

O wojnie i pokoju, sytuacji jednostki wobec globalnych konfliktów i innych tematach zawartych w haśle "Armia jednostki" tegorocznego idiomu Malty opowiadają Kasia Tórz*, programerka festiwalu, i Nástio Mosquito**, kurator idiomu.

Totemy mówią stop

Poznański street art wzbogacił się o nowe dzieło - instalację przestrzenną Alicji Białej, którą nazwała Totemami. Jest ich sześć i każdy zwraca uwagę na problem, z którym ludzkość musi się uporać, żeby przetrwać: eksploatację łowisk, nadprodukcję plastiku, wycinkę lasów, zanieczyszczenie powietrza, zużycie wody. W ten sposób artystka próbuje nawiązać nie tylko wizualny kontakt z odbiorcą. - Wydaje mi się, że ostatecznie sztuka taka powinna być - otwierająca, nie zamykająca. I nie nadąsana, że my jesteśmy lepsi i że to jest dla niewielkiego grona kuratorów, tylko żeby niosła ze sobą jakąś pozytywną emocję i chęć dialogu - mówi.

Nic się nie stanie

- Na studiach artystycznych skupiałem się na myśleniu i zacząłem zauważać rzeczy, których wcześniej nie dostrzegałem - mówi Mikołaj Tkacz*, którego wystawę "Co ja naprawdę myślę o wystawach z przypadku" otwiera w piątek Galeria 9/10.

Dialog wnętrza z zewnętrzem

- Nasz projekt nie dotyczy tylko budynku, ale przewiduje również stworzenie dla niego oprawy. Zaproponowaliśmy wokół teatru przestrzeń, którą nazwaliśmy Parkiem Muzyki - mówi Romuald Loegler*, architekt, autor zwycięskiej koncepcji nowej siedziby Teatru Muzycznego, która ma powstać przy ul. Skośnej.

Całkiem nowa Muza

- Moim ulubionym miejscem w nowym kinie jest taras, gdzie będzie można zjeść ciasto, coś wypić, ale przede wszystkim obejrzeć film na wolnym powietrzu pod markizą - o tym, co czeka widzów w kinie Muza** po rewolucji opowiada Joanna Piotrowiak*. Muza wraca na Świętego Marcina 8 czerwca!

ROZMOWY W GARDEROBIE. Stawiam znaki zapytania

- Miejsce zamieszkania nie powinno mieć znaczenia. Jeśli ktoś mnie chce, proszę bardzo: jestem. Ale sam nie jeździłem i nie jeżdżę na castingi. Nie lubię brać udziału w takich wyścigach - mówi Zbigniew Grochal*, aktor Teatru Nowego.

Obiektywny aktywista

- Po pierwsze jestem dziennikarzem. Ale nie ukrywam, że jestem też częścią ruchu obrońców klimatu i ten ruch wspieram - mówi dokumentalista Carl-A. Fechner*, reżyser filmu "Climate Warriors", prezentowanego podczas zakończonego niedawno Poznań Design Festiwal w Poznaniu.

Ekologia designu

- Nie oczekujemy, że sami zmienimy świat. Natomiast jesteśmy w stanie pokazać problem, który możemy w ciekawy sposób opisać. I może zachęcić do zastanowienia: czy jestem w stanie pomóc? - mówią Anna Jęchorek* i Andżelika Jabłońska**, kuratorki Poznań Design Festiwal.

Eliksir młodości

- Mimo wszystkich katastrof intelektualnych, które przydarzyły się w ostatnich latach, publiczność poetycka istnieje, jest dość liczna, bardzo wymagająca, zaangażowana i wierna swemu ulubionemu gatunkowi - mówi prof. Piotr Śliwiński*, kurator festiwalu Poznań Poetów.

ROZMOWY W GARDEROBIE. Dawanie jest lepsze

- Przez rok mieszkaliśmy w Grudziądzu. Tata grał tam w Teatrze Ziemi Pomorskiej, a ja chodziłam na wszystkie spektakle. I w tym teatrze, mając 6 lat, zagrałam swoją pierwszą rolę - Małą Mi w Lecie Muminków, zastępstwo za aktorkę, która wyjechała. Wtedy właśnie na dobre zaraziłam się teatrem - opowiada Dorota Abbe*, aktorka Teatru Nowego.

Nie przepadam za długimi wierszami

- Utwory w Końcu lata starałam się maksymalnie kondensować, nie umieszczać w książce rozwodnionego kawałka dla jednej konkretnej frazy. Myślę, że w debiucie zabrakło takiej wstrzemięźliwości - zależało mi więc, żeby druga książka była inna - mówi poetka Joanna Żabnicka*. Jej drugi tomik poezji ukazał się niedawno nakładem Wydawnictwa WBPiCAK.

Niektóre historie należy uwolnić

- W Polsce i na świecie szybko przyrastają internetowe zasoby historii mówionej. Za kilka czy kilkanaście lat zwykły użytkownik internetu będzie mógł z tych zasobów zrobić swój film na wybrany temat, na swój sposób zinterpretować dostępny w sieci materiał. I konfrontować swój pomysł z kreacjami innych internautów - mówi Jacek Kubiak* z Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej.

Rewolucja w ratuszu

- To będzie spora rewolucja, ale bardzo się z niej cieszę - o trwającym w Muzeum Historii Miasta Poznania remoncie i czekających go zmianach opowiada Magdalena Mrugalska-Banaszak*.

Za miło na kłótnię

- Wydaje mi się, że mamy jakiś drobny wkład w to, że przestrzeń publiczna ożyła i stanowi tygiel do ścierania się koncepcji. I to jest chyba najważniejsze, chyba na tym polega miasto, byśmy się spierali. Ale też chodzi o przyjemną formę. Jest lato, połóżmy się na leżakach. Z leżaków trudno się kłócić. Ma być za miło na kłótnię - mówią Ewa* i Zbigniew** Łowżyłowie, twórcy projektu KontenerArt. Kolejna edycja właśnie startuje nad Wartą.

Mosty, co łączą i nie chcą spajać

- Od wielu lat "zbieram mosty" - czyli filmuję , fotografuję i podążam ich tropem. Można powiedzieć, że jestem od nich w jakiś sposób uzależniona - mówi prof. Izabella Gustowska*, która w ramach cyklu Rezydenci w Rezydencji w Centrum Kultury Zamek pracuje nad swoim najnowszym filmem "Na moście w Avignon".

Mroczne wizje

- Te prace adresowane są oczywiście do określonej grupy odbiorców, którzy kochają ciemną stronę mocy, mroczny klimat i estetykę prac takich artystów jak Giger czy Beksiński - mówi Robert Skaza, którego horror manequins będzie można zobaczyć na tegorocznym Pyrkonie.

ROZMOWY W GARDEROBIE. Wyszłam z szuflady

- Miałam może sześć lat, kiedy mama zabrała mnie na spektakl gwiazdkowy. Usiadłam na widowni, kurtyna zasunięta, ale za nią widać skrawek niebieskiego horyzontu - nic innego nie pamiętałam z tego przedstawienia, tylko to niebo - opowiada Sylwia Koronczewska-Cyris*, aktorka Teatru Animacji.

Efekt trójwymiaru

- Większość oryginalnych zdjęć miała z tyłu przybite stemple ze zgodą urzędów cenzorskich, np. niemieckich. Nie było więc wśród nich żadnych zdjęć brutalnych - opowiada Marcel Skierski, kurator wystawy Przebłyski wolności, którą można oglądać w Fotoplastykonie Poznańskim.

Dziedzictwo ponadczasowego egoizmu i arogancji

- Genialny tekst Szekspira zatytułowany jest imieniem najbardziej wrednego, egocentrycznego i marudnego "artysty", jakiego tylko można sobie wyobrazić - mówi Agata Duda-Gracz*, reżyserka spektaklu Ja jestem Hamlet. Premiera - 26 kwietnia w Teatrze Nowym.

Nowe spojrzenie na wieżowce Alfy

- Przy swoich projektach włączam do pracy dzieci i dorosłych, żeby pokazać, że sztuka nie jest hermetycznym światem dla wybranych - mówi Aleksandra Sojak-Borodo *, która w ramach programu "Rezydenci w Rezydencji" w kwietniu w CK Zamek rozpoczęła warsztaty dotyczące dawnych Domów Towarowych "Alfa" - grupy pięciu wieżowców na Świętym Marcinie.

1 26 Strona 27 28 29 30