Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

To oni odkryli Excela i kolorowy telewizor, a nawet włoskie espresso. Wbrew temu, co myśli na ten temat reszta świata, uważają swój język za najpiękniejszy. Kinga Piotrowiak-Junkiert pisze o Węgrach i Węgrzech z pasją, językową dociekliwością i świadomością, że kraj ten po raz kolejny powinien zawalczyć o swoją niezależność. Autorka książki "Węgry. W objęciach Dunaju"  już w poniedziałek 17 marca będzie gościnią Biblioteki Raczyńskich.

Czytaj artykuł

Kilka lat temu Michel Houellebecq napisał gorzką powieść o mężczyźnie, który żegna się z życiem seksualnym i życiem ogółem, oddając się we władanie antydepresantu Captroix. Wariacją na temat dzieła Francuza jest "Śmiejący się pies" Krzysztofa Vargi - jedna wielka tyrada na temat współczesnego świata wygłaszana przez starzejącego się inteligenta, której przysłuchiwać musi się niewinny pies Ziutek. Zmęczenie narratora w połowie powieści udziela się czytelnikowi, ale może o to właśnie chodzi.

Czytaj artykuł

Anna Kamińska - biografka Wandy Rutkiewicz, Haliny Krüger-Syrokomskiej, Simony Kossak, Marka Kotańskiego, Marka Jackowskiego - w jednym z wywiadów tak opisywała powody, dla których dokumentuje ludzkie historie: "tylko niebanalne osoby, które mają wielką charyzmę, odwagę i wyobraźnię, a do tego przekorę, ogień i żar w oczach, są w stanie zaproponować nam coś nowego i pchnąć ten świat naprzód, robiąc przy okazji coś dobrego". Pisarka będzie gościła 17 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Czytaj artykuł

Teatr Ósmego Dnia, świętujący w tym roku 60-lecie działalności, został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w czasie spektaklu "Nic nie wiemy na pewno".

Czytaj artykuł

"Pogoda ducha", "Modlitwa", "W moim magicznym domu" - to tylko przykłady piosenek, z których znana jest Hanna Banaszak. Piosenkarka, która od prawie pięćdziesięciu lat fascynuje, zachwyca i porusza swoją wszechstronnością, emocjonalną głębią oraz wyjątkowym podejściem do sztuki muzycznej. To artystka, której śpiew zyskał rangę niemal literacką. Przez lata zdołała wypracować styl, który na równi łączy klasykę, jazz i poezję śpiewaną. O tym, w jak ponadczasowy sposób tego dokonuje, będzie można przekonać się w klubie Blue Note, w którym zagra koncert wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami: pianistą Jackiem Szwajem, kontrabasistą Zbigniewem Wromblem oraz perkusistą Andrzejem Mazurkiem.

Czytaj artykuł

Marcowy występ orkiestry Amadeus zapowiadało hasło "Impresjonizm a dusza polska". Oba elementy były na koncercie obecne za sprawą z jednej strony "Kwartetu smyczkowego F-dur" Ravela i "Oberka" Bacewicz z drugiej, ale sam koncert objął szerszy horyzont.

Czytaj artykuł

Zapewne niełatwo będzie opisać to, co dzieje się na scenie, kiedy spotykają się Kubańczycy i jazzowy mistrz z Izraela - w końcu Ilú Trio i Shai Maestro to połączenie muzycznych światów, które wydają się nieco odległe. W rzeczywistości jednak tworzą harmonijną fuzję, która od razu wprawia w ruch wyobraźnię słuchacza. Jeśli gdzieś we współczesnej muzyce można znaleźć syntezę afro-kubańskiej duszy, europejskiego modernizmu i amerykańskiego jazzu, to właśnie tutaj - w tej unikalnej współpracy, z którą będziemy mogli zapoznać się w klubie Blue Note.

Czytaj artykuł

Po niemal dekadzie od premiery kultowej już płyty "In Colour" (2015) - albumu, który zdefiniował jego solową karierę, splatając w sobie esencję londyńskiego brzmienia klubów z melancholijną wrażliwością - Jamie xx powraca. I podobnie jak tamten krążek, również "In Waves" (2024) już od pierwszych chwil budzi niemałe emocje. W końcu Jamie to nie tylko DJ i producent - to kurator brzmienia, który z chirurgiczną precyzją buduje narracje swoich kompozycji, przenosząc słuchacza przez kolejne etapy klubowej euforii i introspekcji. Koncertowej prezentacji jego nowego materiału możemy spodziewać się już za kilka dni na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Czytaj artykuł

Kiedy latem 2022 roku Sejm RP ustanowił nadchodzący rok Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego, wiele osób zdało sobie sprawę, jak niewiele wie o pochodzącym z podpoznańskiej Głuszyny wybitnym podróżniku, odkrywcy i filantropie. W marcu podczas Dni Strzeleckiego będzie można dowiedzieć się o nim jeszcze więcej.

Czytaj artykuł

To piękne piosenki, będące swego rodzaju muzyczną podróżą po Europie, inspirowaną jej historią i kulturą. W ramach cyklu JazZamek zaśpiewa w Poznaniu Krystyna Stańko, która gościć będzie na scenie również ukraińską wokalistkę Laurę Marti - jej głos znamy także z promowanego tego dnia albumu "Eurodyka".

Czytaj artykuł

- Bohater umiera. Po raz pierwszy i jeszcze piętnaście razy. Po każdej śmierci jego ciało zostaje odtworzone z odrobiną dodatkowej życiowej mądrości - o filmie "Mickey 17" pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Miasto Poznań wraz z poznańskimi instytucjami przygotowały szereg interesujących wydarzeń i inicjatyw w związku z 1000-leciem koronacji pierwszych królów Polski, Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta.

Czytaj artykuł

Inkubus Sukkubus to zespół wyłaniający się z cienia - ze świata, który pachnie dymem ognisk Beltane, pobrzmiewa szeptami dawno zapomnianych rytuałów i oddycha tajemnicą. Ich muzyka to fuzja gotyckiego romantyzmu z nieokiełznanym duchem pogańskiego rocka, a ich historia, jak ta opowiedziana na ostatnim jak dotąd albumie "She Of A Thousand Names" (2023), jest opowieścią o niezłomnej pasji i poszukiwaniu mistycznych ścieżek prowadzących do rozwiązania wielu tajemnic. Odkryć je wszystkie będzie można w Klubie Pod Minogą.

Czytaj artykuł

Potrzebuję przestrzeni dla swojego rozwoju, ważna jest dojrzałość emocjonalna, trauma wymaga przepracowania, a moja osobowość determinuje określone zachowania. To tylko kilka ze sformułowań pochodzących ze słownika psychoterapii, z którego korzystamy dzisiaj machinalnie, raczej rzadko uświadamiając sobie, skąd czerpiemy te słowa. Choć psychoterapia jako metoda leczenia zaburzeń psychicznych narodziła się na początku XX wieku, w ostatnich latach terapia stała się czymś więcej - znacząco wpłynęła na nasz sposób postrzegania rzeczywistości. Centrum Kultury Zamek już 13 marca zaprasza do dyskusji "Polska na terapii". Rozmawiać będą Przemysław Czapliński, Bogdan De Barbaro i Agnieszka Graff.

Czytaj artykuł

Jest grubaśna, wręcz opasła i - nie ma co kryć - przeciekawa. W sumie - jak każda dobrze napisana historia. Tym razem za przewodnika po dziejach gatunku ludzkiego izraelski historyk Yuval Noah Harari obrał informację. Jak bardzo przez stulecia wpłynęła na losy państw i społeczności? Jak bardzo wciąż wpływa? Wreszcie: czy jest jakieś skuteczne antidotum na rosnący w siłę populizm?

Czytaj artykuł

Norwegia. Kraina mroźnych wiatrów, mistycznych fiordów i długich nocy, które zdają się trwać wieczność. Z tego północnego zakątka pochodzi Gothminister - jeden z najbardziej teatralnych, a jednocześnie konsekwentnych zespołów na scenie gotyckiego, industrialnego metalu. Jego najnowsze dzieło "Pandemonium II: The Battle Of The Underworlds" (2024), kontynuacja albumu "Pandemonium" (2022), to hołd dla świata, w którym teatralność, groteska i muzyczna pompa składają się na jedną wielką symfonię cienia. Ale co dokładnie tym razem przygotował dla nas Bjørn Alexander Brem i jego świta?

Czytaj artykuł

Stres, brak snu, nadmiar informacji. To tylko kilka czynników, które mają wpływ na jego funkcjonowanie. Mózg, bo o nim mowa, wciąż jest wyzwaniem dla lekarzy i naukowców, skrywa wiele tajemnic. Żeby był jak brzytwa, musi trenować. Warto go lepiej poznać. Okazja nadarzy się już niebawem - 16. Tydzień Mózgu w Poznaniu rozpocznie się 10 marca.

Czytaj artykuł

Drugi weekend marca upłynie w Poznaniu głównie w rytm Poznańskich Targów Książki, które ruszają już w piątek. Poza tym jak zwykle w ofercie kulturalnej miasta znalazły się koncerty, wystawy, warsztaty czy spacery edukacyjne. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Czytaj artykuł

- Chcielibyśmy, żeby projektów rezydencyjnych było w Pawilonie więcej, na przykład  w polu choreografii eksperymentalnej, czegoś, czego w naszym mieście nie znajdziecie. Od początku ideą tego miejsca było, żeby się zabierać za obszary, które są niezagospodarowane - mówi Andrzej Pakuła, kurator Pawilonu.

Czytaj artykuł
1 7 Strona 8 9 10 11