Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

25 marca w Concordia Design Poznań przy ul. Zwierzynieckiej 3 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Concordia Talks. Tym razem gościniami będą Olga Drenda - autorka książki Słowo humoru - oraz Joanna Gutral - doktorka nauka społecznych, psycholożka, psychoterapeutka i psychoedukatorka. Wydarzenie poprowadzi psycholożka i podcasterka Dorota Dot Okulicz, a pretekstem do rozmowy będzie poczucie humoru.

Czytaj artykuł

Najważniejsze, żeby tworzyć koncerty dla ludzi, skala wydarzenia i miejsce mają mniejsze znaczenie. Nie potrzeba przecież wielkich frazesów i sal koncertowych, żeby wykreować coś wspaniałego. W wychodzeniu na scenę chodzi o dzielenie się - mówi Jakub Dera, poznański pianista, pedagog i kierownik artystyczny nowego festiwalu muzycznego IDEA.CZAS.MIEJSCE.

Czytaj artykuł

Z okazji białoruskiego Dnia Woli (Dnia Wolności) Barak Kultury zaprasza na wystawę HERZLAND.SCHAFT - NARÓD ZAŚLEPIONY, gdzie swoje prace zaprezentują opozycyjni artyści z Rosji i Białorusi: Anton Maarangam, Anna Bakhtina, Nadzeya Naurotskaya, Uladzislau Bokhan oraz Siergiej Romanow.

Czytaj artykuł

Polegając na intuicji, stroniąc od szablonowości, zaskakując słuchaczy, ale i samego siebie, francuski wizjoner muzyki tanecznej Shlømo konsekwentnie zdobywa coraz wyższe szczyty światowego clubbingu. Warto choć raz wybrać się z nim w tę szaloną podróż - pełną znaków zapytania i niespodzianek, które mogą zachwycić nawet tych, którzy jak dotąd podchodzili do elektroniki z rezerwą. Okazję do tego będziemy mieć w poznańskim klubie Tama.

Czytaj artykuł

Niegdyś znak wyjętych spod prawa i buntowników, dziś wyraz ekspresji. Pełnił funkcję rozpoznawczego symbolu wojowników, marynarzy i skazanych, był manifestacją oporu i niezależności, a obecnie jest często prawdziwym dziełem sztuki na skórze. Tatuaże opowiadają różne historie. Warto odkryć ich fenomen. Nie ma do tego lepszej okazji niż marcowy Poznań Tattoo Konwent 2024.

Czytaj artykuł

- Gdy stoisz jak posąg na piedestale, to blokuje ci dziesięć potencjalnych dróg, którymi mógłbyś pójść - tłumaczył raper kilka miesięcy temu w rozmowie dla "Bez Żartów" na kanale YouTube. Pewnie dlatego właśnie, z obawy przed stagnacją i poczuciem ograniczenia, świadomie tworzy muzykę niespójną z aktualnymi trendami i popytem, kontrowersyjną, a niekiedy i bardzo niszową. Koza, alternatywny raper na podstawie tekstów którego można by stworzyć indeks nazwisk filozofów zachodnich, już w ten piątek zagra w Housie na Szkolnej.

Czytaj artykuł

Kiedy grupa wybitnych muzyków bierze na warsztat twórczość legendy, potrafią zadziać się prawdziwe cuda. I tak właśnie jest w przypadku projektu Komeda - Inspiracje autorstwa czterech wspaniałych - Jarosława Buczkowskiego, Piotra Kałużnego, Krzysztofa Przybyłowicza i Zbigniewa Wrombla - którzy grają mu w hołdzie, zainspirowani wizją jazzu, za sprawą której stał się jednym z największych polskich kompozytorów XX wieku.

Czytaj artykuł

Łączy ich zbliżony światopogląd i podobna wrażliwość. Obaj tworzą w myśl społecznej sprawiedliwości. Zazwyczaj w maksymalnie trzech kolorach. Z Szymonem Szymankiewiczem - autorem i Grzegorzem Myćką - kuratorem wystawy Nur für Polen rozmawia Monika Nawrocka-Leśnik.

Czytaj artykuł

Ostatnia dzika ostoja szwedzkiej autorki i ilustratorki Cecilii Heikkilä to idealna lektura na marzec. Bo w czwarty weekend miesiąca na całym świecie, w Polsce o g. 20.30, zgasną światła. Akcja "Godzina dla Ziemi" zachęca do podejmowania prostych działań, by pomóc naturze. Ta w spotkaniu z człowiekiem, nie ma szans.

Czytaj artykuł

Błażej Król zaprasza do posłuchania muzycznej opowieści, jaka rozgrywa się niemal W każdym (polskim) domu (2023). Na swojej nowej płycie, znów w oparach abstrakcji, serwuje nam artystyczny pop najwyższych lotów, sięgając po niebanalne środki, ale i proste historie o kraju nad Wisłą, w którym chyba zbyt często rządzi jeden wielki pozór.

Czytaj artykuł

- Wielu naszych potomków, wbrew mitowi, wywodzi się z warstwy chłopów, z rodzin ubogich. Doświadczenie biedy jest doświadczeniem dużej części społeczeństwa [...] Wiele osób powtarza, że myśmy wiedzieli, że babcia była służącą przed wojną. Ale ona nie chciała o tym mówić, a my się wstydziliśmy i też nie pytaliśmy o to. Ale dlaczego tak jest? - zastanawiała się na antenie Radia Wrocław Joanna Kuciel-Frydryszak. Spotkanie z autorką książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach, która od maja 2023 roku bije rekordy sprzedaży, odbędzie się 21 marca w Teatrze Polskim.

Czytaj artykuł

Premierowy spektakl Teatru Animacji Kraj Naj. Historia trójkątnej rewolucji to antyutopia dla młodych widzów. Ten nowy i teoretycznie wspaniały świat w słowach Maliny Prześlugi i w reżyserii Agaty Kucińskiej zajął ich na ponad godzinę. To na pewno. Pytanie - czy o tej wizji potem dyskutowali?

Czytaj artykuł

Wieloletni prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, w przeszłości także poseł na Sejm i wojewoda Poznański. W wielu 85 lat odszedł Marian Król.

Czytaj artykuł

Piękna i Bestia to najnowsza baśniowa opowieść stworzona przez zespół Teatru Cortiqué. Anna Niedźwiedź, dyrektorka szkoły baletowej, przy której funkcjonuje Teatr, opowiedziała o pracy nad spektaklem.

Czytaj artykuł

"Czas wojny to tak naprawdę czas zniszczonej panoramy, zerwanej komunikacji między przeszłością i przyszłością" - pisze Serhij Żadan. Łączność tę mogą przywrócić tylko język i pamięć. Dlatego też słynny buntownik ukraińskiej literatury skrupulatnie prowadzi na swoim Facebooku dziennik wojenny. I tu zaskoczenie. Pierwszy rok pełnoskalowego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego widziany oczami pisarza to zapiski niespodziewanie optymistyczne, pokrzepiająca, a bywa że i uwznioślająca, twórczość tyrtejska epoki internetu, dronów i ludobójstwa.

Czytaj artykuł

Słuchanie go to uczta dla ducha. Podwójna, bo przecież na równi ze znakomitą grą, w eterze wybrzmiewa jego głos, od ponad pół wieku opowiadający nam o jazzie, jego historii i teraźniejszości, jego artystach i ich albumach, blaskach i cieniach.

Czytaj artykuł

Ruchome łuski "naszych" zwierząt to projekt Weroniki Zalewskiej, transmedialnej artystki, badaczki i poetki, zrealizowany w ramach programu rezydencji artystycznych w CK Zamek. Zalewska eksploruje tematy takie jak feministyczne materializmy, praktyki współdzielenia zasobów czy więcej-niż-ludzką biopolitykę. Wystawa potrwa do 26 marca - ostatniego dnia o g. 17:30 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie.

Czytaj artykuł

Fisz Emade Tworzywo żegna się ze swoją ostatnią płytą Ballady i protesty (2021) serią koncertów, z których jeden odbędzie się w poznańskiej Tamie. Ci, którzy nie mieli jeszcze okazji jej sprawdzić, niech wiedzą, że to solidna porcja alternatywnego hip hopu, która zostawia w człowieku ślad. Bracia Waglewscy powrócili nim do swoich muzycznych korzeni, grając niemal dokładnie tak jak dwie dekady temu. Jednocześnie pokazując, że muzyczny sprzeciw nie musi być tylko młodzieńczym hałasem, ale dojrzałą, celną i ciętą ripostą.

Czytaj artykuł

Jesteśmy ciekawi powodu, dla którego starsze córki poszły do ISIS. Ale zanim poznamy odpowiedź, oglądamy bolesną - choć podawaną często ze śmiechem - opowieść o relacji między matką a jej dziećmi - o filmie Cztery córki pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
1 10 Strona 11 12 13 14