Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Jest taki aktor, na którego role czekam każdego roku i nigdy się nie zawiodłem, a nazywa się Mads Mikkelsen - o filmie Bękart pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Jeśli jesteście fanami kosmosu, historii, Czech, piwa...  i opery, ta propozycja jest dla Was. Budzi rozbawienie? Powinna! Bo absurdalna komedia Wyprawy Pana Broučka ma wywoływać uśmiech. O najnowszej produkcji - polskiej premierze opery Leoša Janáčka w Teatrze Wielkim w Poznaniu opowiada jej reżyser, David Pountney.

Czytaj artykuł

Go! On Stage to projekt na pięć - w pięciu miastach podczas pięciu eliminacji zagra pięć obiecujących zespołów i wykonawców, którzy choć dopiero debiutują, to już wkrótce mogą stanowić poważną konkurencję dla wielu polskich gwiazd. W Poznaniu ten nowy festiwal odbędzie się w klubie 2progi, gdzie młodym zdolnym towarzyszyć będzie popularny zespół Blenders. Chłopaki przypomną nie tylko swoje największe przeboje z lat 90., takie jak Ciągnik czy Owca, ale zagrają zupełnie nowe numery!

Czytaj artykuł

Gdy jego klient zapragnął domu-fortecy, zaprojektował Dom Bezpieczny o ruchomych ścianach. Gdy inwestor marzył o domu z garażem będącym integralną częścią mieszkania - wymyślił Dom Autorodzinny. Dla siebie natomiast zaprojektował Arkę Koniecznego z przeszkloną elewacją i widokiem na Beskid Śląski. Robert Konieczny, prawdopodobnie najsłynniejszy architekt w Polsce, już w czwartek będzie gościem Biblioteki Raczyńskich. Okazję do spotkania stanowi premiera książki Konieczny. Na styk.

Czytaj artykuł

Na nowy album Darii Zawiałow wielu czekało z wypiekami na twarzy. I nie zawiodło się - po jej wędrówce po skandynawskich krainach alternatywy, futurystycznej Japonii oraz romantycznej Francji, w jaką ruszyła na poprzednich płytach, teraz jako Dziewczyna Pop wybrała się w muzyczny wojaż przez Stany Zjednoczone przy brzmieniach tamtejszego rocka lat dziewięćdziesiątych i tradycyjnego polskiego folku. Warto w niego ruszyć razem z nią!

Czytaj artykuł

To właśnie im zawdzięczamy znajomość klasyki i nowości wydawniczych. Wybrały i wybrali drogę tych, którzy choć odgradzają się od czytelnika nazwiskami autorów, trzymają w karbach życie literackie. Mowa oczywiście o tłumaczkach i tłumaczach. Jedną z tych wpływowych i jakże pracowitych osób jest Magda Heydel, której zawdzięczamy m.in. przekłady dzieł Virginii Woolf. Naukowczyni już w środę odwiedzi CK Zamek.

Czytaj artykuł

Wydawało się, że po Synu Szawła László Nemesa nie da się już nic więcej oryginalnego powiedzieć o rzeczywistości obozów koncentracyjnych, a ogromna popularność niskich lotów literatury obozowej, która coraz bardziej infantylizuje temat, jest tylko tej tezy potwierdzeniem. A jednak - Jonathan Glazer, luźno opierając się na powieści Martina Amisa Strefa interesów, stanął w pewnym sensie w kontrze do Nemesa i stworzył dzieło wybitne.

Czytaj artykuł

Jeśli Argentyna kojarzy Wam się jedynie z piłką nożną, Diego Maradoną i wołowiną, to Nitrogliceryna niepokoju zdecydowanie jest zbiorem reportaży i portretów właśnie dla Was - poszerza ten obraz kraju na południowej półkuli w sposób chwilami trudny do przewidzenia, nierzadko aż do bólu. Przy okazji prezentuje dziennikarstwo z najwyższej półki.

Czytaj artykuł

Czytasz? Piszesz? Ilustrujesz? Od 8 do 10 marca koniecznie odwiedź Poznańskie Targi Książki. To okazja do spotkania ulubionych autorów, zobaczenia pięknych ilustracji i uzupełnienia domowej biblioteczki.

Czytaj artykuł

Weekend oznacza więcej czasu na przyjemności, a skoro przyjemności, to koniecznie te związane z kulturą w Poznaniu. Najważniejsze wydarzenie najbliższych 3 dni to z pewnością Poznańskie Targi Książki. Podpowiadamy co jeszcze warto zobaczyć i w czym wziąć udział.

Czytaj artykuł

Jan Ptaszyn Wróblewski to bezsprzecznie jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki jazzowej. Genialny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, ale też świetny publicysta i dziennikarz radiowy, który od ponad sześciu dekad tworzy i promuje jazz w Polsce i na świecie. W tym roku obchodzi 88. urodziny, ale wiecie co? Wcale nie zamierza zwalniać tempa! Udowodni to koncertem w Blue Note, gdzie zagra ze swoim kwartetem.

Czytaj artykuł

W trzech językach, jednym głosem... ruchem, symbolem i dźwiękiem członkinie Teatru Emigrant przedstawiły historię mitycznej Kasandry. Filtrując ją przez własne doświadczenia, stworzyły w Baraku Kultury uniwersalną opowieść o sile kobiet.

Czytaj artykuł

- Uważam, że podstawą sukcesów jest to, że rozmawiamy ze sobą i w większości chyba mamy poczucie, że tworzymy Poznań i jego kulturę wspólnie - mówi Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Czytaj artykuł

Co jednym przeszkadza, dla drugich jest pożądane. Jedni szukają minusów, drudzy plusów. Przykładem jest reklama kinowa. Komu nie zdarzyło się utyskiwać na to przedłużające się promowanie rzeczy najczęściej nas wcale nie interesujących, które z sukcesem opóźniają moment najważniejszy, czyli rozpoczęcie seansu? Ale może znajdą się i tacy, którzy dopatrzą się w tej praktyce jakichś zalet?

Czytaj artykuł

Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzyma 90 mln zł dotacji na kontynuację remontu Ratusza i przebudowę muzealnych kamienic przy Starym Rynku. Pozwoli to m.in. na stworzenie w tych budynkach Muzeum Mieszkańców. 19 mln zł dotacji zdobyła także Estrada Poznańska.

Czytaj artykuł

- Z dziećmi można rozmawiać o wszystkim, tylko trzeba wiedzieć jak. A to jest w gruncie rzeczy prosta historia. Wiadomo, kto jest dobry, kto zły - mówi Agata Kucińska, reżyserka Kraju Naj. Historii trójkątnej rewolucji, który bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Widzowie najnowszej premiery Teatru Animacji dowiedzą się tego, czym są wolność, bunt oraz indywidualizm.

Czytaj artykuł

Witajcie w Laboratorium Pieśni - magicznej i tajemniczej przestrzeni, w której kobiecy wielogłos tworzy niezwykłe, polifoniczne pieśni z różnych zakątków globu. To mozaika dźwięków ze wszystkich stron świata, którego jest już jakby coraz mniej... Jest pierwotny, dziki i hipnotyzuje od pierwszego wejrzenia. Poczuć jego moc będziemy mogli w Kino Teatr Apollo, gdzie chór zaprezentuje utwory ze wszystkich swoich albumów.

Czytaj artykuł

Dzień Kobiet najlepiej święcić na jazzowo! A już na pewno przy dźwiękach Blue Jazz Orchestra, która wraz z wokalistą Wojciechem Myrczkiem zaprasza na Swingowy Dzień Kobiet w klubie Blue Note. Spodziewajcie się zmysłowej podróży wprost do Nowego Jorku z czasów, kiedy tętnił muzyką Franka Sinatry.

Czytaj artykuł

Pisarki, które spotkają się w CK Zamek 8 marca łączy wspólna misja "odpominania" często bardzo bolesnych mikrohistorii wpływających na to, jak zostaliśmy ukształtowani. Stasia Budzisz w książce Welewetka. Jak znikają Kaszuby wraca na Pomorze, skąd pochodzi, aby przeprowadzić rozrachunek z własną przeszłością i zaakceptować przemilczaną część swojej tożsamości. Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia Anety Prymaki-Oniszk to przyczynek do refleksji nad wciąż aktualnym problemem napiętych stosunków polsko-białoruskich.

Czytaj artykuł

Że niby duńskie dzieci są bardziej zahartowane niż polskie? Że niby żaden mróz im nie straszny i mają więcej swobody? Zdecydowanie. Ale jest też punkt wspólny, coś, co łączy wszystkie maluchy. To, że od czasu do czasu nie chcą... a to iść do przedszkola, a to znowu zjeść kolacji. Na tego rodzaju kłopoty polecam fortele taty Kiełbaski, bohaterki serii książek Olivera Zahle i Siri Melchior, które w ręce czytelników trafiły dzięki Wydawnictwu Frajda.

Czytaj artykuł
1 11 Strona 12 13 14 15