Kultura wraca do normalności po dwuletniej, pandemicznej przerwie. Znakiem tego jest powrót imprez cyklicznych. Jedną z najpopularniejszych jest Noc Muzeów, która odbędzie się 14 maja.
Kultura wraca do normalności po dwuletniej, pandemicznej przerwie. Znakiem tego jest powrót imprez cyklicznych. Jedną z najpopularniejszych jest Noc Muzeów, która odbędzie się 14 maja.
Przez całe lato w Parku Starego Browaru wybrzmiewać będzie cykl plenerowych koncertów najpopularniejszych polskich artystów Letnie Brzmienia. Na świeżym powietrzu zagrają m.in. Monika Brodka, Natalia Przybysz, Mery Spolsky, Kwiat Jabłoni, Artur Rojek i Krzysztof Zalewski.
Overthinking to trzecia wystawa z cyklu Mind-peace w Świętym Spokoju. Tym razem sztuka nie będzie rozprawiać o świętości, ani nie da nam spokoju...
Czterech kompozytorów, choć żaden z nich nie będzie oczywistą odpowiedzią na polecenie: "Wymień kompozytorów XX wieku". Jednego przyćmiła sława kolegów, drugi zajmował się muzyką ludową, a trzeci był za życia znany głównie jako skrzypek i dyrygent. Czwarty zostałby wymieniony od razu, gdyby pytano o kompozytorów... muzyki filmowej. Kogo przedstawi melomanom Filharmonia Poznańska podczas koncertu Byk na dachu?
- Każda postać historyczna była człowiekiem z krwi i kości, ale polityka historyczna sprawia, że w zbiorowej świadomości istnieje tyle stereotypów. Bona była piękna, przedsiębiorcza i silna. "Urodziła się, by rządzić mężczyznami", ale polskiej szlachcie się to nie spodobało, dlatego została tłustą trucicielką. Jadwiga z kolei miała pasować do ideału żony, więc jej biografię okrojono z wielu wątków. A to z nią Krzyżacy prowadzili rozmowy dyplomatyczne! Musiała być naprawdę nietuzinkową kobietą... - mówi Agnieszka Jankowiak-Maik*, autorka książki Historia, której nie było.
Najlepsze filmy dokumentalne ostatnich lat można będzie obejrzeć już po raz 19. na Millennium Docs Against Gravity.
Kiedy jeszcze chwilę temu nikomu nieznany raper swoją debiutancką płytą leci na główkę i przy tym nie łamie sobie karku, za to łamie szczęki większości konkurentów, trudno przejść obok niego obojętnie. Dlatego poznajcie Zdechłego Osę - bez względu na to, czy na polski hip hop zerkacie przez palce, czy lubicie skatować się czasem siarczystą nawijką. Sprzedałem dupę to dowód, że podziemna alternatywa może być czasem najprostszą drogą na szczyt rap-panteonu - wiodącą przez Warnera, choć chodzący którą kurczowo trzyma się podziemia, w żaden sposób nie chodząc na kompromisy. Nocny Targ Towarzyski czeka srogi destroy.
Po siedmiu latach znany polski zespół T.Love powrócił do wydawniczego życia. Dla Muńka Staszczyka najnowsza płyta Hau! Hau! może być nawet jak życie po życiu - bo choć ostatnio nie obchodziło się ono z nim zbyt łaskawie, to ze zdrowotnej opresji finalnie wyszedł obronną ręką. Na tyle, by wspólnie ze swoją załogą nagrać jeden z ciekawszych krążków w całej dyskografii. W ramach trasy promującej płytę muzycy zahaczą również o Poznań, a dokładnie o Tamę.
Sytuacja sceniczna Extravaganzy o religii jest prosta - nastąpił koniec świata. A po nim, kiedy ludzie oraz wszystkie istoty żywe przestały istnieć, czas się ze wszystkiego rozliczyć. W tym osobliwym sądzie ostatecznym rozłożone na części pierwsze zostaje wszystko to, co uwiera, irytuje i dręczy.