Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Fascynującą podróż przez kontynent, który często nie przypomina niczego, co znamy, proponuje poznański dziennikarz Radosław Nawrot. Dzięki pomocy internautów wydał pierwszą z planowanych czterech części cyklu książek pod wiele mówiącym na temat jego stylu tytułem Australia, no worries.

Czytaj artykuł

Są takie aspekty życia i funkcjonowania miasta, których nie zauważamy, a jeśli nawet zauważymy, ignorujemy. Galeria Śluza we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu przygotowała wystawę Przynęty i pułapki, poświęconą zjawiskom spoza głównego nurtu.

Czytaj artykuł

Wystawa fotografii Michaela Wittasska Aurora to już ostatnia okazja, by skonfrontować się z przestrzenią Galerii Miejskiej Arsenał przed generalnym remontem, który zmieni jej wygląd. A że instalacja niemieckiego artysty - antyintelektualna i absorbująca zmysły - bezpośrednio odwołuje się do ekspozycyjnej specyfiki budynku nakierowując wzrok widza na charakterystyczny sufit, trudno o lepszą codę.

Czytaj artykuł

Kto z nas nie zna arii L'amour est un oiseau rebelle (Miłość jest wolnym ptakiem)? Znana także jako Habanera jest uważana za esencję charakterystyki Carmen - bohaterki najsłynniejszej opery Georges'a Bizeta. Niestała, zmieniająca kochanków uwodzicielka - czy to jedyne oblicze Carmen? Przekonamy się już w sobotę 15 maja.

Czytaj artykuł

Wraz z majowym poluzowaniem obostrzeń w Polsce i możliwością wznowienia działalności ogródków kawiarni, barów i restauracji, KontenerART powraca nad Wartę. W tegorocznej ofercie znalazło się kino plenerowe, targowiska, warsztaty, a od czerwca rozpoczną się koncerty młodych zespołów i jam session.

Czytaj artykuł

W Centrum Kultury Zamek poznaniacy i poznaniaki spojrzą na swoje miasto z nowej perspektywy - projektowania, wzornictwa i wytwórczości. Wystawa Dizajn. Odsłona poznańska zostanie otwarta w piątek 14 maja.

Czytaj artykuł

Życie sławnego Casha było też pełne bólu i cierpienia, którym szczodrze obdarzył pierwszą żonę Vivian Liberto i cztery ich córki. Tak jak śpiewał Cash w piosence Ring of Fire "czasami kochać to czuć płonące pierścienie ognia" - o filmie Moja kochana Vivian pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Nickelowi bardzo dobrze udało się oddać senną, a jednocześnie naładowaną emocjami i erotyzmem atmosferę miasteczka. Młodzi spotykają się głównie na basenie, gdzie prężą się jeden przed drugim i nawzajem podglądają - o filmie Ostatni komers pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

"Paria" Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu została nagrodzona podczas gali The International Opera Awards 2021, która odbyła się w poniedziałkowy wieczór  10 maja. Poznańska inscenizacja dzieła Moniuszki pod kierownictwem muzycznym zmarłego w listopadzie 2020 roku Gabriela Chmury została nagrodzona tak zwanym operowym Oscarem w kategorii "Dzieło odkryte na nowo".

Czytaj artykuł

Piękno w czystej postaci czy odrażające wizje? Prawdziwa sztuka czy totalny kicz? Feminizm czy mizoginizm? Helmut Newton. Piękno i bestia Gero von Boehma to dokument zdecydowanie warty uwagi, nie tylko dla widzów na co dzień interesujących się modą czy fotografią.

Czytaj artykuł

- Zostaliśmy zmuszeni do sięgania po narzędzia, z których wcześniej nie korzystaliśmy. Znaleźliśmy się na polu niepewności i teraz budujemy na nim teatr. Wierzę, że się nie przewróci. Ale z drugiej strony, dlaczego nie mamy się trochę pobujać? - mówi Mateusz Barta*, aktor Teatru Animacji, stypendysta Programu "Młoda Polska".

Czytaj artykuł

5 maja przypadła rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Poznański Teatr Wielki jego imienia 3 dni później zaproponował koncert najpiękniejszych polskich arii. Cieszy dobra forma solistów i upamiętnienie urodzin patrona, lecz niestety po raz kolejny polską operę zawężono tylko do muzyki Moniuszki.

Czytaj artykuł

Antonina Tosiek to, jak sama mówi o sobie - "poznaniara od pokoleń". Z historiami rodzinnymi związanymi z powstaniem wielkopolskim, z mieszczańskim sposobem patrzenia na to, co dookoła jej miasta się znajduje, wykreowała język poetycki służący jej do wyrażania troski o opis prowincji. I brawurowo, ta urodzona w 1996 studentka filologii polskiej, wygrała 13. Edycję Debiutów Literackich Biura Literackiego.

Czytaj artykuł

Sztuka lutnicza przekazywana z pokolenia na pokolenie jest silną i ciągle żywą tradycją w najróżniejszych miejscach świata, o czym przypomni kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego.

Czytaj artykuł

Wojewódzka Biblioteka Publiczna przedłuża termin przyjmowania zgłoszeń na "Error_2k20..." -  konkurs skierowany do uczniów wielkopolskich szkół średnich. Dla autorów najciekawszych fotografii przewidziany jest nabór ich prac na wystawę oraz nagrody rzeczowe. Zdjęcia można nadsyłać do 25 maja.

Czytaj artykuł

Od dziś przy synagodze na ul. Stawnej można oglądać wystawę Bojownicy i bojowniczki z Poznania i Wielkopolski w żydowskim ruchu oporu, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Miasteczko Poznań.

Czytaj artykuł
1 175 Strona 176 177 178 179