Kultura Poznań.pl

Muzyka

Małe tęsknoty
 

Małe tęsknoty

W czwartkowy wieczór  w Auli Artis zaśpiewa rzadko pojawiająca się w Poznaniu, jedna z największych gwiazd polskiej piosenki - Krystyna Prońko.

czytaj więcej
Trach i brzęk
 

Trach i brzęk

Na tle programu JazZamek niedzielny koncert Llovage, czyli Olo Walickiego i Jacka Prościńskiego, odstaje ekscentrycznością od reszty zamkowego cyklu. Wyrazista i eklektyczna propozycja duetu to muzyka eksperymentalna i poszukująca - odwołująca się zarówno do jazzu, jak i awangardy oraz elektroniki.

czytaj więcej
Cukrowy blues
 

Cukrowy blues

Shanna Waterstown twierdzi, że jej ciepły, kobiecy głos zdefiniowało Południe USA - i podsuwa metaforyczny obraz prostego, dzikiego cukru trzcinowego. W czwartek ta autentyczna i charyzmatyczna, prawdziwa blueswoman wystąpi w klubie Blue Note.

czytaj więcej
Jazzowy Poznań
 

Jazzowy Poznań

Saksofonista Jan Adamczewski jest jedną z osób współtworzących lokalną, poznańską scenę jazzową. Środowy koncert w Blue Note będzie okazją, aby posłuchać muzyki jego najnowszego projektu Jan Adamczewski Trio, w którym występuje z pianistą Jackiem Szwajem i perkusistą Waldkiem Franczykiem.

czytaj więcej
A jednak żyli
 

A jednak żyli

Coś przyjdzie: miłość lub wojna to materiał, którego nie da się tak po prostu zapomnieć. Wyśpiewana przez Lenę Piękniewską dziecięca poezja czasu Zagłady we wspaniałej muzycznej oprawie Pawła Skorupki powinna być pozycją obowiązkową dla wszystkich - dorosłych i dorastających, bo nikomu nie wolno już o nich zapomnieć.

czytaj więcej
Nowy rok w rytmie tanga
 

Nowy rok w rytmie tanga

Pierwszy koncert Orkiestry Amadeus w nowym roku upłynie w rytmie tanga. Usłyszymy również arcydzieła z kanonu klasyki. Wszystko to w wykonaniu zaproszonych wirtuozów-solistów: Mario Stefano Pietrodarchiego oraz Krzysztofa Jakowicza.

czytaj więcej
Marzenie w getcie
 

Marzenie w getcie

Jak ja mieć będę dwadzieścia lat / Zacznę oglądać nasz piękny świat. / Usiądę w wielkim ptaku motorze / I wzniosę się w wszechświata przestworze. / Popłynę, pofrunę w świat piękny, daleki / Popłynę, pofrunę przez morza i rzeki - pisał Abramek Koplowicz, trzynastolatek w łódzkim getcie. Dziecięca poezja stała się jedną z inspiracji do powstania nowego projektu Leny Piękniewskiej i Pawła Skorupki.

czytaj więcej
Zadzwońcie po legendy
 

Zadzwońcie po legendy

Największe gwiazdy polskiego rocka lat 80. i 90., milicyjne wozy, uzbrojeni w pałki funkcjonariusze ZOMO. Wszystko to ramach koncertu-festiwalu Zadzwońcie po Milicję, który w sobotę wybrzmiał na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

czytaj więcej
Burzyciel porządku - kiedyś i dziś
 

Burzyciel porządku - kiedyś i dziś

I zainaugurowali! Cykl Beethoven nasz współczesny rozpoczęty w roku, w którym obchodzimy 250. rocznicę urodzin kompozytora, zakłada wykonanie wszystkich jego symfonii i koncertów fortepianowych. Inauguracyjny wieczór przypomniał III Koncert fortepianowy i III Symfonię mistrza z Bonn. I było to przypomnienie warte zasłuchania.

czytaj więcej
Wiatr w żagle Orkiestry
 

Wiatr w żagle Orkiestry

Po wyjątkowo trudnym ubiegłorocznym Finale - tragicznych wydarzeniach na Targu Węglowym w Gdańsku, których wszyscy byliśmy świadkami - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na chwilę wstrzymała oddech. W tym roku gra jednak dalej, w końcu obiecała, że będzie tak "do końca świata i o jeden dzień dłużej". 28. Finał WOŚP przed nami!

czytaj więcej
ZA PARTYTURĄ. Pragnę oddziaływać
 

ZA PARTYTURĄ. Pragnę oddziaływać

- Pisałam muzykę już od dziecka, ale nie chciałam być kompozytorką. Broniłam się przed tym rękami i nogami, ponieważ zapisywanie nutek wydawało mi się bardzo uciążliwym zajęciem. W dodatku nie wyobrażałam sobie, jak można studiować kompozycję, swoją twórczość dawać komuś pod ocenę i komponować utwory jako zadanie na studiach. Wydawało mi się to niepojęte - mówi Katarzyna Danel*, kompozytorka.

czytaj więcej
Rock w nowym roku
 

Rock w nowym roku

Wieża radości, wieża samotności pomagała przełknąć gorycz wynikających z dojrzewania rozczarowań. W utworze Kocham cię jak Irlandię wszyscy nieszczęśliwie zauroczeni mogli posłuchać o sobie i swoich uczuciach. Szklana pogoda stanowiła krzyk sprzeciwu wobec nijakości życia w PRL-u, a utwór Kocham wolność stał się nieoficjalnym hymnem protestujących przeciwko władzy.

czytaj więcej
Szlachetny ton
 

Szlachetny ton

2020 rok minie pod znakiem muzyki Ludwiga van Beethovena. Filharmonia Poznańska podejmie się ambitnego planu wykonania wszystkich symfonii i koncertów fortepianowych mistrza z Bonn, który w tym roku obchodzi 250. rocznicę urodzin. Początek cyklu Beethoven nasz współczesny już 10 stycznia.

czytaj więcej
Back to soul
 

Back to soul

Back to Aretha Franklin to muzyczny powrót do przeszłości, a zatem do wyrazistych i pełnych mocy dźwięków niekwestionowanej i uwielbianej na całym świecie królowej soulu, które wykona wokalistka Anna Grzelak wraz z zespołem. Wspomnienie elektryzującej muzyki soulowej lat 60. i 70. minionego wieku, już w poniedziałek 6 stycznia w klubie Blue Note.

czytaj więcej
Sylwestrowy off i top
 

Sylwestrowy off i top

Sylwester to kontrowersyjne święto - wiele osób nie jest przekonanych do karnawałowego sposobu imprezowania. Jednak w tym roku poznański sylwester może przekonać największych sceptyków.

czytaj więcej
Rockowy latynojazz
 

Rockowy latynojazz

Kilka pokoleń, środowisk i wiele gatunków jazzu. Pozornie niemożliwa fuzja rzeczy od siebie różnych. Supergrupa Q Ya Vy wystąpi w sobotę 14 grudnia w klubie Blue Note.

czytaj więcej
Anarchia kontrolowana
 

Anarchia kontrolowana

Pretekstem do grudniowego koncertu dawno niesłyszanego w Poznaniu zespołu Mitch & Mitch jest nowy winylowy krążek. Zagrają w Sali Wielkiej Zamku już w najbliższy piątek, 13 grudnia.

czytaj więcej
Strona 1 2 78