Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Nie są zespołem z pierwszych stron dzisiejszych gazet i bywalcami internetowych portali, a jednak poznańska rockowa publiczność pamięta ich zapewne znakomicie. Klub 2progi zaprasza na... pożegnalny koncert grupy Non Iron. Wieczór będzie zwieńczeniem 40-lecia jej działalności.

Czytaj artykuł

Ich płyta "Taxi" była niemal powszechnie uznana za jeden z najlepszych polskich albumów 2023 roku. To ujmująca oryginalnym pomysłem i znakomitą realizacją opowieść o świecie widzianym z perspektywy taksówki. Trio Łona / Konieczny / Krupa wystąpi w Centrum Kultury w podpoznańskim Suchym Lesie.

Czytaj artykuł

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku i dopiero po chwili okazuje się, że pozory mylą. Prace Weroniki Gęsickiej prezentowane w ramach wystawy "Pokrzywka" wprowadzają w świat przekraczania granic pomiędzy tym, co realne a nierealne, a także w świat nie zawsze dostrzegalnej manipulacji i niepokoju, który chowa się w najmniejszych gestach.

Czytaj artykuł

Francuska aktorka Céline Sallette, która zagrała do tej pory w około sześćdziesięciu produkcjach, na swój pełnometrażowy debiut reżyserski wybrała fabularyzowaną opowieść biograficzną o malarce i rzeźbiarce Niki de Saint Phalle.

Czytaj artykuł

Pozwala nabrać dystansu do codzienności, a jednocześnie bardzo często zapewnia precyzyjne diagnozy problemów realnego świata. Wiąże się z nią eskapizm, ale jej nieodzowną cechą jest konfrontacyjność. Fantastyka, bo o niej mowa, świetnie odnajduje się wśród ilustracji i dymków. Od 10 do 13 kwietnia wszyscy fani komiksu i innych światów odkryją wiodące do nich portale w Bibliotece Uniwersyteckiej. Wszystko to w ramach 8. Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej, którego tematem przewodnim będzie fantastyka w krajowym wydaniu.

Czytaj artykuł

- Źle się pisze powieść. Nie wiem, jak inni poeci, ale ja nie umiem pisać powieści - mówił w rozmowie z Anną Wyrwik na łamach Kultury Liberalnej. A mimo to za swoją powieść "Złodzieje żarówek" otrzymał nagrodę Grand Continent 2023. A rok później także Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2024. Tomasz Różycki, literat, który robi to samo, co wszyscy inni - czyli wraca do lata dzieciństwa - a jednocześnie robi to jak nikt inny, już we wtorek będzie gościem Biblioteki Wojewódzkiej.

Czytaj artykuł

Po raz kolejny gościnnie w Filharmonii Poznańskiej dyrygował Paul McCreesh i po raz kolejny było to muzyczne święto. Nie tylko za sprawą jego koncepcji interpretacyjnych, ale przede wszystkim wpływu jaki McCreesh wywiera na orkiestrę.

Czytaj artykuł

Nie zliczę już, ilu osobom powiedziałam, żeby koniecznie przeczytały tę książkę, a może książeczkę, bo "Mała empiria" Katarzyny Sobczuk format ma niepozorny, idealny do torebki, gdy wybierasz się w podróż zbiorkomem czy pociągiem. Za to waga treści tego uczestniczącego eseju zasługuje na naszą maksymalną uwagę, bo nie ma opcji, by lektura nie stała się punktem wyjścia niejednej osobistej refleksji.

Czytaj artykuł

W ten weekend nastąpi ochłodzenie... ale na szczęście tylko w pogodzie, bo kultura nie stopuje! "Opowieści z niepamięci" (Teatr Animacji) to wspaniała propozycja dla dzieci 9+ i ich ciekawskich rodziców, nastolatki nawołują ich rówieśnicy w "Drogi Evanie Hansenie" (Teatr Muzyczny) i "Alicji w krainie czarów. Remix" (Teatr Nowy). Dorośli widzowie z pewnością docenią "Listy do M." (Republika Sztuki Tłusta Langusta) czy "Pigmaliona" (Teatr Polski). Co jeszcze? Moc wydarzeń w ramach wystaw "Józef Chełmoński" (Muzeum Narodowe) oraz "Najntisy forever!" (CK Zamek), a także koncertów - zagrają m.in. Antimatter, Nocny Kochanek, SBB, Buika oraz Luxtorpeda w wyjątkowej akustycznej odsłonie.

Czytaj artykuł

Nigdy nie mów nigdy - jeśli kiedyś ktoś chciałby napisać książkę o Luxtorpedzie, to taki tytuł idealnie pasowałby do jednego z jej rozdziałów. Poznański zespół, kierowany przez Litzę i Hansa, który przez ponad dekadę bronił się przed akustycznymi wersjami swoich numerów jak diabeł przed święconą wodą, dziś wyrusza w krótką, ale symboliczną trasę, by grać właśnie tak - unplugged.

Czytaj artykuł

Można odnieść wrażenie, że dziennikarze poznańskich gazet ze zniecierpliwieniem oczekiwali jednego dnia w roku. Tego dnia, kiedy wolno wszystko lub prawie wszystko, jeśli o dowcipach mowa... Dniem tym był 1 kwietnia. Podejrzenie to wzmagało się z każdym pierwszokwietniowym numerem poznańskiego dziennika, w którym liczba specjalnie na Prima Aprilis spreparowanych wiadomości, sięgała niejednokrotnie kilkunastu. Żarty koncentrowały się wokół polityki i gospodarki. Wdzięcznym tematem był też Ogród Zoologiczny oraz - a jakże - kultura!

Czytaj artykuł

Po latach spędzonych na deskach teatrów operowych - zwolniła. Odrzuciła maski, zrezygnowała z kreowania ról i zaczęła poszukiwać siebie, pozwalając rozwinąć skrzydła swojemu twórczemu potencjałowi i dopuszczając do głosu te części, które dotychczas tego głosu nie zabierały.

Czytaj artykuł

Parafrazując Gombrowicza: Józef Chełmoński wielkim artystą był. Stworzone przez niego arcydzieła tworzą fundamenty sztuki polskiej. Przetwarzane w popularnych filmach, serialach, remiksowane w rozmaitych wytworach kultury, są inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców. Wystawa "Józef Chełmoński 1849-1914" w Muzeum Narodowym w Poznaniu tę jego wielkość jeszcze bardziej przybliża.

Czytaj artykuł

Można zrobić porządki w szafie, szukając lżejszej odzieży. Można nawet umyć okna. Ale można też zabrać się za lekturę poradnika - "To nadal pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci" i w ten osobliwy sposób przygotować się na nowy sezon... na balkonie albo działce. Ja już wybrałam.

Czytaj artykuł

Istnieją projekty, dla których muzyka jest aktem osobistego wyznania. Jednym z nich z pewnością jest Antimatter, który już od ćwierć wieku trwa na posterunku autentyczności. Zrodzony w cieniu kultowej Anathemy, wykluty z potrzeby powiedzenia "nie" muzycznemu konformizmowi, dziś często jest określany mianem niepoddającej się próbie czasu, emocjonalnej kroniki jednego człowieka. Jest nim Mick Moss - samotny żeglarz na morzu art rocka, dark wave'u i akustycznego mroku - który nie tylko poprowadził projekt przez burze rozstań i powrotów, ale uczynił z niego życiową misję. W klubie 2progi zagra w ramach promocji nowego albumu "Parallel Matter" (2024), będącego artystycznym epitafium dla wszystkich niedopowiedzianych wersji przeszłości.

Czytaj artykuł

Setki wydarzeń: wykładów, pokazów, prezentacji, warsztatów, gier i eksperymentów znalazło się w programie XXVIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Jego organizatorami jest 10 poznańskich instytucji naukowych.

Czytaj artykuł

Czy jest możliwa wymiana myśli, wartości i artystycznych zjawisk pozbawiona elementu dominacji? Refleksją nad tym tematem podzielili się artyści i artystki, których prace od 4 kwietnia zobaczymy w Galerii Miejskiej Arsenał. A o pojęciu "Import/Export" w sztuce i nie tylko opowiedział Maciej Kurak - kurator 14. edycji Biennale Grafiki Artystycznej i rektor Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu. Pytała Agnieszka Nawrocka.

Czytaj artykuł

Potężny Płanetnik, leśna znachorka Baba, tajemniczy Bezkost, niebezpieczna Jędza i zwiastujący nieszczęście Kłobuk to kilkoro bohaterów spektaklu "Opowieści z niepamięci", który w kwietniu wraca do repertuaru Teatru Animacji.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4