Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Od 2022 roku w Centrum Kultury Zamek realizowany jest projekt "Kino bez barier". To cykl pokazów filmowych z audiodeskrypcją, napisami dla osób niesłyszących i tłumaczeniem na polski język migowy. W tym roku projekt rozszerza się o wydarzenie festiwalowe, złożone z dwóch części: forum i przeglądu filmowego. Pierwsza z nich odbędzie się w terminie 25-27.02, a druga między 26.02 a 1.03. O nowej inicjatywie opowiedzieli Joanna Stankiewicz i Piotr Szczyszyk.

Czytaj artykuł

O 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta i ustanowieniu roku 2025 "Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie" - z prof. Hanną Kóčką-Krenz z Wydziału Archeologii UAM rozmawia Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

- Wszystko zaczęło się od potrzeby spotkania w gronie znajomych, by zgodnie z turystyczną tradycją usiąść razem i pośpiewać. Chcieliśmy kawałek podróżniczego życia przenieść do miasta - mówi Michał Romanowicz, współorganizator "Poznańskiego Śpiewogrania" - oddolnej inicjatywy muzycznej, która obchodzi właśnie drugie urodziny. Słucha Paweł Binek.

Czytaj artykuł

- Traktujemy kakofoNIKT jako laboratorium, gdzie niekiedy intuicyjnie, a czasem podążając za zdobyczami nauki i sztuki, tworzymy różne psychoakustyczne gry - mówią Patryk Lichota i Hubert Wińczyk, którzy wspólnie z Michałem Jońcem tworzą ten poznański projekt. kakofoNIKT niedawno świętował swoje 18. urodziny.

Czytaj artykuł

4 lutego w Sali Ziemi wystąpi niezwykłe trio z niezwykłą muzyką. Basista Lars Danielsson, perkusista Zohar Fresco i pianista Leszek Możdżer zaprezentują utwory ze swojej najnowszej płyty "Beamo". Ten ostatni zagra m.in. na skonstruowanym specjalnie dla niego fortepianie dekafonicznym, którego brzmienie, jak zapowiada artysta, daje szansę na otwarcie muzyki na nowe możliwości.

Czytaj artykuł

- Trochę piosenek usłyszeliśmy, zaśpiewaliśmy, wyprodukowaliśmy. Pojawiło się też na świecie mnóstwo muzyki z innych kręgów, innych trendów. Niektóre są okropne, to fakt, ale inne są świetne - i do nich należy sięgać, bo w muzyce trzeba mieszać - mówi Małgorzata Ostrowska, która wydała właśnie nową płytę "Legenda".

Czytaj artykuł

- Czasami wystarczy jeden gest niezgody, tak jak u Maryli. Podczas wręczenia medali tylko ona nie wykonywała gestu hitlerowskiego pozdrowienia. Po ceremonii została zaproszona do loży Hitlera i tam z uśmiechniętym führerem zrobiono jej zdjęcie, które stało się przepustką do ratowania ludzi z obozu. Czasami jest trochę tak - o tym też jest spektakl, że niezależnie od wieku, wykształcenia czy roli, jaką się pełni, jeden gest, nie od razu, ale może zmienić nasze własne albo innych życie - mówi Anna Rozmianiec, która swoje ostatnie urodziny świętowała monodramem "Maryla - ku przestrodze". W rozmowie towarzyszy jej Agnieszka Mikulska z Teatru Fuzja.

Czytaj artykuł

Z Łukaszem Wilkanem, laureatem I miejsca w konkursie Wydawnictwa Miejskiego Posnania na opowiadanie kryminalne dziejące się w Poznaniu - "Kryminał do Poznania. Śledztwo do wzięcia", rozmawia Mateusz Malinowski.

Czytaj artykuł

- Choć z wyglądu nie jesteśmy do siebie zbyt podobni, to doskonale się rozumiemy, często nawet bez słów. Podczas pracy miewamy podobne pomysły i dążymy do tych samych celów, więc nic dziwnego, że funkcjonujemy jako duet - mówią Gabi Marszał i Kamil Marszał, piętnastoletnie bliźnięta z Poznania, których piosenka Chcielibyśmy otwiera trzecią składankę My Name is Poznań.

Czytaj artykuł

- Po zbadaniu budynku Barlebena mogę stwierdzić, że zawiera on w sobie więcej autentycznej substancji zabytkowej niż wszystkie przebadane dotychczas obiekty razem wzięte - o tajemniczym małym domku przy ulicy Szyperskiej w Poznaniu opowiada Jerzy Borwiński, konserwator zabytków.

Czytaj artykuł

- To, że generujemy olbrzymią ilość cyfrowych śladów, jest faktem. To, że one wszystkie zostają jeszcze długo po tym, gdy nie ma już nas - również jest faktem. I właśnie na ten grunt wkraczają firmy, przede wszystkim komercyjne, które mówią: "Tutaj leży potencjalny pieniądz, więc wykorzystamy te pośmiertne dane, zapełniając luki w potrzebach naszych klientów" - mówi Katarzyna Basińska-Nowaczyk, która bada temat cyfrowej śmierci i nieśmiertelności na Uniwersytecie Cambridge.

Czytaj artykuł

30 grudnia Estrada Poznańska obchodziła jubileusz 70-lecia działalności. Przed dekadami była sceną teatralną i muzyczną oraz producentem wielkich wydarzeń. Dziś, jak śmieje się jej obecna dyrektorka - Małgorzata Kempa, powinna należeć do Unii Instytucji Trudnych. Łatwiej chyba wymienić, czym Estrada się nie zajmuje, niż wyliczyć listę jej zadań. Próbę podejmuje Agnieszka Nawrocka.

Czytaj artykuł

W Centrum Kultury Zamek znów zamieszkają artystki i artyści, którzy w trzymiesięcznych cyklach będą realizować tam swoje projekty. Publiczność nie tylko zobaczy efekty tych działań, dostanie też szansę przyglądania się twórcom i twórczyniom przy pracy. O tegorocznym programie Rezydencji Artystycznych opowiada Jagna Domżalska.

Czytaj artykuł

- Do Ryszarda Kai przyciągnęło mnie to, że na każdym jego plakacie zobrazowany jest jakiś banał. On go uwielbiał, to wokół niego budował opowieść. A skoro tak, to nie da się o nich pisać w inny sposób, niż badając... no właśnie, banał - mówi Beata Szady, autorka książki Polska według Ryszarda Kai.

Czytaj artykuł

"Rysowanie jest muzyką dla oczu i wyciszeniem dla umysłu" - pisał Orhan Pamuk. A jak to działa, gdy tworzy się w mieście, często w towarzystwie innych osób? Czy dziś, w epoce smartfonów i fotomigawek, da się tworzyć rysunkową kronikę miejsc i czasu? O szkicowaniu w miejscach publicznych opowiada Anna Ziętkiewicz - członkini grupy Urban Sketchers Poland i miłośniczka rysowania.

Czytaj artykuł

- Wydaje nam się, że problemem wielu kapel jest to, że chcą być polską odpowiedzią na "coś tam" - na tę czy inną grupę. Wiadomo, że my też mamy swoje inspiracje, ale tak naprawdę każdego z nas ciągnie trochę w inną stronę i właśnie z tego rozdarcia bierze się charakter naszego zespołu - Stanisław "Steve" Bitka, Marcin "Funia" Mochocki, Seweryn Daczkowski i Marcin "Speedo" Pośpiech z rockowego zespołu Steve Martins opowiadają o swojej płycie 19:11.

Czytaj artykuł

Z radnym Grzegorzem Jurą, przewodniczącym Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania, o przeszłości i przyszłości poznańskiej kultury, rozmawia Mateusz Malinowski.

Czytaj artykuł

12 i 13 grudnia w Polskim Teatrze Tańca odbędzie się światowa premiera spektaklu Toaca. To główne wydarzenie w dziedzinie sztuk performatywnych w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia - Polska 2024-2025. O tej szczegółach realizacji opowiadają jej choreografowie Ștefan Lupu i Andrea Gavriliu. 

Czytaj artykuł

Miłośników i miłośniczek plakatów jest wielu, bo teoretycznie to po prostu atrakcyjny wizualnie nośnik informacji. Teoretycznie. Bo plakat i projektowanie graficzne jako dzieło sztuki to bardziej złożony temat. Jego tajemnice można odkryć w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim, gdzie trwa cykl wykładów Graphic Concept. Opowiadają o nim jego współtwórczynie - Adrianna Filipiak i Aleksandra Pietrzak.

Czytaj artykuł

Wystawa Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego to coroczny przegląd młodej sztuki tworzonej na poznańskiej uczelni. Nic więc dziwnego, że bacznie się jej przyglądamy i przedstawiamy osoby nagrodzone.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4