Kultura Poznań.pl

Opinie

opublikowano:

Grechuta dla dzieci i rodziców

Piosenki pisane na przestrzeni lat dla syna Łukasza stanowią ważną część dorobku artystycznego Marka Grechuty. W piątek podczas koncertu w ramach Biennale Sztuki dla Dziecka zaśpiewali je Katarzyna Groniec oraz Janusz Radek.

.
Fot. Tomasz Nowak

Jakby wypłynął nagle, bezszelestnie w wietrze
Na ciemnej fali migocącej w światłach miasta
Statek o żaglach w wielkich muszlach, metr po metrze
Zbliżał się do mnie, wyobraźnię mą przerastał

Muszle szumiały echem pięknej kantyleny
W żaglach trzepotał jeszcze powiew entuzjazmu
A ja słyszałem gdzieś w oddali śpiew syreny
To był hymn duszy oderwanej od marazmu

Ja nie widziałem nigdzie w świecie takiej zjawy
A przecież wiele miejsc na ziemi z piękna słynie
Zamykam oczy i zasypiam bez obawy
Bo ten żaglowiec z mej pamięci nie odpłynie.
*

Tymi słowami Marka Grechuty w piątkowy wieczór przywitał gości Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka. Biennalowy okręt - z dwójką utalentowanych wokalistów na pokładzie: Katarzyną Groniec i Januszem Radkiem, oraz aranżerem i pianistą Krzysztofem Herdzinem, któremu towarzyszyli Cezary Konrad (perkusja) i Robert Kubiszyn (bas) - przez dobrych kilka chwil pływał po Ocenie Muzyki pod pełnymi żaglami.

Koncert "Piękne jest królestwo nasze" to wybór piosenek, które przez lata dla swojego syna pisał Marek Grechuta. Utwory te ukazały się na płycie "Piosenki dla dzieci i rodziców" dopiero na początku lat 90. Grechuta nie odżegnuje się w nich od fascynacji poezją, ale równie ważne są satyra oraz ich walor edukacyjny.

Mrucząc i krzycząc

W piątek wybrzmiał m.in. utwór-przestroga "Pamiętajcie, pamiętajcie" o zabawie zapałkami. Janusz Radek zaśpiewał go całym sobą, wyraźnie dając odczuć publiczności, że świetnie czuje się w swojej roli. Oprócz tego zachwycił widzów interpretacją bajki o Kopciuszku - bardzo rytmiczną, z elementami melorecytacji; a także dużo bardziej lirycznym i nastrojowym utworem "Piękne jest królestwo nasze" oraz piosenką "Gdy dzieci tańczą", w której Grechuta porównuje dziecięcy taniec do aniołów zstępujących na ziemię.

Radek ma piękny głos, a piosenki Grechuty pozwoliły mu zademonstrować, co potrafi z nim zrobić. Mrucząc, piszcząc, szumiąc i krzycząc - przeżywając każdą nutę, nie tylko oddał w pełni urok tych utworów, ale także pozwolił się oglądać. Jego mimika oraz pełne ekspresji ruchy zrobiły piorunujące wrażenie na publiczności, bez względu na to czy miała 8, 20 czy 60 lat.

Piękna i naturalna

Na scenie pojawiła się także Katarzyna Groniec, która zaprezentowała na początek utwór "Kołysanka zgadywanka", do której wykonania zaangażowała dzieciaki z widowni. Śpiewając o wiośnie, lecie i zmianach, jakie przynoszą następujące po sobie pory roku, sprawdziła ich znajomość ortografii! Na szczęście mali poznaniacy stanęli na wysokości zadania i już wiemy, że takie wyrazy jak "pszenica" czy "rzeka" napiszą poprawnie. Wśród przygotowanych przez artystkę utworów znalazły się także: liryczno-bajkowe "Śpij - bajki śnij", humorystyczna ballada "Jadę pociągiem prawdziwym" oraz niezwykle rytmiczny utwór "Muszę dziś wykonać plan". Jak przy okazji każdego koncertu Katarzynę Groniec warto było zobaczyć na żywo. W interpretacji utworów była, jak zawsze, piękna i naturalna.

Wiemy to, czego wy nie wiecie

Popis swoich umiejętności dało również odpowiedzialne za nowe, jazzowe aranżacje utworów trio Marcina Herdzina. Proponowany przez nich jazz w żadnym z wykonań nie przytłaczał, a wręcz przeciwnie - z minuty na minutę wypełniał przyjemnie salę. Podobnie jak obrazy, które towarzyszyły każdej piosence. Prezentację multimedialną przygotowali Arek Zub i Tomasz Gęstwicki.  

Zakończyliśmy ten wieczór w nostalgicznym nastroju. Na sam finał koncertu dzieciaki z Art of Voice Studio wykonały utwór "Zostawcie nam czysty kawałek świata", przypominając dorosłym o tym, co jest w życiu najważniejsze.

Choć mamy dzisiaj tak niewiele lat.
I tak niewiele wiemy o tym świecie.
To już kochamy ten cudowny świat
I wiemy to, czego wy już nie wiecie (...)
**

Monika Nawrocka-Leśnik

* "Jakby wypłynął nagle"- tekst Marek Grechuta, utwór znajduje się na płycie "Niezwykłe miejsca"

** fragment z "Zostawcie nam" - tekst Marek Grechuta, utwór znajduje się na płycie "Piosenki dla dzieci i rodziców"

  • "Piękne jest królestwo nasze" - piosenki Marka Grechuty dla dzieci i rodziców
  • Biennale Sztuki dla Dziecka
  • Sala Wielka CK Zamek
  • 19.06