Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

- Istotne wydaje mi się to, by próbować jak najmocniej zasypywać przepaść, która powstaje między dziećmi w największych miastach i tymi w regionie. Oczywiście, nie jesteśmy jedyną instytucją, która stara się to robić. Fantastyczną pracę wykonują lokalne domy i ośrodki kultury. Jeśli możemy im pomóc, to jest to właśnie realizowanie misji mediów publicznych - mówi Jan Józefowski, dziennikarz, od 2024 roku pełniący obowiązki dyrektora TVP Poznań.

Czytaj artykuł

Przedstawiamy wybór czternastu projektów, zespołów i wykonawców z Poznania, na których warto zwrócić uwagę podczas tegorocznej edycji Next Fest Music Showcase & Conference. Wśród nich znajdziecie artystów, których twórczość może być zaskakującym odkryciem! Posłuchajcie, co mają do przekazania w czasie festiwalu, i śledźcie ich dalszą karierę.

Czytaj artykuł

O godnej reprezentacji prac w przestrzeni wystawienniczej, walce z nierównymi ścianami i początku końca/jednej dziurze w obrazie za dużo mówią Wiktoria Cwityńska i Kasia Knychała, założycielki nowej poznańskiej galerii - Galerii Dług. 

Czytaj artykuł

Nie tak dawno temu przedstawiał nam Mickiewicza jakiego nie znamy, targanego mistyką, mesjanizmem i buzującym testosteronem. W okolicach roku 2000 napisał scenariusz do remake'u "Krzyżaków" w reżyserii Bogusława Lindy. Z Grażyną Wolszczak, czyli oryginalną Yeneffer, tworzy jedną z power couples polskiego kina. I już w ten piątek przyjedzie do Biblioteki Raczyńskich. Na dodatek nie sam, tylko ze swoją najnowszą książką, "Bietą".

Czytaj artykuł

Różne są zapatrywania na życie po pięćdziesiątce. Jedni wciąż pędzą naprzód, jakby nie liczyli lat, inni powoli spoglądają w stronę jesieni życia. Po półwieczu można też wprowadzać zmiany i rozkwitać - tak jak festiwal Poznańska Wiosna Muzyczna.

Czytaj artykuł

Wnuczka słynnego reżysera Francisa Forda Coppoli - Gia też kręci filmy, i to z jaką obsadą! Pamela Anderson, Jamie Lee Curtis, Kieran Shipka, Billie Lourd czy Dave Bautista zagrali w skromnej produkcji z budżetem 2 milionów dolarów i... 18 dniami zdjęciowymi. Scenariusz "The Last Showgirl" to adaptacja sztuki teatralnej "Body of Work", którą autorka Kate Gersten przełożyła na język filmu. Inspiracją były losy sławnej rozbieranej rewii z Las Vegas Strip, "Jubilee!", która była wystawiana przez 35 lat, od 1981 do 2016 roku. Główna tancerka, Linda Green, występowała od jej premiery przez 23 lata bez przerwy.

Czytaj artykuł

Brazylijskiego reżysera Karima Aïnouza znamy przede wszystkim z dwóch filmów.  Debiutanckiego "Madame Satã" (2002) - biograficznej opowieści o João Francisco dos Santosie, słynnej drag queen, oraz "Niewidocznego życia sióstr Gusmao" (2019) - adaptacji epickiej powieści Marthy Batalhy rozgrywającej się w Brazylii na przestrzeni kilku dekad drugiej połowy XX wieku. Aïnouz ma też w swoim dorobku anglojęzyczną, kostiumową "Regentkę" z Judem Lawem w roli króla Henryka VIII. Film ten można obejrzeć na platformach streamingowych.

Czytaj artykuł

Ryan Coogler nie jest reżyserem z pierwszej lepszej łapanki - ma już na koncie znane i lubiane blockbustery, jak "Creed: Narodziny legendy", "Czarna Pantera" czy "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu". Wspomniane filmy były jednak częściami franczyz, czy to "Rocky'ego", czy filmowego uniwersum Marvela. "Grzesznicy" to natomiast oryginalna historia, która pozwoliła Cooglerowi pokazać pełnię twórczego potencjału.

Czytaj artykuł

"Mateusz Dąbrowski. SIĘ" w Galerii Piekary to wystawa, która już od progu może w odbiorcach generować różne wrażenia i przemyślenia. Z zapowiedzi artysty płynie jasny komunikat, że każda z prac jest efektem działania twórczego, które ma też wymiar arteterapeutyczny. Te dwie perspektywy - mniej i bardziej profesjonalna oraz mniej i bardziej terapeutyczna - nakładają się na siebie, a skutki tego są wyjątkowo interesujące.

Czytaj artykuł

Jest tu trochę jak w oscarowym filmie "Wszystko wszędzie naraz" i chyba ten natłok wydarzeń, idei, problemów, które na co dzień otaczają, a wręcz pochłaniają bohaterów - tak, chyba to wszystko właśnie przytłoczyło mnie podczas lektury tak zachwalanego "Żądła" Paula Murray'a. Czy w takim razie nie polecam? A skąd! Sama znam czytelników, którzy powieścią Irlandczyka byli zachwyceni.

Czytaj artykuł

Rok 2025 w Polskim Teatrze Tańca upływa pod hasłem "Człowiek - technologia". Program V Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca "Granice natury - granice kultury" również będzie skoncentrowany na połączeniu między światem ludzkim i cyfrowym. Pierwszy spektakl już 23 kwietnia.

Czytaj artykuł

W czwartek 17 kwietnia, nad ranem, zmarła Krystyna Miłobędzka (1932-2025) - poznańska poetka, autorka sztuk teatralnych dla dzieci, dramaturżka, laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej.

Czytaj artykuł

W Polsce coraz bardziej widać, jak zamknięty jest rynek - na festiwalach pojawiają się ciągle ci sami artyści. I bynajmniej nie narzekam jako odbiorca, bo również ich słucham. Jednak bez inicjatyw skupionych na debiutantach mało znane zespoły nie mają jak pokazać się ludziom. A nie wszyscy chcą i muszą to robić na TikToku - mówią Hania Kowalska, Wojtek Birdsen i Dominik Karkoszka - tworzący poznański projekt Typowa Kowalska.

Czytaj artykuł

Czym jest bywanie w teatrze? Zapewne zależy to od bywalców. Dla niektórych będzie to okazjonalna fanaberia, dla innych - proszę się nie gniewać - rozrywka. Są i tacy, dla których jest to wręcz obowiązek. Do tej grupy należeli, jak czytamy w pewnym artykule w "Expressie Poznańskim", poznaniacy!

Czytaj artykuł

- Staramy się odpowiadać na aktualne potrzeby naszej społeczności. Z założenia, nasze spotkania odbywają się offline i dotyczą tematów, które są aktualne lub wiemy, że są istotne dla dziewczyn. To, co nas wyróżnia, to działanie profilaktyczne - mówią Aleksandra Hromada, prezeska stowarzyszenia Local Girls Movement, działaczka na rzecz kobiet i równości oraz Weronika Harzyńska, designerka, pomysłodawczyni spotkań Santa Grafika, członkini Local Girls Movement. 

Czytaj artykuł

O czasach pierwszych Piastów i śladach po nich, prezentowanych na wystawie czasowej "Bolesław Chrobry / Z POZNANIA / po władzę i koronę", mówią Mateusz Sikora z Muzeum Archeologicznego i Agnieszka Stempin z Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.

Czytaj artykuł

Różnych opowieści potrzebują słuchacze. Wspaniale byłoby jednak gdyby oprócz tych lukrowanych, wszechobecnych w mediach, mieli również szansę na spotkanie z propozycjami mniej oczywistymi, mniej banalnymi. Takimi jak choćby nowe płyty kwintetu Alana Balcerowskiego, zespołu Armia, Tomasza Wachnowskiego czy Piotra Scholza.

Czytaj artykuł

Stereotyp matki trzyma się mocno. Nie tylko ten tradycyjny matki Polki, ale także, ten współczesny, nowoczesnej mamy. Narzucane społeczne wzorce matek dają się we znaki nie tylko im samym. Przekonuje się (i nas) o tym bohaterka powieści Magdaleny Genow "Złodziejka matek".

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4