Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Maciej Fortuna dyrektorem RCK

Nowym dyrektorem Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu został Maciej Fortuna, związany z Poznaniem trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny. W 2014 r. Fortuna uhonorowany został Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania.

Maciej Fortuna, fot. mat. prasowe
Maciej Fortuna, fot. mat. prasowe

Fortuna wygrał konkurs i 1 kwietnia rozpocznie pracę na stanowisku dyrekora Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu. Zapowiedział, że już teraz myśli o wydarzeniach, na które RCK zaprosi publiczność po zakończeniu ogólnopolskiej kwarantanny spowodowanej epidemią koronawirusa.

Maciej Fortuna (ur. 13 września 1982 w Krzycku Wielkim) to absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest wykładowcą w klasie trąbki jazzowej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Doktoryzował się w 2012 roku na podstawie pracy Kreacja dzieła inspirowana współczesnymi możliwościami elektronicznego przetwarzania dźwięku trąbki w muzyce jazzowej. W roku 2016 uzyskał stopień doktora habilitowanego.

W 2014 roku uhonorowany Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania. Otrzymał także Odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadaną w maju 2015 roku. W Poznaniu zrealizował wiele projektów artystycznych. W roku 2018 reaktywował orkiestrę Poznańska Piętnastka - big band radiowy, który działał w naszym mieście od 1956 do 1978 roku, wykonał hejnał Miasta Poznania w wersji jazzowej z wieży ratusza, był pomysłodawcą i kompozytorem muzyki do projektu Jazzem we władzę ludową zrealizowanego w ramach 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Nagrał kilkadziesiąt płyt, między innymi: Maciej Fortuna Quartet "Lost Keys" - nominowaną do nagrody Fryderyki w roku 2011, Maciej Fortuna Trio: Solar RingAt HomeJazz",Fortuna/Dys "Tropy"Maciejewski Variations, Maciej Fortuna Słowiański "Zośka"The Volcano Concert. W ostatnim czasie Maciej Fortuna brał udział w konkursie na dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Konkurs ten wygrał Przemysław Terlecki.

Zastępcą dyrektora Macieja Fortuny ds. kultury będzie Tadeusz Kielar (dotychczasowy dyrektor RCK).

oprac. SZYM

Zobacz także

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020