Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Bajkowa piętnastka

Reaktywowana przez poznańskiego trębacza Macieja Fortunę Poznańska Piętnastka zadebiutowała w grudniu 2017 roku. Swoje drugie urodziny będzie świętować podczas koncertu z nietypowym repertuarem, bo będzie to muzyka z bajek. Nowe aranżacje utworów znanych i lubianych zarówno przez najmłodszych, jak i trochę starszych będzie można usłyszeć już w najbliższą niedzielę w CK Zamek.

.
fot. archiwum CK Zamek

W 1957 roku powstała w Poznaniu Poznańska Piętnastka Radiowa, który tworzyli wybitni artyści sceny jazzowej i rozrywkowej: Jerzy Milian, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Janusz Hojan, Wojciech Lechowski, Benon Hardy, którego aranżacje będzie można usłyszeć także podczas najbliższego koncertu. 60 lat później poznański trębacz Maciej Fortuna doprowadził do reaktywacji Poznańskiej Piętnastki, która od dwóch lat stale koncertuje w Poznaniu i okolicach. Celem zespołu jest przywołanie tradycji najlepszych poznańskich orkiestr rozrywkowych ubiegłego wieku i przypominanie o tym, że Poznań jazzem stoi.

Oprócz Macieja Fortuny w skład orkiestry wchodzą muzycy z poznańskiego środowiska: m.in. Piotr Banyś, Seweryn Graniasty, Jarosław Wachowiak, Dawid Kostka, Katarzyna Stroińska-Sierant czy Zbigniew Wrombel. Poznańska Piętnastka zdążyła już nagrać płytę i zagrać kilka koncertów: Muzyka z polskich seriali czasu doby PRL-u, Tribute to Andrzej Zaucha czy Moniuszko, dlatego też nikogo nie powinien zdziwić fakt, że tym razem, w nastrojowym, świątecznym czasie, usłyszymy muzykę z bajek. Aranżacjami utworów zajęli się: Maciej Fortuna, Benon Hardy, Emma Kluczyńska oraz Iwona Witek. Jak piszą organizatorzy: "Podczas koncertu usłyszymy utwory z bajek, które bardzo dobrze znane są najmłodszym, jak i tych, do których z sentymentem powracają nasi rodzice. Wydarzenie będzie muzyczną podróżą, która połączy pokolenia i sprawi, że będzie to rodzinny czas pełen śpiewu, tańca i radosnych wspomnień". Chyba wszyscy umieją zanucić melodie z Reksia, Smerfów czy Akademii Pana Kleksa. W najbliższą niedzielę wykonają je: Hanna Gieda, Magdalena Howorska, Michał Kowalonek i Marcin Wojciechowski oraz 15-osobowa orkiestra pod kierunkiem Macieja Fortuny.

Katarzyna Nowicka

  • Muzyka z bajek - koncert Poznańskiej Piętnastki
  • CK Zamek, Sala Wielka
  • 8.12, g. 16
  • bilety: 60 zł i 40 zł (1 zł - dla dzieci do lat 7)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019