Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Powrót Piętnastki

Pod patronatem Estrady Poznańskiej i pod kierownictwem Macieja Fortuny powraca na scenę Poznańska Piętnastka - orkiestra, która ma jazzowe skłonności i jazzmanów w składzie, ale proponować  chce, jak przed laty, ambitną muzykę rozrywkową.

. - grafika artykułu
Maciej Fortuna, fot. materiały prasowe

Początków tej historii należy szukać w roku 1957. Wówczas to - jak przypominają dzisiejsi opiekunowie przedsięwzięcia z ramienia Estrady - "po uzyskaniu akceptacji miejscowych władz partyjnych, wybrany głosami załogi Poznańskiego Ośrodka Radiowo- Telewizyjnego dyrektor Stanisław Kubiak rozpoczął oficjalne urzędowanie. Jedną z jego pierwszych inicjatyw organizacyjno-programowych było powołanie nowej orkiestry. Zajął się tym inż. Jerzy Geisler, muzyk i realizator audycji radiowych".

Orkiestrą tą była taneczno-rozrywkowa Poznańska Piętnastka Radiowa, która przez kilkanaście lat grała pod kierunkiem Zygmunta Mahlika. Jej skład tworzyli znakomici artyści, kompozytorzy, aranżerzy, wśród których byli m.in. Jerzy Milian, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Janusz Hojan, Benon Hardy czy Wojciech Lechowski.

Tradycje

Zresztą, historia poznańskich big bandów, grających popularne melodie, jest bardzo długa.  Pierwsze tego typu formacje pojawiały się już w latach dwudziestych i trzydziestych. Grały tu

taneczne zespoły Jerzego Grzewińskiego czy Stefana Jahnsa, jazzowa orkiestra Zygmunta Karasińskiego i Szymona Kataszka. Również w późniejszych dekadach, pod opieką Estrady Poznańskiej, funkcjonowały tak popularne w swoim  czasie orkiestry jak te prowadzone przez Aleksandra Maliszewskiego czy Zbigniewa Górnego.

Dziś, w sześćdziesięciolecie powstania Poznańskiej Piętnastki pojawiła się idea jej reaktywacji. Maciej Fortuna przyznaje, że niewiele czasu zabrało wymyślenie i skompletowanie składu orkiestry, zresztą... niejednego: - Mamy pomysły na nazwiska instrumentalistów na trzy pełne obsady. Zakładamy pewną rotację muzyków. Chcemy, żeby wielu z nich przewinęło się przez ten zespół Po to, żeby zespół miał też szansę być ważnym elementem na drodze do jednoczenia środowiska muzycznego w Poznaniu - mówi znany poznański trębacz.

Podstawą brzmienia Piętnastki będzie układ tradycyjnego big bandu. Pojawią się w niej nie tylko instrumentaliści, także wokaliści, a plan zakłada, że obok instrumentów tradycyjnych zabrzmią również elektroniczne.

Ze słuchu

Zespół chce nawiązywać do pięknych dawnych tradycji. Zasadniczym kłopotem jest to, że  trudno dziś odnaleźć zapisy nutowe dawnych nagrań Piętnastki. Podobno Jan "Ptaszyn" Wróblewski, aby zdobyć (i podarować młodym muzykom) swoje własne aranże, musiał wykupić je z radia. Niestety, większość zapisów nie przetrwała przez te wszystkie lata, została zagubiona lub poniszczona. Lider odnawianej Piętnastki przyznaje więc, że nuty na najbliższe koncerty były w wielogodzinnym trudzie spisywane ze słuchu z dawnych nagrań. Zapewne jednak ten wysiłek się opłacił.

Swą pierwszą publiczną prezentację orkiestra będzie miała podczas zamkniętego koncertu w piątek, 8 grudnia w Scenie Na Piętrze. Szersza widownia będzie mogła posłuchać muzyki zespołu w telewizji jeszcze w tym miesiącu, w trakcie programu, którego emisję zaplanowano na antenie TVP2 w dniu 23 grudnia o godz. 20.

Nowa Piętnastka

Jak deklaruje Maciej Fortuna - W skład nowej Piętnastki będą wchodzić wybitni młodzi muzycy związani z poznańskim środowiskiem muzycznym, których skład poznamy w marcu 2018 roku, jeśli miasto przychyli się do wsparcia stałej działalności zespołu. I dodaje: - Skład grupy w ramach specjalnego koncertu reaktywacji Poznańskiej Piętnastki w Scenie na Pietrze wzbogacą muzycy różnych pokoleń, demonstrując tym samym symboliczną zmianę pokoleń na scenie poznańskich orkiestr rozrywkowych.

Wystąpią zatem m.in. pianista, kompozytor i aranżer Piotr Kałużny (jedyny aktywny członek oryginalnej Piętnastki), kontrabasista Zbigniew Wrombel, perkusista Krzysztof Przybyłowicz, oraz młodsi: laureat wielu konkursów, w tym nagrody Ery Jazzu - gitarzysta Dawid Kostka, saksofoniści Jarosław Wachowiak i Damian Kaczmarek, grający na instrumentach perkusyjnych Jakub Miarczyński, puzoniści Piotr Banyś i Tomasz Kaczor, trębacze Maciej Fortuna i Łukasz Skrzypczak, zaśpiewają Hanna Gieda, Dominika Barabas i Jacek Szwaj, aranże przygotowali Iwona Witek i Paweł Chmiel.

Na aktualny repertuar zespołu składają się m.in. utwory Jerzego Miliana, Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, Krzesimira Dębskiego, Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Są wśród nich takie kompozycje jak "Zielono mi", "Czas nas uczy pogody", "Zmierzch", "Bazar w Aszhabadzie", "Drewienko", "Bo we mnie jest seks", "Wschód słońca w stadninie koni" czy "Melodia turecka". Inicjatywa reaktywacji orkiestry zrodziła się w kręgu Stowarzyszenia Jazz Poznań.

Tomasz Janas

  • Poznańska Piętnastka - reaktywacja
  • zamknięty koncert: 8.12, g. 20, Scena na Piętrze
  • koncert w TVP2: 23.12, g. 20