Kultura w Poznaniu

Film

W ostatnią niedzielę listopada rozpocznie się 42. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! O programie festiwalu, ofercie dla młodych widzów, ale też edukatorów i krytyków, opowiadają jego dyrektorka artystyczna Marta Jodko oraz odpowiedzialny za krótkie metraże Franciszek Drąg.

Czytaj artykuł

Historia zaczyna się tam, gdzie kończy się bajka o Kopciuszku. Tytułowa Anora, pracownica seksualna z Brooklynu, poznaje swojego księcia - o filmie Anora pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

To już oficjalne jak strój króla Karola III podczas publicznych wystąpień czy etykieta obowiązująca w pałacu Buckingham: Poznań będzie miał nowy festiwal filmowy! Już 13 listopada w kinie Muza wystartuje 1. edycja British Film Festival - najbardziej brytyjskiego przeglądu filmowego w tej części Europy.

Czytaj artykuł

Szkielet scenariusza Konklawe będzie rozpoznawalny dla każdego miłośnika kryminałów i thrillerów - oto określona liczba osób zostaje odizolowana od reszty społeczeństwa, a protagonista musi odkryć tajemnice skrywane przez kluczowe persony biorące udział w psychologicznej rozgrywce. Może i brzmi jak fabuła powieści Agathy Christie, ale tym razem autorem książkowego pierwowzoru jest nie Królowa Kryminału, a Robert Harris, który współpracował wcześniej między innymi z Romanem Polańskim przy Człowieku widmie oraz Oficerze i szpiegu.

Czytaj artykuł

Film spodobał się na festiwalu w Berlinie, gdzie zdobył nagrody, ale jednocześnie wywołał wściekłość religijnej cenzury w ojczyźnie. Tam został zakazany - o filmie Moje ulubione ciasto pisze Przemysław Toboła. 

Czytaj artykuł

Jeśli planujecie wybrać się do kina na Rozgrzeszenie nie sugerujcie się zwiastunem filmu. Mimo że odtwórcą roli głównej jest tu jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów kina sensacyjnego, a tytuł opatrzono etykietami "akcja" i "thriller", dziełu Hansa Pettera Molanda bliżej do niespiesznego dramatu psychologicznego niż ostrej jazdy bez trzymanki, ze strzelaninami i wybuchami w tle. Nie znaczy to jednak, że wszyscy fani Liama Neesona będą zawiedzeni...

Czytaj artykuł

Francis Ford Coppola zaczął myśleć o Imperium Rzymskim pod koniec 1982 roku, kiedy tonął w długach po finansowej klęsce jednego ze swoich najambitniejszych projektów - Tego od serca. Od tamtego czasu myślał o Imperium Rzymskim codziennie przez ponad 40 lat, marząc, tworząc filmy i pracując nad scenariuszem Megalopolis - monumentalną opowieścią o utopii, o Nowym Rzymie, mieście, które będzie zapewniało każdemu obywatelowi możliwie najlepsze warunki do rozwoju.

Czytaj artykuł

Dlaczego filmy Las w reżyserii Lidii Dudy i Przynoszę Ci dzikość Dyby Lach wyświetlone zostały w bloku Eco Doc? I co mają wspólnego z prawdziwą ekologią?

Czytaj artykuł

- Podział na ofiary i oprawców, panów i niewolników nie jest więc wcale taki prosty. Diop zresztą nie podsuwa żadnych odpowiedzi, zdając sobie sprawę, że rozliczenie z przeszłością nie będzie ani łatwe, ani szybkie - o filmie Dahomej pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

To nie będzie lekkie, łatwe i przyjemne kino. Za to ważne i interesujące. W CK Zamek 28. raz odbędzie się festiwal Off Cinema. Między 24 a 27 października na miłośników filmów dokumentalnych czeka 40 pełnometrażowych produkcji, a każdy tytuł wart jest obejrzenia i rozmowy.

Czytaj artykuł

Nie wiemy, jak zakończy się wojna w Ukrainie, więc wydaje się, że czas na artystyczne rozliczanie zdarzeń za naszą wschodnią granicą dopiero nadejdzie. Damian Kocur, autor świetnego Chleba i soli, podjął się jednak swego rodzaju podsumowania tego, co się dotychczas wydarzyło, w swoim najnowszym filmie zatytułowanym Pod wulkanem.

Czytaj artykuł

Niezwykła historia przyjaźni człowieka i zwierzęcia poruszyła serca ludzi na całym świecie. Niedługo później pomyślano o filmowej wersji, której scenariusz sam układa się na kształt franciszkańskiej przypowieści o umiłowaniu natury - o filmie Mój przyjaciel pingwin pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Starość pożąda młodości, a młodość pożąda całego świata - można wysnuć wniosek po obejrzeniu Substancji Coralie Fargeat. Bohaterki filmu - starsza i młodsza - będą dążyć do zaspokojenia obu tych nierealistycznych pragnień, ale konsekwencje okażą się większe niż potencjalna nagroda.

Czytaj artykuł

Współczesna Angela całymi dniami jeździ ulicami Bukaresztu, pracując jako freelancerka dla filmowej agencji producenckiej. Dla higieny psychicznej tworzy rolki na Tik-Toku, ma internetowe alter ego - o filmie Nie obiecujcie sobie zbyt wiele po końcu świata pisze Przemysław Toboła

Czytaj artykuł

Powiedzenie "Polak, Węgier, dwa bratanki" za sprawą Wytłumaczenia wszystkiego Gábora Reisza zyskuje dodatkowy wymiar. Bo chociaż węgierski reżyser nakręcił film o swoich rodakach, to nie sposób w metaforycznym zwierciadle nie dostrzec chorób toczących polskie społeczeństwo. Nie pasuje tu jedynie język, którym posługują się bohaterowie, i kilka nazw własnych.

Czytaj artykuł

Tim Burton, mistrz familijnej czarnej komedii, stworzył wiele dzieł, które zapisały się w historii popkultury, a najbardziej kultową i charakterystyczną postacią, jaką wykreował, bez wątpienia jest Beetlegeuse zwany też Sokiem z Żuka tudzież Żukosoczkiem. Wydaje się więc, że jego powrót w Beetlejuice Beetlejuice i ponowne obsadzenie Michaela Keatona w roli powinny skutkować filmowym samograjem. Z drugiej strony tworzenie sequela po 36 latach może być ryzykowne, zwłaszcza że twórca Edwarda Nożycorękiego w ostatniej dekadzie był daleki od swojej najlepszej formy.

Czytaj artykuł

Bonello rozgrywa każdą z części w nieco innej konwencji. Mamy więc melodramat, thriller i dystopię - o filmie Bestia pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Dni Poznańskich Kinomanów in memoriam Państwo Kalinowscy w połowie września już po raz czwarty przybliżą widzom niecodzienne postaci Marii i Bogdana, ale i kino, które tak mocno kochała ta niezwykła para. Cztery filmowe dni upłyną pod hasłem "Kina to nasi najwięksi przyjaciele".

Czytaj artykuł

Ostatnie lato według scenariusza i w reżyserii Catherine Breillat to film odważnie przekraczający społeczne tabu, w tym przypadku nawet podwójne. Idealna propozycja na nadchodzącą jesień, która w definicję ma wpisane oznaki przemijania i związane z nimi egzystencjalne rozmyślania.

Czytaj artykuł

Jest rok 1918, kończy się I wojna światowa. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych (i nie tylko oni, bo i cała Europa) mają jednak kolejny poważny problem - szalejącą epidemię grypy, potocznie zwanej hiszpanką, która dziesiątkuje naród bardziej niż walki na froncie. Wynikający z tego chaos jednych przeraża, innym otwiera nowe, zaskakujące możliwości.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4