Kultura w Poznaniu

Książki

Nie tak dawno temu przedstawiał nam Mickiewicza jakiego nie znamy, targanego mistyką, mesjanizmem i buzującym testosteronem. W okolicach roku 2000 napisał scenariusz do remake'u "Krzyżaków" w reżyserii Bogusława Lindy. Z Grażyną Wolszczak, czyli oryginalną Yeneffer, tworzy jedną z power couples polskiego kina. I już w ten piątek przyjedzie do Biblioteki Raczyńskich. Na dodatek nie sam, tylko ze swoją najnowszą książką, "Bietą".

Czytaj artykuł

Jest tu trochę jak w oscarowym filmie "Wszystko wszędzie naraz" i chyba ten natłok wydarzeń, idei, problemów, które na co dzień otaczają, a wręcz pochłaniają bohaterów - tak, chyba to wszystko właśnie przytłoczyło mnie podczas lektury tak zachwalanego "Żądła" Paula Murray'a. Czy w takim razie nie polecam? A skąd! Sama znam czytelników, którzy powieścią Irlandczyka byli zachwyceni.

Czytaj artykuł

Stereotyp matki trzyma się mocno. Nie tylko ten tradycyjny matki Polki, ale także, ten współczesny, nowoczesnej mamy. Narzucane społeczne wzorce matek dają się we znaki nie tylko im samym. Przekonuje się (i nas) o tym bohaterka powieści Magdaleny Genow "Złodziejka matek".

Czytaj artykuł

- Przekład to taka metaforyczna depesza od tłumacza do czytelnika - mówi Aga Zano, laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej - Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2024. Spotkanie z tłumaczką odbędzie się już 15 kwietnia w CK Zamek.

Czytaj artykuł

Książka: jest (krótka). Podmiot/ka/y (zależy) też. mała litera, gdzie powinna być duża - owszem a ponadto bez przecinków kropek płynie niekiedy strumień liter. I duża gdzie zwyczajowo mała - czy to jednak zawsze tak łatwe do Poznania [przekora homonimów]? "Eksperyment ze znikaniem" Zofii Skrzypulec to literatura, o której nie pisze się łatwo. Ale łatwo też się jej nie czyta. To zbiór impresji luźno składających się na obraz egzystencji przebodźcowanego i zatomizowanego podmiotu w ekonomicznej tymczasowości. Artystyczny nieład zmaga się ze zwykłym bajzlem, błyskotliwość językowa z płonnym gadulstwem.

Czytaj artykuł

Pozwala nabrać dystansu do codzienności, a jednocześnie bardzo często zapewnia precyzyjne diagnozy problemów realnego świata. Wiąże się z nią eskapizm, ale jej nieodzowną cechą jest konfrontacyjność. Fantastyka, bo o niej mowa, świetnie odnajduje się wśród ilustracji i dymków. Od 10 do 13 kwietnia wszyscy fani komiksu i innych światów odkryją wiodące do nich portale w Bibliotece Uniwersyteckiej. Wszystko to w ramach 8. Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej, którego tematem przewodnim będzie fantastyka w krajowym wydaniu.

Czytaj artykuł

- Źle się pisze powieść. Nie wiem, jak inni poeci, ale ja nie umiem pisać powieści - mówił w rozmowie z Anną Wyrwik na łamach Kultury Liberalnej. A mimo to za swoją powieść "Złodzieje żarówek" otrzymał nagrodę Grand Continent 2023. A rok później także Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2024. Tomasz Różycki, literat, który robi to samo, co wszyscy inni - czyli wraca do lata dzieciństwa - a jednocześnie robi to jak nikt inny, już we wtorek będzie gościem Biblioteki Wojewódzkiej.

Czytaj artykuł

Nie zliczę już, ilu osobom powiedziałam, żeby koniecznie przeczytały tę książkę, a może książeczkę, bo "Mała empiria" Katarzyny Sobczuk format ma niepozorny, idealny do torebki, gdy wybierasz się w podróż zbiorkomem czy pociągiem. Za to waga treści tego uczestniczącego eseju zasługuje na naszą maksymalną uwagę, bo nie ma opcji, by lektura nie stała się punktem wyjścia niejednej osobistej refleksji.

Czytaj artykuł

Można zrobić porządki w szafie, szukając lżejszej odzieży. Można nawet umyć okna. Ale można też zabrać się za lekturę poradnika - "To nadal pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci" i w ten osobliwy sposób przygotować się na nowy sezon... na balkonie albo działce. Ja już wybrałam.

Czytaj artykuł

"To książka o tym, czego nie da się zapomnieć. Ani wybaczyć" - pisze Ołeksandr Myched na początku swojej książki. Później przypomina natomiast m.in. o zgwałconej przez cały odział kobiecie, która zakopała męża na podwórku czy egzekucjach ludzi skrępowanych trytytkami. "Kryptonim dla Hioba" to reportaż z pierwszego roku pełnoskalowej wojny w Ukrainie spokrewniony z innymi odmianami non-fiction, takimi jak esej. Myched bez ogródek pisze o winie całego narodu rosyjskiego, z entuzjazmem o ukraińskim patriotycznym przebudzeniu pierwszych miesięcy wojny oraz wnikliwie o roli literatury, która musi przejść próbę ludobójstwa.

Czytaj artykuł

- Największą wadą jego debiutu było to, że został wydany na papierze - powiedziałby pewnie rozumny stół Jeffrey Waters o książce jednego ze swoich ojców, Jula Łyskawy. - Mimo to uważam decyzję o przyznaniu mu Paszportu "Polityki" za w pełni uzasadnioną i potrzebną - z pewnością dodałby. Już w piątek przy stole w Bibliotece Wojewódzkiej - może jednak nie tak rozgadanym jak Jeffrey - do rozmowy z Pauliną Surniak zasiądzie objawienie polskiej prozy i twórca być może najdziwniejszej powieści ostatnich lat.

Czytaj artykuł

Pamiętacie ten czas pięć lat temu? Ten dziwny stan zawieszenia? Właśnie zaczynały się pierwsze lockdowny; właśnie okazywało się, że praca, nauka, zarabianie kasy nie są najważniejsze na świecie; właśnie coraz bardziej nie wiedzieliśmy, jak się w tym odnaleźć... Czas naznaczony pandemią.

Czytaj artykuł

To oni odkryli Excela i kolorowy telewizor, a nawet włoskie espresso. Wbrew temu, co myśli na ten temat reszta świata, uważają swój język za najpiękniejszy. Kinga Piotrowiak-Junkiert pisze o Węgrach i Węgrzech z pasją, językową dociekliwością i świadomością, że kraj ten po raz kolejny powinien zawalczyć o swoją niezależność. Autorka książki "Węgry. W objęciach Dunaju"  już w poniedziałek 17 marca będzie gościnią Biblioteki Raczyńskich.

Czytaj artykuł

Kilka lat temu Michel Houellebecq napisał gorzką powieść o mężczyźnie, który żegna się z życiem seksualnym i życiem ogółem, oddając się we władanie antydepresantu Captroix. Wariacją na temat dzieła Francuza jest "Śmiejący się pies" Krzysztofa Vargi - jedna wielka tyrada na temat współczesnego świata wygłaszana przez starzejącego się inteligenta, której przysłuchiwać musi się niewinny pies Ziutek. Zmęczenie narratora w połowie powieści udziela się czytelnikowi, ale może o to właśnie chodzi.

Czytaj artykuł

Anna Kamińska - biografka Wandy Rutkiewicz, Haliny Krüger-Syrokomskiej, Simony Kossak, Marka Kotańskiego, Marka Jackowskiego - w jednym z wywiadów tak opisywała powody, dla których dokumentuje ludzkie historie: "tylko niebanalne osoby, które mają wielką charyzmę, odwagę i wyobraźnię, a do tego przekorę, ogień i żar w oczach, są w stanie zaproponować nam coś nowego i pchnąć ten świat naprzód, robiąc przy okazji coś dobrego". Pisarka będzie gościła 17 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Czytaj artykuł

Jest grubaśna, wręcz opasła i - nie ma co kryć - przeciekawa. W sumie - jak każda dobrze napisana historia. Tym razem za przewodnika po dziejach gatunku ludzkiego izraelski historyk Yuval Noah Harari obrał informację. Jak bardzo przez stulecia wpłynęła na losy państw i społeczności? Jak bardzo wciąż wpływa? Wreszcie: czy jest jakieś skuteczne antidotum na rosnący w siłę populizm?

Czytaj artykuł

Gdy na rynku pojawiły się edytowane przez nią "Dzienniki i zapiski" Osieckiej, wydawnictwa zaczęły o nią walczyć. Ona jedna długo twierdziła, że nie powinna być jednocześnie edytorką pism i biografką twórczyni. Gdy jednak okazało się, że publicyści wolą zajmować się serialem "Osiecka" niż jej zapisanym, bogatym dziedzictwem, zmieniła zdanie. A teraz, po jakichś 13 latach pracy nad archiwaliami Osieckiej, przybywa do Poznania z pierwszym tomem totalnej biografii poetki. Karolina Felberg już w sobotę odwiedzi CK Zamek.

Czytaj artykuł

Już w drugi weekend marca odbędzie się najlepsze wydarzenie całego tego miesiąca - a na pewno z punktu widzenia wielbicieli książek! Na Poznańskich Targach Książki będzie okazja i do porozmawiania z ulubionymi autorami, i do obejrzenia najpiękniejszych ilustracji, a co najważniejsze - do spędzenia szalonego czasu wśród książek i ich miłośników. 

Czytaj artykuł

"Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz - słynny, a w niektórych kręgach kultowy, cykl książek o poznańskiej rodzinie Borejków i ich przyjaciół - ma 50 lat! Z tej okazji, między 7 a 9 marca, podczas Poznańskich Targów Książki, odbędzie się inauguracja jubileuszu i zlot fanów.

Czytaj artykuł

Nie ma cienia przesady w stwierdzeniu, że gość kolejnego spotkania z cyklu "Zamek rozmawia", czyli Wojciech Jagielski, należy do absolutnej czołówki polskich reportażystów. Jego najnowsza książka stanowi wybór artykułów publikowanych w latach 2022-2024, które poświęcone zostały sprawom pozornie nieistotnym, nieczęsto zajmującym pierwsze strony gazet lub najlepiej pozycjonowane miejsca w portalach informacyjnych. Ale, jak się okazuje, są ważne dla zrozumienia mniej nam znanych rzeczywistości.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4