Polski komiks od dekad romansuje z tym gatunkiem. I to nie tylko dlatego, że w legendarnym czasopiśmie literackim założonym przez Adama Hollanka, "Fantastyce", na przełomie ustrojów ukazywał się dodatek poświęcony powieściom i powiastkom graficznym. Jeszcze w głębokim PRL-u elementami niesamowitości, magii i futurystycznej technologii ubarwiali swoje komiksy m.in. Maciej Parowski, Jacek Rodek i Bogusław Polch. Wystarczy wspomnieć takie pozycje jak "Funky Koval" czy "Bogowie z kosmosu". Fantastyka bawiła, inspirowała, pozwalała czytelnikowi oderwać się od rzeczywistości wiecznych niedoborów. Prowokowała do zawoalowanej (lub nie) krytyki ustroju, wyrażała napięcia i aspiracje społeczne. Potem rosła w siłę w potransformacyjnym chaosie kulturowym. A w wieku XXI stała się jednym z najważniejszych trendów w polskim komiksie. Na ten temat można powiedzieć o wiele więcej i o wiele ciekawiej. I właśnie tego typu atrakcje zapewnią nam organizatorzy tegorocznej odsłony PFSK.
Porozmawiajmy o komiksie
Festiwal otworzy konferencja naukowa zaplanowana na 10 i 11 kwietnia. Poznamy konteksty kulturowe i historyczne, metody i narzędzia przydatne do badania fenomenów nadnaturalności w polskich komiksach, a w końcu pojęcia, dzięki którym o komiksach będziemy mogli mówić nie tylko dobrze, ale i mądrze. O wysoki poziom merytoryczny konferencji zadbają m.in. profesorowie Adam Rusek - historyk komiksu, i Wojciech Birek - twórca, krytyk i tłumacz. A gdyby tak spojrzeć na to wszystko z zewnątrz? Zadania tego podejmie się Tomáš Prokůpek, komiksolog z Czech.
Uzbrojeni w fachową wiedzę w dniach następnych, 12 i 13 kwietnia, będziemy mieli okazję wziąć udział w wielu prelekcjach podzielonych na bloki tematyczne - m.in. superhero, postapo i horror czy manga. W centrum uwagi na pewno znajdą się kobiety - superbohaterki, czarownice, a nawet seniorki. Fani komiksu, zwłaszcza ci zwróceni w stronę czasów minionych, będą mieli sposobność posłuchać o takich ciekawostkach jak propaganda w amerykańskich komiksach w czasie II wojny światowej czy ślady historii sztuki w komiksie. W skrócie - od Marvela do Michała Anioła.
I w tym przypadku perspektywę polską poszerzą goście z zagranicy - Niemiec, Czech, Słowacji, Łotwy, USA czy Tajlandii. Wszystko to w ramach międzynarodowego projektu Comics Connection. Prelekcje odbędą się w dynamicznej formule, w której artyści z dziewięciu krajów, połączeni w pary, na oczach widzów stworzą nowe historie graficzne i opowiedzą o swoich inspiracjach i warsztacie. W ramach CC swój panel otrzymają też m.in. Yael Volovelsky i Michał Arkusiński z Izraela, twórcy komiksu o powstaniu warszawskim i Żydach biorących w nim udział.
Goście od obrazków... i nie tylko
PFSK to także okazja do spotkania plejady cenionych twórców prezentujących pełne zróżnicowanie trendów, stylistyk i tematów, które kryją się pod hasłem "komiks współczesny". Na liście gości znajdziemy m.in. Sophie Meyerhoff - cenioną ilustratorkę z Berlina, Mateusza Skutnika ("Rewolucje", "Blaki", "Morfołaki"), Tomasza Niewiadomskiego - twórcę postaci Ratmana, Beatę Pytko ("Mord na dzielni" - dzieło poruszające temat gentryfkacji i wypalenia zawodowego), Kasię Nie ("Mockingbird", "Wasp") czy Keren Katz ("The Created"). W strefie autografów w Bibliotece Uniwersyteckiej czekać będą ilustratorzy, scenarzyści, redaktorzy pism i zinów, wydawcy oraz tłumacze. Wszyscy ci (zapisani), którym nie wystarczą autorskie wryski (czyli niewielkie rysunki) i wymiana uprzejmości, mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach prowadzonych przez mistrzów.
Żbik, Janosik, Michał Anioł i reszta
Ponadto w tym roku kapitan Żbik wpadnie na trop Janosika, a milicjanci i agenci Wydziału VII będą wyjaśniać paranormalne zagadki PRL-u. Wszystko to w Bibliotece Uniwersyteckiej, którą wypełnią wystawy poświęcone twórczości Bogusława Polcha, Jerzego Skarżyńskiego, Mateusza Leszczyńskiego i Tomasza Kontnego. Równocześnie znajdujący się niedaleko Barak Kultury przejmą ambitne debiutantki, Bibliotekę Raczyńskich - Nikola Kucharska, a Wydział Grafiki UAP - Mikołaj Tkacz, wielokrotnie nagradzany artysta multimedialny z grupy Maszin.
W programie festiwalu niezmiennie znajduje się giełda komiksów. Organizatorzy zachęcają do przejrzenia swoich prywatnych kolekcji i wymiany zeszytów. Drugi dzień festiwalu to także Gala, podczas której poznamy nominacje do Orient Menów 2025 oraz zwycięzcę w głosowaniu na najlepszy zin PFSK 2024.
Izabela Zagdan
- 8. Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej
- 10-13.04
- m.in. Biblioteka Uniwersytecka, Biblioteka Raczyńskich, Barak Kultury
- więcej na stronie internetowej
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2025