Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Pezet to jedna z największych legend na polskiej scenie hip hopu. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Czy jednak i dziś ma nam coś do zaoferowania? To oczywiście zależy od naszych oczekiwań. Sprawdźcie to sami, na żywo, w B17, gdzie raper zaprezentuje swój najnowszy, tak długo wyczekiwany krążek Muzyka komercyjna.

Czytaj artykuł

Podobno to "najsmutniejszy zespół świata". I choć kandydatów do tego miana znalazłoby się sporo, to nie ma wątpliwości, że i Antimatter - solowy projekt Micka Mossa, założony już niemal 25 lat temu - z wielu względów mógłby zasługiwać na to miano. Wystarczy włączyć takie płyty jak Leaving Eden (2007), Planetary Confinement (2005) czy Black Market Enlightenment (2018), by przekonać się, że albumy tego faceta to prawdziwe wyciskacze łez, choć warto podkreślić, że zawsze coś nimi w nas pozostawia. Podczas nachodzącego koncertu w Poznaniu artysta zaprezentuje najnowszy album A Profusion Of Thought.

Czytaj artykuł

Ideą filharmonicznych Koncertów Maltańskich jest nie tylko wykonywanie arcydzieł muzyki klasycznej, ale też działalność dobroczynna - dochód z koncertu zostanie przekazany na cele charytatywne. Z kolei słuchacze zgromadzeni w Auli Uniwersyteckiej będą mieli sposobność wysłuchać muzyki reprezentującej różne oblicza romantyzmu.

Czytaj artykuł

Powstaniec wielkopolski, kpt. pilot Franciszek Jach, został patronem 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego na Krzesinach. Czym sobie zasłużył na taki honor?

Czytaj artykuł

Tytułowe Rimini to włoski kurort nad brzegiem Adriatyku, który po sezonie wygląda dokładnie tak, jak główny bohater filmu, Richie Bravo, po zejściu ze sceny - przygnębiająco, samotnie i smutno.

Czytaj artykuł

- Okazało się, że wydarzenie generowało bardzo pozytywne reakcje w social mediach, natomiast na samych projekcjach frekwencja nie była zachwycająca. Jeśli ponad 2 tysiące osób wklikanych na wydarzenie na FB nie przełożyło się na pełne sale przez 4 dni seansów to znak, którego nie można ignorować - mówią Iwona Stefańska* i Gosia Kuzdra**, organizatorka i pomysłodawczyni Dni Poznańskich Kinomanów vol. 2.

Czytaj artykuł

Na miłośników alternatywnego hip hopu w najlepszym wydaniu czeka nie lada gratka - w najbliższy czwartek na scenie Tamy zagra Fisz Emade Tworzywo, czyli bracia Waglewscy we własnej osobie, którzy powracają do swoich muzycznych korzeni, grając dziś niemal dokładnie tak, jak lata temu na Polepionych dźwiękach (2000) czy Wielkim ciężkim słoniu (2004). Jednak ich ostatni, wydany pod koniec ubiegłego roku album Ballady i protesty to żadna parada sentymentów, lecz wyraz sprzeciwu - cenny, celny, inteligentny i pełen wrażliwości.

Czytaj artykuł

Choć byli prześladowani i systemowo eksterminowani - przez lata nie przysługiwał im status ofiar. Propaganda, plotki i uprzedzenia czyniły ich rzekomo współwinnymi cierpienia innych. Mowa o homoseksualistach więzionych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i innych placówkach penitencjarnych w Niemczech i okupowanej Europie pod rządami Hitlera. O włączenie ich do pamięci zbiorowej zabiega Joanna Ostrowska, autorka książki Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej. W najbliższy czwartek pisarka spotka się z czytelnikami w winiarni "Pod Czarnym Kotem".

Czytaj artykuł

Podobno Myslovitz bez Artura Rojka to nie Myslovitz. I po części, nawet dużej, rzeczywiście tak jest. Może jednak trzeba docenić wysiłki chłopaków, którzy pomimo nieobecności swojego wieloletniego lidera - jednego z najbardziej charyzmatycznych z niecharyzmatycznych wokalistów w polskiej muzyce rockowej - wciąż chcą nas cieszyć swoimi przebojami na koncertach, które w tym roku odbywają się w ramach trzydziestolecia zespołu?

Czytaj artykuł

Lekkość, radość i swoboda, ambitny, ale i melodyjny jazz, a wreszcie odwołania do poezji - wszystko to na debiutanckim albumie wokalistki Malwiny Masternak. Płyta wydana została pod patronatem IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl.

Czytaj artykuł

Początkowo po głowie krążyło mi pytanie - czym kierowało się kierownictwo artystyczne, zestawiając ze sobą dwa muzyczne światy: Karola Szymanowskiego i Pergolesiego, dla których wspólnym łącznikiem był jedynie motyw Stabat Mater? Moje wątpliwości szybko zostały rozwiane, ponieważ podczas piątkowego wieczoru w Auli Artis artyści Teatru Wielkiego pokazali dwie zupełnie odmienne opowieści, dwie zupełnie odrębne koncepcje choreograficzne.

Czytaj artykuł

Koncerty jubileuszowe zawsze przyciągają tłumy. Tym razem, na kilkanaście minut przed rozpoczęciem koncertu z okazji 75-lecia Filharmonii Poznańskiej, Aula Uniwersytecka wypełniła się publicznością żądną koncertowych wrażeń. A trzeba przyznać, że były one tego wieczoru niezwykłe!

Czytaj artykuł

Tanganika w pierwszej połowie XX wieku to tygiel kultur i narodów, w którym przenikają się, a często też walczą o dominację, wpływy afrykańskie, azjatyckie oraz europejskie. I to właśnie do niej przenosi nas laureat literackiej Nagrody Nobla w 2021, Abdulrazak Gurnah, w Powróconych. To powieść o pokoleniach naznaczonych piętnem kolonializmu, zinstytucjonalizowanym wyzysku, starciach tradycji z postępem. A także - o powrotach. Nie tylko tych pożądanych.

Czytaj artykuł

Dziełem prawdziwie zachwycającym jest wydana właśnie książka poświęcona płytom z muzyką Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, urodzonego w Poznaniu wybitnego pianisty i kompozytora.

Czytaj artykuł

W ten weekend, między podjadaniem rogali świętomarcińskich, warto wybrać się do teatru! Na przykład na Wesele Mikołaja Grabowskiego, które pewnie nieraz zaskoczy zmyślnymi tropami lub balet Stabat Mater Teatru Wielkiego, który pozwoli odpocząć i ukoić zmysły. Na sceny powracają: A niech to Gęś kopnie! Teatru Animacji, Ulisses Teatru Polskiego czy Elektra Teatru u Przyjaciół. Koncerty zagrają m.in. Runforrest, Natalia Szroeder czy Andrzej Piaseczny. A co z dziećmi? Można je śmiało podrzucić do Teatru Animacji - pochłonie je spektakl Ślimak i Lew..., stworzony przez pięcioletniego Leona!

Czytaj artykuł

Krakowski piosenkarz Runforrest wraz ze swoim producentem Kopim, a także Oysterboyem i Kathią w roli gości to najnowsza propozycja na jesienny wieczór poznańskiego klubu Pies Andaluzyjski. Kto jeszcze nie wie, że to właśnie Grzegorz Wardęga jest jednym z najciekawszych głosów polskiego indie, ten będzie mógł przekonać się o tym już w najbliższą niedzielę.

Czytaj artykuł

- Zestawimy Koncert na orkiestrę Lutosławskiego z inspirowaną Beatlesami Abbey Road Rhapsody, czyli z Koncertem skrzypcowym napisanym przez skrzypka Guya Braunsteina - mówi Łukasz Borowicz**, dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. - Czekamy też bardzo na koncerty pod batutą naszego głównego dyrygenta gościnnego, Paula McCreesha. Dyrygentem-rezydentem w tym sezonie jest oczekiwany przez publiczność i orkiestrę Ariel Zuckermann, który zaprezentuje się także jako... wirtuoz fletu - dodaje Wojciech Nentwig*, dyrektor Filharmonii Poznańskiej. O planach na kolejne miesiące sezonu 2022/23 i 75. urodzinach Filharmonii rozmawia z nimi Katarzyna Kamińska.

Czytaj artykuł

Tegoroczna edycja Konkursu im. Marii Dokowicz była wyjątkowa, bo gromadziła prace dwóch roczników dyplomantów - z 2021 i 2022. Motywem przewodnim był eksperyment, który - jak zaznacza kurator pokonkursowej wystawy Maciej Kurak - jest elementem twórczości umożliwiającym sformułowanie nowych sposobów komunikacji, co z kolei staje się elementem kształtowania kultury.

Czytaj artykuł

Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasz Łęcki, pozostanie przez kolejnych siedem lat na tym stanowisku. Akt nominacji na kolejną kadencję wręczył mu 7 listopada Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Druga kadencja Łęckiego rozpocznie się 1 grudnia 2022.

Czytaj artykuł
1 99 Strona 100 101 102 103