Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Przed dwoma tygodniami dał ponoć rewelacyjny koncert w warszawskim klubie Stodoła. Miejmy nadzieję, że równie wspaniale będzie w najbliższy piątek, gdy Lech Janerka zagra w poznańskim CK Zamek.

Czytaj artykuł

21. Millennium Docs Against Gravity po raz piąty odwiedza Poznań. Tym razem hasło festiwalu brzmi "W relacji ze światem". Od 10 do 19 maja najlepsze ekranowe dokumenty poruszające m.in. tematy ze świata polityki, socjologii, kultury czy sportu będzie można oglądać w kinie Muza, a od 21 maja do 3 czerwca online.

Czytaj artykuł

Australijski horror Gniazdo pająka w reżyserii Kiah Roache-Turner to horror w zasadzie tylko z nazwy. Bać mogą się tylko widzowie z prawdziwą arachnofobią, ale pewnie i tak żaden z nich nie zdecyduje się na seans, w którym pająk ma rozmiary goryla i zjada ludzi.

Czytaj artykuł

Formalnie policja, mentalnie milicja. "Nowe" próbuje zainstalować się w codzienności, "stare" jeszcze się trzyma. Chaos zawsze towarzyszący czasom przemian jest jednocześnie sojusznikiem przestępców. Witajcie na początku lat 90. XX wieku w najnowszej powieści Ryszarda Ćwirleja Pocałunek Judasza.

Czytaj artykuł

Dlaczego czerwcowy Pyrkon zapowiadamy na początku maja? Najprostsza odpowiedź brzmi: w fantastyce czas jest pojęciem względnym, nie stanowi przeszkody i da się nad nim zapanować. To oczywiście nie jedyne wyjaśnienie.

Czytaj artykuł

Jazz, hip-hop, R&B i soul to cztery asy w rękawie Moses Yoofee Trio - berlińskiego projektu pianisty Mosesa Yoofee, perkusisty Noah Fürbringera i basisty Romana Klobego, którzy zaprezentują nam swoje najnowsze kompozycje w klubie Blue Note. Ich połączenie czarnych brzmień to przede wszystkim zmysłowa muzykalność, której naprawdę trudno nie ulec, a z której słyną nie tylko w studiu, ale przede wszystkim na scenie.

Czytaj artykuł

Królewski gmach, zbiory obejmujące ponad 1,8 mln jednostek, w tym druki i rękopisy o nadzwyczajnej wartości dla kultury narodowej, muzea literackie, osiedlowe filie, wreszcie dziesiątki tysięcy oddanych czytelników. 195 lat temu powstała Biblioteka Raczyńskich.

Czytaj artykuł

Ach, jak wspaniała jest tegoroczne wiosna! I nie mam na myśli uroków (kapryśnej) aury, po prostu słyszę z wielu stron mnóstwo wspaniałej muzyki. Czyje płyty? Ot, na przykład artystów wybitnych i świetnie znanych: kwintetu Alameda, tria Polski Piach, duetu Beryllium czy Macieja Rychłego i (powiedzmy: kwartetu) Released Sounds. Wszyscy tworząc nową muzykę fascynująco dialogują z tradycjami.

Czytaj artykuł

Czytelnicy w Polsce spodziewali się ponoć nie wiadomo jakich odniesień w najnowszej powieści noblisty Johna Maxwella Coetzee Polak, tymczasem - i na szczęście - dostaliśmy lekturę najwyższej próby, traktującą o tym, co dzieje się między dwojgiem ludzi, a nie o narodowych czy patriotycznych mrzonkach.

Czytaj artykuł

Już po raz 15. festiwal kina LGBT+ otwiera swoje podwoje. Maraton filmów poświęconych osobom nieheteronormatywnym 6 maja dotrze do Poznania i znajdzie przystań w Kinie Pałacowym.

Czytaj artykuł

Memento Mori (2023) to tytuł najnowszego albumu zespołu Marduk - szwedzkich gigantów black metalu, którzy już niebawem wystąpią w Poznaniu, by zaprezentować nie tylko swój najnowszy materiał, ale również starsze, najbardziej rozpoznawalne numery, których w ciągu tych ostatnich trzech dekad grupa Morgana Håkanssona nazbierała całkiem sporo. "Bezkompromisowa maszyna do zabijania i pierwsza koncertowa liga" - jeśli chcecie przekonać się, skąd takie opinie, koniecznie wpadnijcie do Tamy!

Czytaj artykuł

Pierwsza zasada to obcowanie z przyrodą - zawsze chcemy robić to jak najczęściej. Potem jest sport, a także różne inne uciechy, które też pomagają lepiej żyć. No i nie zapominajmy o jeszcze jednym - potrzeba dużo miłości - mówią Lew Winogradzki i Rat One, członkowie zespołu Rat Kru, który w maju wydaje nowy album Bloki i Smoki.

Czytaj artykuł

Tytuł tego odcinka Zapisków z lamusa mógłby równie dobrze brzmieć Niezły cyrk, ale taki już kiedyś powstał, a powielanie jest w złym tonie. I nie zawsze się udaje. Nie zawsze sukcesem kończą się także nietypowe pomysły, jakich ponoć jeszcze nie było, a które polegają na tym, że łączy się w sposób nieprzemyślany dwa zupełnie odmienne światy. Taki sport chociażby i kulturę.

Czytaj artykuł

Chory kotek Stanisława Jachowicza, Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carolla, Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa, Kot w pustym mieszkaniu Wisławy Szymborskiej, Koty... Wydawnictwa Wolno z wierszami Tomasza Majerana i z rysunkami Poli Dwurnik, w końcu Spacer z kotem Sary Lundberg - jedna z najnowszych publikacji Wydawnictwa Zakamarki. Za co kochamy koty? I dlaczego od wieków są tak częstymi bohaterami książek zarówno dla dzieci, jak i dorosłych?

Czytaj artykuł

Diamentowa Pleśń z singlami Fala, Blueberry i Zakas ukazała się pod koniec 2020 roku. Od tego czasu milionowe zapętlenia przebojów musiały wypełniać pustkę po nowościach tego artysty. Choć raper pojawiał się koncertach w całej Polsce, występował z dobrze znanym repertuarem. Teraz jednak Guzior powraca i "rzyga na bitach z trzech lat wiadrem pełnym pomyj". Brzmi zachęcająco? W majówkowy piątek raper zagra na Nocnym Targu Towarzyskim.

Czytaj artykuł

Fotografia to narzędzie dokumentujące, utrwalające w kadrze ludzi, miejsca i zdarzenia. Służy przekazywaniu informacji o sytuacjach faktycznie zaistniałych. Ale przecież narodziny fotograficznego medium szybko stały się pretekstem do utrwalania na kliszach momentów celowo wyreżyserowanych - nawet tych, które traktowano później jako dokument. Tego rodzaju refleksje pojawić się mogą na wystawie Królestwo Michała Bugalskiego, którą można oglądać w Galerii Fotografii pf w Zamku.

Czytaj artykuł

Wystartował zupełnie nowy projekt, mający na celu docenienie najchętniej czytanych autorów i autorki. Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników jest wspólną inicjatywą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Czytaj artykuł

- Ten rok jest dla nas wyjątkowy - mówi Monika Herkt, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. - Świętujemy dziesięciolecie Bramy Poznania, która, śmiem twierdzić, zmieniła świat wystawienniczy w mieście.

Czytaj artykuł

Brama Poznania zaprasza na Majówkę z okazji swoich 10. urodzin. W czasie przedłużonego majowego weekendu odbędzie się wiele wydarzeń specjalnych, m. in. spacery po Ostrowie Tumskim i Śródce, warsztaty przyrodnicze, animacje dla dzieci. Pogoda obiecała że dopisze!

Czytaj artykuł

Nieoficjalne, zdystansowane i postmodernistyczne Koło Klipsa wyraźnie zapisało się na awangardowej mapie Polski. Sztuka przestała być elitarna, a każda wystawa miała działać jako dobrze naoliwiona maszyna. Przekonać można się o tym na wystawie Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku w Muzeum Narodowym.

Czytaj artykuł
1 45 Strona 46 47 48 49