Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Od lat osiemdziesiątych alternatywna scena rocka i metalu w USA przechodziła przez różne fazy ewolucji. Jaka jest dziś? Co nieco na ten temat dowiemy się, przysłuchując się koncertom zespołów Angel Du$t, Gouge Away i Teenage Wrist, które w ostatnich latach zyskały na popularności, wyróżniając się nie tylko unikalnym brzmieniem, ale także dodając nowe elementy do dobrze znanej już mozaiki. To muzyka, w której hardcore łączy się z popem, eleganckie indie z obskurnym punkiem, a dawny grunge z nowoczesnym emo.

Czytaj artykuł

Spektakle dla najnajmłodszych widzów są jak mandale: mogą wyciszać i uspokajać, ale też dodawać energii. Czwartkowy zestaw - słowacki Pączek w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak oraz czeski Ma i Luszek. Gdzie jest światło? wg koncepcji Ha To - na dwa zupełnie różne sposoby - stały się dla mniejszych, ale też większych widzów, narzędziem medytacji nad sobą i światem.

Czytaj artykuł

Gdybym kazano mi na początku recenzji zamieszczać trigger warnings, teraz musiałbym wykorzystać chyba wszystkie wymyślone. Alfons Iceberga Slima ukazuje wszystkie formy przemocy (zwłaszcza seksualnej i zwłaszcza wobec kobiet), rasizm, homo- i transfobię, przedstawia poradnik dawania sobie w żyłę i robienia speedballów, a na dokładkę zawiera liczne odniesienia do samobójstwa. I ta oto wstrętna pozycja nie tylko była zaczytywana w czarnych dzielnicach po zabójstwie Malcolma X, ale też wywarła olbrzymi wpływ na wczesną kulturę hip-hopową złaknioną gangserskich przewózek i świadectw z ulic, pisanych autentycznym językiem marginesu. Teraz Alfons szokuje także po polsku.

Czytaj artykuł

Lipiec zaskoczył chłodem, ale uspokajamy - nadchodzący weekend będzie zdecydowanie cieplejszy. I bardzo dobrze, bo aż żal siedzieć w domach, gdy w lokalnej kulturze dzieje się tyle dobrego! Enea Edison Festival, Festiwal Najmłodszych, koncerty i projekcje plenerowe, spacery po poznańskich dzielnicach... Zapraszamy do "Kultury na weekend"!

Czytaj artykuł

- Moje włączenie się w te działania można porównać z sytuacją wegetarian. Bo robi się wokół tego sensowny ruch i ludzie uświadamiają sobie, że coś jest nie fair. Odchodzą od jedzenie mięsa, bo są świadomi cierpienia zwierząt i negatywnych konsekwencji klimatycznych - mówi Zbigniew Rudziński, który w kwietniu otrzymał Nagrodę ZAiKS-u za całokształt twórczości dla dzieci.

Czytaj artykuł

Z Rafałem Szenrokiem, współzałożycielem Morski Studio Graficzne, twórcą strategii marek, jurorem w Konkursie 30/30 na najlepszą okładkę płytową, rozmawia Adam Jastrzębowski. Wystawę pokonkursową można oglądać w Starym Browarze do końca lipca.

Czytaj artykuł

Tego lata plenerowych koncertów i festiwali w Poznaniu mamy naprawdę sporo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by czasem ruszyć się z miasta i sprawdzić, co dzieje się w okolicy. W wielkopolskim rozkładzie jazdy znajdują się choćby takie muzyczne przystanki jak Jarocin Festiwal, Powidz Jam Festiwal, Enea Edison Festival w Baranowie czy Festiwal BLusowo w Lusowie. Warto się na nich zatrzymać, by wakacje poszły jak z nut!

Czytaj artykuł

Manon Lescaut Giacoma Pucciniego po raz pierwszy w historii zawitała na deski Teatru Wielkiego. Doczekała się sprawnej inscenizacji i dobrze przygotowanej warstwy muzycznej okraszonej jedną zachwycającą kreacją.

Czytaj artykuł

Uwielbiasz ciężkie, gitarowe brzmienia, ale czujesz, że w poprzednim wcieleniu byłeś piratem? Masz słabość do Running Wild? A może po prostu uwielbiasz power metalowe balangi przy szklance rumu? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco, nadchodzący koncert Alestorm nie powinien Cię rozczarować! Szkoccy rozbójnicy przypłyną do Tamy, by zaprezentować swoje nowe płyty - album Seventh Rum Of A Seventh Rum (2022) i EP-kę Voyage Of The Dead Marauder (2024).

Czytaj artykuł

Kiedy na scenie Teatru U Przyjaciół pojawia się główna i jedyna bohaterka spektaklu  Nie zapomnisz na podstawie m.in. opowiadania Muzeum pamięci Sylwii Chutnik czy wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, w mojej głowie wykluwa się myśl, że kogoś mi przypomina. Odpowiedź przychodzi po czasie. Bridget Jones, tyle że w nieco innej odsłonie.

Czytaj artykuł

Już sam tytuł debiutu pełnometrażowego kanadyjskiej reżyserki Ariane Louis-Seize wywołuje uśmiech! - o filmie Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Przez całe wakacje poznaniacy mogą brać udział w bezpłatnych seansach filmowych na świeżym powietrzu. Pokazy kina plenerowego realizowane przez Ferment Kolektiv w kilku lokalizacjach pozwolą obejrzeć najlepsze kinowe hity ostatnich lat!

Czytaj artykuł

- Tworząc festiwal, dużo rozmawiamy o swobodzie, lekkości, doświadczaniu i wolności w byciu sobą. Tak też układaliśmy program tegorocznej edycji - z myślą o tym, żeby wspierał rodziny w swobodnym doświadczaniu sztuki i otwierał się jeszcze bardziej na widzów, których dostęp do oferty kulturalnej jest ograniczony - mówi Alicja Morawska-Rubczak z Art Fraction Foundation, organizatorka Festiwalu Najmłodszych. Od 4 lipca w Teatrze Animacji i CK Zamek.

Czytaj artykuł

- Gdy szłam ulicą Ratajczaka, na rogu ulicy zauważyłam klęczącego, zaaferowanego czymś chłopca. Niczym ciekawska ciotka zapytałam: "Co ty tu robisz, chłopczyku?!". A on mi pokazał, że dostał od pana od historii zagadkę i grę do rozszyfrowania... o Enigmie właśnie! - o książce dla młodzieży Banda z Wildy. Klub Enigma opowiada jej autorka Agata Romaniuk.

Czytaj artykuł

Żaden kinoman choć trochę zorientowany w kinie rodem z Australii nie wybrałby się na wakacje na australijskie pustkowia - tam, jak wynika z ekranowych opowieści, jeśli nie zabiją cię węże, krokodyle, wściekłe kangury, ogromne pająki czy jadowite skorpiony, to zrobi to jakiś szaleniec w skórzanym kapeluszu. Główne bohaterki Royal Hotel miały widocznie inne hobby w młodości niż oglądanie filmów i niczego nieświadome udały się w głąb położonego na południowej półkuli kontynentu.

Czytaj artykuł

Wystawa Pod nieobecność państwa, którą do 7 lipca oglądać można w Galerii Miejskiej Arsenał, uświadamia, jak bardzo rzeczywistość odbiegać może od kulturowych stereotypów. Ale nie tylko to jest jej mocną stroną. Zmusza do  wykraczającej poza jeden kraj, kontynent i kulturę refleksji na temat patologizacji systemu władzy.

Czytaj artykuł

Wyjątkowo współczuję jury tegorocznego Festiwalu Animator. Na pokazach konkursowych krótkich metraży pojawiło się sporo dobrych, a kilka nawet bardzo dobrych tytułów. W dodatku laureat Złotego Pegaza w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych ma ułatwioną drogę do wymarzonej Oscarowej nominacji w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany, więc presja jest spora.

Czytaj artykuł

- Oprócz dostarczenia rozrywki i narzędzi do samorozwoju chodziło też o dodanie otuchy. Chciałyśmy pokazać, że problem sam w sobie to nie koniec świata - o książce Przypadki miłosne opowiadają jej autorki: dziennikarka Anna Skoczek, psycholożka Violetta Nowacka i pisarka Natasza Socha.

Czytaj artykuł
1 11 Strona 12 13 14 15