Kultura Poznań.pl

Muzyka

Zaduszki na jazzowo
 

Zaduszki na jazzowo

Ten melancholijny czas przeżywamy różnie. Niektórzy chodzą w tym dniu z cukierkami, inni z zadumą wspominają przeszłość, a jeszcze inni oddają się nostalgicznej przestrzeni dźwięków. Zaduszki jazzowe to wydarzenie, które stało się niemalże tradycją. W najbliższy czwartek w klubie Blue Note wystąpi Greg Osby - jeden z głównych filarów amerykańskiego jazzu.

czytaj więcej
Muzyczny świat jutra
 

Muzyczny świat jutra

- Konkursy są dobre, ale dla koni - żartobliwie rozpoczął konferencję prasową Augustin Dumay - przewodniczący jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, który rozpocznie się 9 października 2021 roku.

czytaj więcej
Odkrycia Moniuszkowskie
 

Odkrycia Moniuszkowskie

Rok Moniuszkowski powoli dobiega końca, jednak pytanie: co zrobić z twórczością Moniuszki - pozostaje wciąż otwarte. By muzyka Moniuszki dotarła tak pod polskie, jak i zagraniczne strzechy potrzeba znacznie więcej niż kolejne reżyserskie wizje Halek i Strasznych Dworów. Trzeba świeżego podejścia, otarcia kurzu z wszystkich opinii narosłych wokół muzyki Moniuszki. Taki impuls daje najnowsza płyta Filharmonii Poznańskiej z kantatami Milda oraz Nijoła.

czytaj więcej
Mój dół to mój dom
 

Mój dół to mój dom

"Nie uwierzysz, skąd dzwonię. Jestem po drugiej stronie" - śpiewają Nagrobki na swojej nowej płycie "Pod Ziemią". Wołają do nas z nie-wyborczej urny, kartonowej trumny dla ubogich, z rodzinnego dołu: ciemnego i ciasnego, acz własnego. Na albumie są ze śmiercią za pan brat i pani siostra. Słynny, gorzki humor punktuje ich lapidarne teksty o umieranku... Zagrają w sobotę w Psie Andaluzyjskim.

czytaj więcej
Improwizacja dialogu
 

Improwizacja dialogu

Skalpel Big Band to od niemal dwóch lat wizytówka Poznania. To z tym miastem związany jest pomysłodawca projektu - Patryk Piłasiewicz, a także większość muzyków tworząca skład zespołu.

czytaj więcej
Na kawałki się rozpada świat
 

Na kawałki się rozpada świat

Przygnębiająca jest nasza rzeczywistość widziana oczyma Krzysztofa Grabaża Grabowskiego - przede wszystkim w sensie społecznym, politycznym. Ten jeden z najistotniejszych poznańskich artystów wraz z Pidżamą Porno nagrał kolejną ważną płytę.

czytaj więcej
Paderewskiego american dream
 

Paderewskiego american dream

Jan, Ignacy i Paderewski to bohaterowie opery kameralnej Three Paderewskis. Charakter dzieła nasuwał jednak większe skojarzenia z musicalem i oratorium. Za pomocą chwytliwych piosenek poznaliśmy równie chwytliwą historię okraszoną patriotycznym sosem. Bo życie Paderewskiego - wirtuoza, kompozytora, męża stanu i, last but not east, pierwszego polskiego celebryty, aż prosi się o nową opowieść.

czytaj więcej
Norweska melancholia
 

Norweska melancholia

Dopadł nas już jesienny spleen. Jak trywialnie by to nie brzmiało, jego szaro-depresyjny klimat można złagodzić i obłaskawić empatyczną muzyką zespołu Flunk, który w sobotę zagra w Blue Nocie. Czy to zasługa kojącego, intymnego wokalu, a może subtelności relaksującej, minimalistycznej elektroniki, którą proponuje norweski zespół?

czytaj więcej
Słowami Osieckiej o sobie
 

Słowami Osieckiej o sobie

- Jako laureatka poprzedniej edycji festiwalu mam przyjemność zaśpiewania koncertu również w tym roku, więc jak dotąd nie rozstaję się z Agnieszką Osiecką, a wręcz rozszerzam poszukiwania - mówi Małgorzata Waldenda*, aktorka i piosenkarka, laureatka zeszłorocznego konkursu "Pamiętajmy O Osieckiej".

czytaj więcej
Zmierzyć się z historią
 

Zmierzyć się z historią

Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu świętuje okrągły jubileusz 100-lecia powstania. Obchody potrwają od 16 października 2019 roku do 16 października 2020 roku, a rozpoczną się od koncertu Krzesimir Dębski i jego muzyka.

czytaj więcej
Prawdziwa "Paddymania"
 

Prawdziwa "Paddymania"

Cztery dni filmów, warsztatów, paneli dyskusyjnych, a przede wszystkim muzyki. Paderewski Festiwal: Muzyk, Człowiek, Ambasador to wydarzenie, które zapowie premierę Virtuoso Teatru Muzycznego zaplanowaną na 2020 rok: polsko-amerykańską produkcję musicalową o Ignacym Janie Paderewskim.

czytaj więcej
Punk i skrzypce
 

Punk i skrzypce

Brytyjski zespół New Model Army, który istnieje już ponad 30 lat, wydał latem nową płytę "From Here". Z tej okazji muzycy zapowiedzieli europejską trasę koncertową, podczas której zagrają nowe kawałki. W Polsce zatrzymają się aż pięć razy - po raz pierwszy w niedzielę w poznańskiej Tamie.

czytaj więcej
Abstrakcyjny JazZamek
 

Abstrakcyjny JazZamek

Cykl JazZamek sięga po młody, świeży głos w polskim jazzie, którego reprezentantem jest kwartet Andrzeja Kowalskiego. Zespół wystąpi w niedzielę w Sali Wielkiej CK Zamek.

czytaj więcej
Korekta historii
 

Korekta historii

Przejść do historii - oto marzenie każdego artysty. Tylko czy owa historia, którą tworzą zwycięzcy, głównie mężczyźni (nie inaczej!) i ogólnie urodzeni pod szczęśliwszą gwiazdą jest sprawiedliwa? Płyta Barbary Borowicz i Marka Szlezera odkrywająca twórczość Witolda Friemanna zdaje się temu zaprzeczać.

czytaj więcej
Wentyl bezpieczeństwa
 

Wentyl bezpieczeństwa

Ugory to eklektyczny kolektyw muzyczny o stale zmieniającym się składzie, który powstał na strychu rodzinnego domu Marcela Gawineckiego w kujawsko-pomorskiej wsi Smarzykowo. Początkowo był solowym projektem ambientowym, by przejść serię przemian stylistycznych. Najnowszy album "Matko ciszy" współtworzy już pięć osób i można go uznać za niejako kolejny początek w krótkiej, acz dynamicznej historii zespołu.

czytaj więcej
Lubią wracać
 

Lubią wracać

Meskalina znów zaprasza swoich przyjaciół! Usłyszymy głównie muzyków pochodzących z Polski, choć nie zabraknie akcentu brytyjskiego.

czytaj więcej
Istota muzyki to nie dźwięki
 

Istota muzyki to nie dźwięki

Bracia Bartłomiej i Marcin Oleś w jazzie doceniają przede wszystkim szczerość i emocjonalność. Podczas jesiennego koncertu w Winiarni "Pod Czarnym Kotem" zagra z nimi Piotr Orzechowski, z którym wspólnie interpretować będą utwory z repertuaru Joe Zawinula.

czytaj więcej
Romantycy i wirtuozi
 

Romantycy i wirtuozi

Mottem rozpoczynającego się sezonu artystycznego w Filharmonii Poznańskiej mają być słowa Ludwiga van Beethovena: "Muzyka jest większym objawieniem niż cała mądrość i filozofia". Śmiałe słowa, które wypowiedzieć mógł tylko romantyk, zapowiadają wyzwania na miarę zawartej w nich wizji sztuki absolutnej.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 77