Kultura Poznań.pl

Muzyka

Polecieć i odjechać... na Koniec Świata
 

Polecieć i odjechać... na Koniec Świata

- To największa nagroda od naszych fanów, gdy po tych dwudziestu latach jedziemy na koncert ze spokojną głową - mówi Jacek Stęszewski*, wokalista i założyciel zespołu Koniec Świata. Piątkowy koncert został przeniesiony na 9 maja.

czytaj więcej
Przestworza Anny Marii Jopek
 

Przestworza Anny Marii Jopek

Czym w rozumieniu Anny Marii Jopek mogą być przestworza? To pytanie dla każdego, kto choć raz miał do czynienia z tą wokalistką. Bowiem po wieloletnich sukcesach scenicznych, eksperymentach oraz płytach "pokrytych złotem", powraca ona z absolutną niespodzianką dla swoich słuchaczy, czyli z projektem Przestworza. Najbliższy, zaplanowany na piątek koncert w Sali Ziemi został przeniesiony na listopad.

czytaj więcej
Pierwszy storyteller polskiego rapu
 

Pierwszy storyteller polskiego rapu

Legenda polskiego rapu. Na scenie obecny od samych jej początków, przypadających na drugą połowę lat 90. Utalentowany storyteller, członek formacji WWO, Zip Skład oraz TPWC. Założyciel wytwórni i marki odzieżowej PROSTO, lektor, praprawnuk Wyspiańskiego. W ten czwartek w poznańskiej Tamie zagra Wojtek Sokół. Trasa koncertowa Eskimo Tour stanowi zapowiedź nowego projektu artysty.

czytaj więcej
Poznań jazzem stoi
 

Poznań jazzem stoi

Odkąd wydział jazzu zagościł na stałe na poznańskiej Akademii Muzycznej, stolica Wielkopolski może poszczycić się naprawdę świetnymi muzykami tego nurtu. Robin&Tokłowicz to duet dwóch utalentowanych instrumentalistów, który wsparty trzema rewelacyjnymi jazzmanami ponownie wyrusza w trasę koncertową po Polsce. Co wyniknie z tego muzycznego spotkania zdominowanego przez nowojorski jazz okraszony współczesnym brzmieniem przekonamy się już w najbliższy wtorek.

czytaj więcej
Uniwersalny wymiar
 

Uniwersalny wymiar

Owacje na stojąco oraz cisza panująca podczas prawykonania Te Deum Zbigniewa Kozuba, skomponowanego z okazji setnych urodzin poznańskiej Akademii Muzycznej, to najlepszy dowód na to, że zarówno mistrzowie tej uczelni, jak i kontynuatorzy tego dzieła są w muzycznym rozkwicie twórczym.  

czytaj więcej
Dziedzictwo
 

Dziedzictwo

Intymną opowieść o swojej rodzinie, żydowskich korzeniach, poszukiwaniu własnej tożsamości i mierzeniu się z przeszłością wyśpiewała w poniedziałek na Scenie Wspólnej aktorka i reżyserka Dorota Abbe. W tej osobistej podróży towarzyszyło jej na scenie niezwykle empatyczne Trio Taklamakan i nastoletnia córka Zuzia.

czytaj więcej
Muzyczny radar braci Waglewskich
 

Muzyczny radar braci Waglewskich

Fisz Emade Tworzywo to marka sama w sobie. Po przysłowiowych kilku nutkach jesteśmy w stanie rozpoznać i wyrafinowany głos wokalisty i charakterystyczny styl muzyczny tej grupy. Bracia Piotr i Bartosz Waglewscy grają razem od czasów szkolnych, jednak nie są nierozłączni. Każdy z nich podąża własną, indywidualną ścieżką, by za jakiś czas spotkać się we wspólnym projekcie. Rok temu miała premierę ich kolejna płyta Radar, z którą zapoznać będzie się można podczas sobotniego koncertu w klubie Tama.

czytaj więcej
Nagrobki mają rozkopane
 

Nagrobki mają rozkopane

Duet Nagrobki odwiedzi Poznań w ramach marcowej trasy promującej wydanie winylu z ich najnowszym albumem Pod Ziemią. W Psie Andaluzyjskim zagrają wyjątkowy, podwójny koncert. Zaprezentują swoje piosenki i oryginalną ścieżkę dźwiękową, którą stworzyli do Muminków, ale polskiej produkcji, ze studia Se-ma-for.

czytaj więcej
Przyjaciele Piazzolli
 

Przyjaciele Piazzolli

Nuevo tango to styl tak charakterystyczny dla Piazzolli jak mazurek dla Chopina. Argentyński kompozytor zapoczątkował tę kunsztowną i stylizowaną formę tanga - tanga nie do tańczenia, a słuchania, z mocnymi nawiązaniami do muzyki baroku, ale też jazzu. W czwartek posłuchamy tej muzyki w wyjątkowym wykonaniu Bohorquez Trio.

czytaj więcej
Nie potrafię przestać
 

Nie potrafię przestać

Chmurno-refleksyjny Native, który komponuje liryczne pieśni i opatruje je swoim melancholijnym głosem, wystąpi we wtorek w Poznaniu w Longplay Vinyl shop&Cafe. Koncert będzie miał formułę kameralnego wydarzenia - w tym przypadku dla czterdziestu osób, charakterystycznego dla Borówka Music, agencji specjalizującej się w organizacji niewielkich występów artystów wykonujących muzykę doskonałą dla tego typu sytuacji scenicznych.

czytaj więcej
Kompozycyjny mistycyzm
 

Kompozycyjny mistycyzm

Poznańska Akademia Muzyczna świętuje setne urodziny już drugim koncertem galowym, ukazując sylwetki swych wybitnych kompozytorów. W październiku przeżywaliśmy je wraz z Krzesimirem Dębskim w budynku uczelni, w najbliższy wtorek w poznańskiej farze będzie można usłyszeć prawykonanie kompozycji Zbigniewa Kozuba.

czytaj więcej
Dźwięki zapomnianego świata
 

Dźwięki zapomnianego świata

- To będzie podróż w przeszłość, do świata brzmiącego zapomnianym językiem jidysz, mieniącego się wyblakłymi kolorami. Tego świata już nie ma. Pozostały po nim strzępki wspomnień, słów, dźwięków - mówi Dorota Abbe, która wraz z Triem Taklamakan wystąpi w poniedziałek w Scenie Wspólnej z repertuarem piosenek żydowskich.

czytaj więcej
Jazz z Las Palmas
 

Jazz z Las Palmas

Na Wyspy Kanaryjskie się lata, ale czy Wyspy często przylatują do nas? Czy na Kanarach słucha się jazzu, a co najważniejsze - czy się go gra? Na wszystkie te pytania jest tylko jedna odpowiedź - tak! I jeszcze konkretniej - Gabriela Suárez ze swoim zespołem!

czytaj więcej
Powrót uśpionego agenta
 

Powrót uśpionego agenta

- Jestem jak uśpiony agent, który nie działał przez dziewiętnaście lat - mówi Myśliwy*, który pod szyldem swojego małego wydawnictwa Uroruro.manufucktura organizuje wydarzenia artystyczne. Najbliższe - koncert francuskiego zespołu PoiL - już w najbliższą środę w Psie Andaluzyjskim.

czytaj więcej
Osiecka bez pretensji
 

Osiecka bez pretensji

Widowisko, dobra energia, świetne głosy i jeszcze lepsi muzycy - twórczość Osieckiej ponownie zatriumfowała w Teatrze Nowym i zdobyła nowe, Bibobitowe konteksty. Osieckowe show z Danielem Moszczyńskim w roli głównej zachwyca przede wszystkim muzycznie - kilka aranżacji z pewnością zapisze się w bogatej historii interpretacji tych popularnych piosenek.

czytaj więcej
Muzyka strasznego losu
 

Muzyka strasznego losu

Trzy nominacje. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została doceniona w trzech kategoriach Nagrody Muzycznej Fryderyk: dwukrotnie w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca (za płytę Astor Pizzolla: Suita Troileana oraz dwupłytowy album Mieczysław Wajnberg: Chamber Music), a także w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna (za płytę Mieczysław Wajnberg: Symhonies nos. 2 & 7). To właśnie muzyka Wajnberga w interpretacji Amadeusa pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz powinna zwrócić uwagę nie tylko wielbicieli i badaczy polskiej muzyki, ale też szerzej - całej muzyki XX wieku. I nie tylko przy okazji Fryderyków.

czytaj więcej
Raper nieoczywisty
 

Raper nieoczywisty

Wzbudza liczne kontrowersje. Jedni twierdzą, że w swoich kawałkach osiąga poziom ekspresji artystycznej nieosiągalny dla innych polskich muzyków, drudzy, że zbyt często się wydziera.  Fani rapu dzielą się na tych, dla których jest przyszłością sceny, i na tych, dla których jest jej karykaturą. Wyrazistości nie odmówi mu jednak chyba nikt. W sobotę 22 lutego w klubie B17 zagra Bedoes, jeden z najpopularniejszych i najbardziej polaryzujących słuchaczy polskich raperów. Artysta promuje swój nowy album, Opowieści z doliny smoków.

czytaj więcej
Wyzwanie: Osiecka
 

Wyzwanie: Osiecka

Agnieszka Osiecka znalazła swój dom w Teatrze Nowym w Poznaniu. Warszawianka z krwi i kości, dziewczyna  z Saskiej Kępy zatrzymała się przy Dąbrowskiego 5 i wszystko wskazuje na to, że nieprędko się stamtąd wyprowadzi. Ma tam w końcu idealne warunki - kreatywny zespół, dużo zdolnych, pięknych i śpiewających kobiet (a więc potencjalnie dużo złamanych serc) oraz dużo zdolnych i przystojnych mężczyzn (a więc potencjalnie dużo łamaczy serc). Wkrótce ma też premierę - i to jaką!

czytaj więcej
1 Strona 2 3 80