Kultura w Poznaniu

Książki

JA TU TYLKO CZYTAM. Między postradziecją a posthabsburgią

Po rynku kręci się facet przebrany za lwa, w knajpach tłumy turystów, artystów i karków, tu rewitalizacja kamienic, tam deweloperka w pełnej krasie. Na straganach kapitalizm monetyzuje "-izmy". Zaraz za ścisłym centrum miasteczko handlowe, galicyjskość ustępuję "postradziecji", gopnicy po swojemu realizują baciarski etos. A wszystko to w jakże bliskim naszej myśli narodowej Lwowie. O Wiedniu, Galicji i raju utraconym Rzeczpospolitej w przededniu rosyjskiej inwazji opowiada Ziemowit Szczerek w książce Wymyślone miasto Lwów.

Globalizacja czytelnicza

Na amerykańskim rynku wydawniczym duże zainteresowanie wzbudza premiera kolejnej książki Adama Silvery. To pisarz znakomicie komunikujący się z czytelnikiem określanym jako "młody - dorosły" ("young adult"). Obecny w mediach społecznościowych, chętnie utrzymujący kontakt ze swoimi fanami, zaangażowany w dyskusję o problemach współczesnych nastolatków, publicznie i zwyczajnie mówiący o swojej orientacji.

Myśl i zachowaj spokój

Podczas gdy rakiety spadające tuż za wschodnią granicą utrzymują nas w stanie permanentnego napięcia, z cenami energii w galopie zrównuje się wyłącznie inflacja, a topniejące lodowce i wyjaławiające susze nie wróżą niczego dobrego następnym pokoleniom, Tomasz Stawiszyński stara się dokonać czegoś bezwstydnie niemożliwego. Wytłumaczyć, jak odnaleźć wewnętrzny spokój. A wszystko to w formie łatwo przyswajalnych reguł-kapsułek. Filozof i eseista, autor Reguł na czas chaosu,, w najbliższą środę będzie gościem CK Zamek.

JA TU TYLKO CZYTAM. Książka i los smutne jak fado

Choć w całej swojej powieści, konsekwentnie i do bólu, valter hugo mãe nie używa ani razu wielkiej litery, to, o czym pisze jawi się jako wielki współczesny problem. Którego nie dostrzegamy albo nie chcemy dostrzec, a gdy przypadkiem wpadnie nam w kąt oka, zgrabnie odwracamy głowę.

Czuła Wiedźma

- Chciałam, by czytelnicy zobaczyli w Wiedźmie, Przyjaciółce, Starej Kobiecie czy Wędrowcu siebie, swoich bliskich, by Sąsiad miał twarz pana spod piątki, a może tego miłego starszego człowieka, z którym dzieliliśmy płot w dzieciństwie - mówi Agnieszka Sawicz*, autorka książki Moc czułych słów. Zapiski Wiedźmy, której początkiem był założony niemal dziesięć lat temu profil na portalu społecznościowym.

JA TU TYLKO CZYTAM. Ucieczka z domu umarłych

Już na pierwszej stronie pojawia się chęć prania po gębach i Spitsbergen. Toż to nowa książka Szczepana Twardocha! A w niej, nie po raz pierwszy, śląski pisarz każde nam uciekać przed totalitaryzmem i niedźwiedziami. Z nieco już oswojonego przez autora Svalbardu ruszamy jednak na Syberię i do Kołymy, gdzie w łagrach i na lodowym pustkowiu, wśród wszystkich możliwych do wymyślenia form przemocy, giną piękne hasła rewolucji proletariatu. A także człowieczeństwo.

Pozwolić pokrzywdzonym stać się ofiarami

Choć byli prześladowani i systemowo eksterminowani - przez lata nie przysługiwał im status ofiar. Propaganda, plotki i uprzedzenia czyniły ich rzekomo współwinnymi cierpienia innych. Mowa o homoseksualistach więzionych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i innych placówkach penitencjarnych w Niemczech i okupowanej Europie pod rządami Hitlera. O włączenie ich do pamięci zbiorowej zabiega Joanna Ostrowska, autorka książki Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej. W najbliższy czwartek pisarka spotka się z czytelnikami w winiarni "Pod Czarnym Kotem".

JA TU TYLKO CZYTAM. Afryka dzielona od linijki

Tanganika w pierwszej połowie XX wieku to tygiel kultur i narodów, w którym przenikają się, a często też walczą o dominację, wpływy afrykańskie, azjatyckie oraz europejskie. I to właśnie do niej przenosi nas laureat literackiej Nagrody Nobla w 2021, Abdulrazak Gurnah, w Powróconych. To powieść o pokoleniach naznaczonych piętnem kolonializmu, zinstytucjonalizowanym wyzysku, starciach tradycji z postępem. A także - o powrotach. Nie tylko tych pożądanych.

Komeda na płytach

Dziełem prawdziwie zachwycającym jest wydana właśnie książka poświęcona płytom z muzyką Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, urodzonego w Poznaniu wybitnego pianisty i kompozytora.

Śmierć w czasach zarazy

- Pierwsze lata AIDS były przemilczane i to milczenie trwa w dalszym ciągu - mówiła w wywiadzie dla "Przekroju" Rebecca Makkai - Dlatego właśnie uważam, że potrzebujemy teraz więcej książek o AIDS, zwłaszcza napisanych przez ludzi, którzy pamiętają same początki epidemii (...). Wierzyliśmy jak nikt to opowieść o losach chicagowskiej bohemy lat 80., które naznaczyła wszechobecna śmierć. A także o solidarności w obliczu najgorszego. Już w najbliższą środę jej autorka będzie gościnią CK Zamek.

Momenty odnotowane

W atmosferę spokoju i dobrej melancholii wprowadza najnowszy tomik Tomasza Dalasińskiego Sztuka zbierania mgły. Taka lektura, poetycki spryt, doznania, na jakie pozwala ten język, to ważne przeniesienia uwagi ze zmęczonego nowoczesnością świata w przestrzenie obserwacji, niemalże zatrzymania.

JA TU TYLKO CZYTAM. Jak cię piszą, tak cię słyszą

Chełm podarował nam Kalesony Boga Wojny, Dębica - Przyczłapy do Bulgulatora nr 6, Siedlce zaś - Dziewczynkę z Granatami. To tylko przykładowe nazwy zespołów współtworzących w latach 1975-2022 polską alternatywę muzyczną. Trud opracowania możliwie wyczerpującego spisu formacji i projektów solowych aktywnych w minionych pięciu dekadach wzięli na swoje barki Artur Sobiela i Tomasz Sikora. Narodowy spis zespołów zarówno ocala od zapomnienia setki garażowych kapel, jak i podkreśla kreatywność - jeśli nie muzyczną, to chociaż onomastyczną - naszych artystów. Ale, żeby nie było zbyt słodko, zwraca też uwagę na wiele niepokojących zjawisk ideowych powiązanych z kontrkulturą.

Otucha we frazach

Paulina Korzeniewska jest poetką, ale i literaturoznawczynią, na co dzień związaną z Uniwersytetem Zielonogórskim. Jej utwory zyskały już uznanie krytyków - debiutancki zbiór z 2011 roku Usta Vivien Leigh przyniósł nominację do wrocławskiego Silesiusa. Pogodna biel dobrego samopoczucia z 2016 roku nagrodzona została Lubuskim Wawrzynem Literackim.  

Wyjątkowość, która nie jest wymysłem

- Szukałam w codzienności, szukałam w bliskości, w tym, co jest dostępne, co jest przeżywane. Wykluczenia są niezmiernie bliskie i właśnie codzienne. To nie jest przypadkowe - mówi Zu Witkowska*, poetka, która niedawno zadebiutowała tomikiem Fluid.

JA TU TYLKO CZYTAM. Siekierezada w Ciężkowicach

Skrawki dla Iriny Waldemara Bawołka to jedna z tych książek, których nie wypada oceniać na podstawie fabuły. Ta okazuje się dość pretekstowa, a zawirowania czasoprzestrzenne wydają się drwiną z czytelników rozpisujących każdy scenariusz na akty. Zamiast tego otrzymujemy dzieło, które może stać się piękną ozdobą regału z tak zwaną prozą poetycką czy refleksyjną, wciśnięte gdzieś między Siekierezadę Stachury a jedną z perełek literatury "małych ojczyzn" - Tulli, Pilcha, czy też literackiego patrona autora, Stasiuka.

Noc z książką

Już dziś, 7 października, księgarnie zaproszą czytelników do nocnego buszowania w swoich zbiorach, urozmaiconego spotkaniami, warsztatami i specjalnymi wystawami. Poznańska Noc Księgarń startuje o godz. 17 i potrwa nawet do 3 w nocy!

1 Strona 2 3 50