Kultura w Poznaniu

Książki

To miała być po prostu kolejne zlecenie "seniorsittinigu". Nie najgorsze - "baba stara, ale na chodzie". Bez pieluch itp. A do tego w pięknym Paryżu - Emilia ma okazję wyrwać się z polskiej wsi, uciec od zrzędzącej babki i pustki po matce. Tak się jednak składa, że stara Juliette może okazać się zaginioną w trakcie wojny dziewczynką ukrywaną przez rodziców babki. Przysłona Jadwigi Maliny to rozwijająca się na dwóch planach czasowych historia o rodzinnych tajemnicach, wstydzie i poczuciu winy. Nie uciekniesz Polko i Polaku przed wielką historią.

Czytaj artykuł

Bardzo chciałabym napisać, że Jennifer Egan w powieści Domek z piernika pokazuje nam świat, którego jeszcze nie znamy, w którym jeszcze nie żyjemy. Ale niestety nie byłaby to prawda, bo u progu takiego świata właśnie stoimy, drzwi są, jeśli nawet nie szeroko otwarte, to na pewno uchylone. I tylko od nas zależy, czy zrobimy krok do przodu.

Czytaj artykuł

"Ture znowu wkłada palce do ust. Tym razem dmucha najmocniej jak potrafi: - PFFFF! Paul Icjant uśmiecha się serdecznie. - Masz złą technikę - stwierdza. - Musisz zrobić tak... Poprawia Turemu palce i mówi, że trzeba je wsunąć trochę głębiej i trochę bliżej kącików ust...". To tylko jedna z mądrości z pozornie niemądrej książki Rodzina Obrabków i klątwa gipsowego kota, kolejnej części popularnej serii Andersa Sparringa.

Czytaj artykuł

W Polsce, w której seriale o Piastach zlały się w jeden, a wszystkie sedesy, w zależności od statusu materialnego użytkowników, oprószył koks, metylofenidat lub coś tańszego, Masłowska umiejscawia swoje historie o ludziach - pogardzanych i gardzących. Choć nie brzmi to porywająco, pisarka napisała najlepszą książkę, od kiedy pamiętam. Mimo że asekurancko zarzeka się, że to wszystko nie jest o poprawności politycznej - owszem, jest to książka, która między wierszami traktuje również o normach krępujących język. Tak codzienny, jak i artystyczny. Ale żadnego zarzutu Masłowskiej nie przybijemy.

Czytaj artykuł

Eliza Piotrowska, autorka książek o przebojowej Cioci Jadzi, opowiada o tej najnowszej, a także o nadchodzącym Festiwalu Cioci Jadzi, który będzie również inauguracją Miesiąca Świadomości Chorób Nowotworowych u Dzieci.

Czytaj artykuł

O braku nacisku, wspólnym tworzeniu, niszach, poezji, emocjach i "papierowości" zinów, czyli niezależnych i efemerycznych wydawnictw, opowiadają współorganizatorzy festiwalu Poznań Zinfest - Maria Jandulska i Edmund Krajewski.

Czytaj artykuł

Wyobraźcie sobie, że gdy czytacie ten tekst, całkiem niedaleko, na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys humanitarny. I tak już od trzech lat, dzień w dzień, noc w noc. A teraz wyobraźcie sobie, że to, co nauczyliśmy się nazywać kryzysem, ma konkretną twarz: ciężarnej kobiety, nastolatka na skraju wyczerpania, mężczyzny z odmarzającymi stopami. I tak od trzech lat, dzień w dzień, noc w noc.

Czytaj artykuł

23 sierpnia Ukraińcy obchodzą Święto Flagi - od 2022 roku symbolizuje ona nie tylko niepodległość narodu, ale i jego krwawy bój. W obliczu zbrodniczej napaści każdy przejaw kultury napadniętego kraju okazuje się formą walki o tożsamość narodową. Już w piątek 23 września, czyli w Święto Flagi właśnie, w ramach III Tygodnia Sztuki Ukraińskiej w Poznaniu, w Bibliotece Raczyńskich świętowany będzie także Dzień Poezji Ukraińskiej. Bibliotekę odwiedzi pochodząca spod Lwowa poetka i aktywistka Julia Bair.

Czytaj artykuł

Andrzejowi Stasiukowi 60. urodziny się nie udały. Kolejne również. Najpierw wirus z Wuhanu odebrał mu możliwość "kacowania" w śpiworze na rosyjsko-mongolskim pograniczu, później wybuchła wojna w Ukrainie. I zamiast przekraczać Ural, trzeba było pakować kasze i ryże dla walczących. Ale pisarz budzi się w pisarzu na szczęście też wtedy, gdy ten popija piwo na paletach. Dlatego w międzyczasie powstała reportażowo-wspominkowa proza, która (zazwyczaj) koncentruje się wokół Bugu. Stężenie Stasiuka w Stasiuku jest bardzo wysokie. Ale spokojnie, reaktor wytrzyma. I redaktor też.

Czytaj artykuł

Akcja dzieje się w Poznaniu "na całkiem zwyczajnej ulicy w całkiem zwyczajnym domu". Ale na tym koniec zwyczajności. Bo w tym domu, w przedpokoju, w szafie schowany jest bardzo stary dywan, którym...  można podróżować w czasie! Publikacja Magiczny dywan powstała z inspiracji cyklem zajęć o tym samym tytule dla rodzin z dziećmi w Bramie Poznania. Jego autorką jest pracująca tam specjalistka ds. edukacji Dorota Piwowarczyk.

Czytaj artykuł

Porozmawiamy o widoczności tłumaczy i ich emancypacji? Może jednak kiedy indziej. Ha!art dworuje ze sztuki translacji z bezczelnością Alfreda Jarry'ego, w stylu internetowych arbitrów humoru. Przy tym umywa ręce, choć nie tak znowu dokładnie - za wszystko odpowiada demonizowany Chat GPT, w który życiodajny prompt tchnął Jan K. Argasiński.

Czytaj artykuł

Pamiętacie aferę sprzed dobrych kilku lat po tym jak przedszkolanki z niewielkiego miasteczka z wielkopolski zabrały dzieci do rzeźni? W ramach komentarza powiem tylko, że nawet kij wsadzony w mrowisko ma dwa końce. I zaproszę do lektury Billy'ego i świnek Birigitty Stenberg. To jeden z dwóch tomów przygód małego chłopca, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Zakamarki. Tylko spokojnie!

Czytaj artykuł

Na pozór wszystko w tej powieści uspokaja. Jedna z małych irlandzkich wysepek, ludzi tyle, co kot napłakał, za to przestrzeni i przestworu oceanu pod dostatkiem, a może i w nadmiarze. Tylko gdzieś w dali majaczy przemoc, z dnia na dzień coraz bardziej zuchwała, i giną ludzie, bo ktoś jest protestantem, a ktoś katolikiem. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko działo się nie tak dawno.

Czytaj artykuł

Nie wiem czy uwierzycie, jeśli nie musicie tego robić codziennie, ale usypianie dziecka może być jednym z większych stresorów podczas całego dnia. Słowno-ruchowe ćwiczenia, które razem z Anną Crahay proponuje Wydawnictwo Zakamarki, mogą to zmienić. Ja wypróbuję je na pewno, choć zdaję sobie sprawę, że powstały z inspiracji... pseudonauką, która pomimo zmasowanej krytyki wciąż się rozwija.  

Czytaj artykuł

Światem rządzi siatka satanistów-pedofilów. Gwiazdy Hollywood i demokraci odprawiają satanistyczne msze z udziałem najmłodszych i piją ich krew, aby zachować wieczną młodość. Bzdura? Ależ skąd - adrenochrom. Potrzymać ich może tylko Donald Trump, który z wojskiem za plecami tylko czeka na rozpoczęcie "Burzy". To jedne z głównych teorii i dogmatów wiary QAnonu, które w swoim reportażu opisuje Will Sommer. Kilka dni po zamachu na byłego prezydenta zbiorowa amerykańska obsesja przyprawia o dreszcze i jaszczurzą skórkę.

Czytaj artykuł

- Z perspektywy niemieckiej Grimmowie to nie tylko autorzy baśni, ale przede wszystkim naukowcy, językoznawcy, twórcy filologii germańskiej, ale także prawnicy, a nawet politycy. (...) To postacie pomnikowe, które można by porównać do znaczenia Mickiewicza i Słowackiego w Polsce - mówi prof. Eliza Pieciul-Karmińska, germanistka, znawczyni Baśni Braci Grimm i jedna z dwóch, obok kustosz Renaty Wilgosiewicz-Skuteckiej, odkrywczyń zaginionych starodruków w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Czytaj artykuł

Jakie macie pierwsze skojarzenia, gdy usłyszycie "Szwajcaria"? Fondue, czekolada, banki, zegarki? Czy może "Alpy, tu się oddycha!" - klasyczny cytat z filmu Vabank Juliusza Machulskiego? Pewnie jeszcze Wilhelm Tell, może szwajcarska gwardia w Watykanie. A myśleliście kiedykolwiek, jak w tym kraju, mlekiem i miodem płynącym, żyje się kobietom?

Czytaj artykuł

Prawdopodobnie żaden ród szlachecki w XVIII wieku nie odegrał tak istotnej roli w kształtowaniu polityki kraju jak ród Czartoryskich. Książka Moniki Raspen pozwala spojrzeć na jego historię z nieco innej perspektywy - kobiecej. Czartoryska. Historia o marzycielce to zbeletryzowana opowieść o losach Izabeli z Flemingów, czyli arystokratki, która w wieku 15 lat została zmuszona do wyjścia za swojego wuja, wkraczając tym samym do znamienitej, ale też posiadającej swoje mroczne tajemnice, rodziny. Jej autorka już w ten piątek spotka się z czytelnikami w Bibliotece Raczyńskich.

Czytaj artykuł

Jeden z najbiedniejszych krajów w Europie, a jednocześnie pierwszy z nieograniczonym dostępem do bezprzewodowego szerokopasmowego internetu. Ma najwięcej szczytów górskich na świecie oraz jedno z pierwszych obserwatoriów kosmicznych. Gdziekolwiek wbije się łopatę, uderza się o historię, a Jezioro Ochrydzkie to przyrodniczy skarb UNESCO. Więcej o ojczyźnie Aleksandra Wielkiego już w czwartek opowie gościni Biblioteki Raczyńskich, Justyna Mleczak.

Czytaj artykuł
1 Strona 2 3 4 5