Kultura Poznań.pl

Varia

Taniec czytam i rozumiem
 

Taniec czytam i rozumiem

- Bardzo chciałabym założyć zespół tańca, który funkcjonowałby również jako miejsce poszukiwań i badań ruchowych. Byłby to z jednej strony zespół z konkretnym składem, a z drugiej - otwarta grupa zapraszająca ludzi z zewnątrz - mówi Monika Błaszczak*, tancerka i choreografka, która w tym roku wraca do Poznania po 4 latach nauki oraz rezydentury w Trinity Laban w Londynie.

czytaj więcej
Nie mamy miejsca, by uciec
 

Nie mamy miejsca, by uciec

Co robić, by zatrzymać katastrofę klimatyczną, która jest tuż za rogiem? Czy jesteśmy w stanie coś jeszcze zrobić? A może jest już za późno? Próbę poszukania optymistycznych rozwiązań w tej nieoptymistycznej kwestii podjęli uczestnicy wtorkowej debaty w CK Zamek Jak odbudować świat i zatrzymać katastrofę klimatyczną? 

czytaj więcej
Spotkania z poezją, rytmem i rymem
 

Spotkania z poezją, rytmem i rymem

W dobie cyfryzacji wydarzeń, które wcześniej dostępne były na żywo, nie brakuje oferty kulturalnej także dla seniorów. Dbając o bezpieczeństwo i komfort starszych Poznaniaków Biblioteka Raczyńskich rusza właśnie z ambitnym projektem, którego cykliczne wydarzenia online mają odbywać się aż do grudnia.

czytaj więcej
Ogrzej się w Starym Browarze
 

Ogrzej się w Starym Browarze

Lato w mieście nie musi być nudne! Szczególny czas pandemii zmobilizował lokalnych organizatorów wydarzeń kulturalnych, by zorganizować mieszkańcom Poznania wakacje pełne wrażeń. Dla Starego Browaru to nie pierwszyzna - kolejny sezon Lata w Parku Starego Browaru zapowiada się równie dobrze, a może nawet lepiej niż poprzednie.

czytaj więcej
Pokaż ten świat!
 

Pokaż ten świat!

- Zapoznamy się żywiołami wody i powietrza, zanurzymy się w marzeniach, magicznych snach, przeniesiemy się w świat starych miasteczek, zaczarowanych myśli, niecodziennych przedmiotów, a może staniemy się superbohaterami - zapowiadają organizatorzy 21. Letniego Pogotowia Sztuki. Pierwsze warsztaty już 4 sierpnia.

czytaj więcej
KOŁONOTATNIK. Podróż miodowa
 

KOŁONOTATNIK. Podróż miodowa

W drodze do swarzędzkiego skansenu pszczelarstwa nuciliśmy za Zbigniewem Wodeckim: Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie/ Świat, w którym baśń ta dzieje się/ Maleńka pszczółka mieszka w nim/ Co wieść chce wśród owadów prym.

czytaj więcej
Zagrajmy w zielone
 

Zagrajmy w zielone

Park, skwer, placyk, kawałek trawnika czy ławeczka podświadomie każą nam usiąść, odpocząć. Wtedy zwykle nie zauważamy najciekawszego - otoczenia. W poznańskich parkach kryją się cuda natury. Wystarczy się tylko rozejrzeć.

czytaj więcej
Co w Palmiarni kwitnie nocą?
 

Co w Palmiarni kwitnie nocą?

Już w najbliższy piątek 17 lipca każdy miłośnik przyrody, przygód i nocnych spacerów (lub wszystkiego jednocześnie) będzie mile widziany w Parku Wilsona, gdzie odbędzie się kolejna edycja Nocy w Palmiarni.

czytaj więcej
Nowa twarz zamku
 

Nowa twarz zamku

- (..) będziemy tu robić to, co robiliśmy wcześniej, ale w mniejszej skali: małe koncerty, wydarzenia teatralne dedykowane specjalnie dla tych przestrzeni. Chodzi o takie spektakle, w których zamek nie jest wyłącznie tłem, ale również bohaterem wydarzeń - mówi o nowej odsłonie Centrum Kultury Zamek Zofia Starikiewicz*.

czytaj więcej
Lato w mieście. W plenerze i na kanapie
 

Lato w mieście. W plenerze i na kanapie

Tegoroczne wakacje będą zdecydowanie się różnić od poprzednich. Wedle prognoz większość poznaniaków spędzi je w mieście lub okolicy. Czy to oznacza brak atrakcji? Oczywiście, że nie! Biblioteka Raczyńskich, CK Zamek i KontenerArt to tylko niektóre miejsca na mapie, gdzie każdy spragniony wakacyjnych wrażeń odnajdzie wytchnienie i rozrywkę.

czytaj więcej
W wodnej medytacji
 

W wodnej medytacji

- W jednym lubię to, że jest ciche i dzikie, mogę tam poczytać albo poćwiczyć jogę, ale nie mogę się w nim wykąpać, bo jest terenem ścisłej ochrony. W innym lubię pływać, mimo że woda jest nie najczystsza, ale okolice tak piękne, że zostaję tam dłużej na piknik - wylicza Daria Mielcarzewicz*, autorka strony Jeziorawielkopolski.pl, która ruszy 8. lipca w ramach Malta Festival.

czytaj więcej
Letni festiwal domowy
 

Letni festiwal domowy

1 lipca startuje z przytupem OFF/ON_line Festiwal, który potrwa aż do sierpnia i będzie obfitował w wydarzenia dostępne tylko w internecie, za to z każdego miejsca na świecie.

czytaj więcej
Zapośredniczona realność katastrofy
 

Zapośredniczona realność katastrofy

- Nie ma gwarancji, że po pandemii będziemy innymi ludźmi, ale istnieje możliwość trwałego przezwyciężenia tego, co wcześniej było powszechne - nudy. Współtworzenie kultury jako odkryta podczas pandemii możliwość spędzania czasu, jest czymś niesłychanie istotnym - powiedział prof. Przemysław Czapliński podczas wczorajszej debaty Pandemia jako źródło kultury, w której wziął udział wraz z Cezarym Michalskim. Spotkanie odbyło się w ramach tegorocznej edycji Malta Festival.

czytaj więcej
Utrwalone efekty lockdownu
 

Utrwalone efekty lockdownu

Kultura w sieci spotkała się z największym w historii programów dotacyjnych Narodowego Centrum Kultury zainteresowaniem artystów. Nie zabrakło wśród nich również tych z Poznania.

czytaj więcej
Na granicy przetrwania
 

Na granicy przetrwania

- Kultura od zawsze jest w jakiegoś rodzaju kryzysie, boryka się z problemami dotyczącymi finansowania, jednocześnie kreując ludzki, humanistyczny fundament w społeczeństwie. To kultura uczy nas różnorodności, opowiada o tolerancji, przenosi wartości intelektualne, próby oszczędzania w tym obszarze są bardzo ryzykowne - mówią inicjatorki i inicjatorzy Apelu wielkopolskich artystek i artystów, który w połowie maja podpisało kilkuset ludzi kultury.

czytaj więcej
To, co robimy, ma służyć ludziom
 

To, co robimy, ma służyć ludziom

- Kultura w naszym mieście nie tyle zmieniała się w wyniku działań samorządu, ile raczej działania samorządu ewoluowały w zależności od tego, jakie oczekiwania formułowały rozmaite środowiska ludzi kultury - mówi Grzegorz Ganowicz*, radny Miasta Poznania, w rozmowie przeprowadzonej z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego w Polsce.

czytaj więcej
Duch rebelii na świeżo odzyskanych trawnikach
 

Duch rebelii na świeżo odzyskanych trawnikach

"Mam poważny problem z niedzielami. Codziennie niedziela. Tylko w sobotę jest sobota, a tak każdy inny dzień to niedziela. W takim miesiącu, w kwietniu, występuje 26 niedziel i 4 soboty" - w 37. dniu restrykcji i ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa zanotował w dzienniku prowadzonym na FB Adam Ziajski, poznański reżyser i aktor teatralny, aktywista i animator. Publikujemy kolejne fragmenty jego codziennych obserwacji.

czytaj więcej
Wsiądź na rower, ruszaj w miasto!
 

Wsiądź na rower, ruszaj w miasto!

Na początku swojej historii rower był "szatańskim wymysłem", w PRL-u niemal luksusem, później stał się awangardowy, niedawno cool lub trendy. Dziś rower jest po prostu na czasie, jest elementem miejskiego krajobrazu. Niezbędnym elementem krajobrazu.

czytaj więcej
Przerzutka na miasto
 

Przerzutka na miasto

Wyobraźmy sobie miasto, w którym połowę pojazdów w porannym szczycie komunikacyjnym stanowią rowery. Naprawdę trudno uwierzyć w to, że bardzo blisko tej liczby był przed wojną Poznań. Magiczne 50% udziału rowerów w ruchu miejskim to granica, której nie udało się współcześnie przeskoczyć ani Kopenhadze, ani Amsterdamowi. Rowerowy ruch w tych najbardziej "urowerowionych" miastach świata (prym w Europie wiodą ponadto Utrecht, Strasburg i Eindhoven) wynosi w granicach 40%. W czasach największego kopenhaskiego boomu rowerowego było to 45%. 

czytaj więcej
Strona 1 2 29