Kultura w Poznaniu

Muzyka

Festiwal Tańców Balfolkowych Lovembal to rodzaj zabawy tanecznej do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur. Z czasem zaczęto tak określać ruch zainicjowany w latach 70. XX w. we Francji, dziś popularny w wielu krajach europejskich, m.in. w Belgii, Niderlandach, Portugalii i Niemczech. O tym jak podobna impreza wygląda w praktyce już po raz kolejny przekonamy się 14-16 lutego w Poznaniu.

Czytaj artykuł

- Nas kompozytorów uczy się od samego początku, że Świętym Graalem tej profesji jest wykształcenie indywidualnego, jedynego w swoim rodzaju języka muzycznego. Tak żeby z zamkniętymi oczami, po czterech taktach naszej kompozycji, ktoś za dwieście lat mógł powiedzieć: "To Klimek!" - mówi Piotr Klimek*, kompozytor, dyrektor Teatru Animacji.

Czytaj artykuł

- Nasza muzyka jest teraz bardziej rytmiczna, a wynika to z tego, że mamy teraz okazję poznawać i słuchać innej muzyki tradycyjnej, czy to z radia, z płyt, czy będąc na jakiś koncertach. Wcześniej, muzykanci mieli kontakt tylko ze swoją muzyką i nie dosięgały ich wpływy z innych regionów Polski - mówi Romuald Jędraszak* - szef Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich CK Zamek.

Czytaj artykuł

Bardzo ciekawie zapowiadają się dwa lutowe jubileuszowe koncerty z okazji 22 lat istnienia klubu Blue Note. 7 lutego swój zespół Oracle przedstawi świetny amerykański perkusista Kendrick Scott, a tydzień później ze swym kwintetem i gośćmi zagra Piotr Wojtasik.

Czytaj artykuł

A co gdyby spojrzeć wstecz i poszukać wspólnego muzycznego mianownika dla przeszłości i współczesności? Odpowiedź dla takiej muzycznej kompilacji gatunków stanowią z pewnością zespoły KakofoNIKT oraz Chór Pogłosy, które w środę 5 lutego zaprezentują się w Auli Lubrańskiego podczas koncertu z cyklu Muzykalny UAM.

Czytaj artykuł

Ewelina Grygier to znakomita flecistka, grająca zarówno na drewnianym flecie poprzecznym, jak i flażolecie. Jej pierwsza solowa płyta przynosi muzykę pełną radości i wysublimowanych brzmień, wyrastającą przede wszystkim z fascynacji folkiem irlandzkim.

Czytaj artykuł

W czwartkowy wieczór  w Auli Artis zaśpiewa rzadko pojawiająca się w Poznaniu, jedna z największych gwiazd polskiej piosenki - Krystyna Prońko.

Czytaj artykuł

Na tle programu JazZamek niedzielny koncert Llovage, czyli Olo Walickiego i Jacka Prościńskiego, odstaje ekscentrycznością od reszty zamkowego cyklu. Wyrazista i eklektyczna propozycja duetu to muzyka eksperymentalna i poszukująca - odwołująca się zarówno do jazzu, jak i awangardy oraz elektroniki.

Czytaj artykuł

Shanna Waterstown twierdzi, że jej ciepły, kobiecy głos zdefiniowało Południe USA - i podsuwa metaforyczny obraz prostego, dzikiego cukru trzcinowego. W czwartek ta autentyczna i charyzmatyczna, prawdziwa blueswoman wystąpi w klubie Blue Note.

Czytaj artykuł

Saksofonista Jan Adamczewski jest jedną z osób współtworzących lokalną, poznańską scenę jazzową. Środowy koncert w Blue Note będzie okazją, aby posłuchać muzyki jego najnowszego projektu Jan Adamczewski Trio, w którym występuje z pianistą Jackiem Szwajem i perkusistą Waldkiem Franczykiem.

Czytaj artykuł

Coś przyjdzie: miłość lub wojna to materiał, którego nie da się tak po prostu zapomnieć. Wyśpiewana przez Lenę Piękniewską dziecięca poezja czasu Zagłady we wspaniałej muzycznej oprawie Pawła Skorupki powinna być pozycją obowiązkową dla wszystkich - dorosłych i dorastających, bo nikomu nie wolno już o nich zapomnieć.

Czytaj artykuł

Pierwszy koncert Orkiestry Amadeus w nowym roku upłynie w rytmie tanga. Usłyszymy również arcydzieła z kanonu klasyki. Wszystko to w wykonaniu zaproszonych wirtuozów-solistów: Mario Stefano Pietrodarchiego oraz Krzysztofa Jakowicza.

Czytaj artykuł

Jak ja mieć będę dwadzieścia lat / Zacznę oglądać nasz piękny świat. / Usiądę w wielkim ptaku motorze / I wzniosę się w wszechświata przestworze. / Popłynę, pofrunę w świat piękny, daleki / Popłynę, pofrunę przez morza i rzeki - pisał Abramek Koplowicz, trzynastolatek w łódzkim getcie. Dziecięca poezja stała się jedną z inspiracji do powstania nowego projektu Leny Piękniewskiej i Pawła Skorupki.

Czytaj artykuł

Największe gwiazdy polskiego rocka lat 80. i 90., milicyjne wozy, uzbrojeni w pałki funkcjonariusze ZOMO. Wszystko to ramach koncertu-festiwalu Zadzwońcie po Milicję, który w sobotę wybrzmiał na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Czytaj artykuł

I zainaugurowali! Cykl Beethoven nasz współczesny rozpoczęty w roku, w którym obchodzimy 250. rocznicę urodzin kompozytora, zakłada wykonanie wszystkich jego symfonii i koncertów fortepianowych. Inauguracyjny wieczór przypomniał III Koncert fortepianowy i III Symfonię mistrza z Bonn. I było to przypomnienie warte zasłuchania.

Czytaj artykuł

Po wyjątkowo trudnym ubiegłorocznym Finale - tragicznych wydarzeniach na Targu Węglowym w Gdańsku, których wszyscy byliśmy świadkami - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na chwilę wstrzymała oddech. W tym roku gra jednak dalej, w końcu obiecała, że będzie tak "do końca świata i o jeden dzień dłużej". 28. Finał WOŚP przed nami!

Czytaj artykuł

- Pisałam muzykę już od dziecka, ale nie chciałam być kompozytorką. Broniłam się przed tym rękami i nogami, ponieważ zapisywanie nutek wydawało mi się bardzo uciążliwym zajęciem. W dodatku nie wyobrażałam sobie, jak można studiować kompozycję, swoją twórczość dawać komuś pod ocenę i komponować utwory jako zadanie na studiach. Wydawało mi się to niepojęte - mówi Katarzyna Danel*, kompozytorka.

Czytaj artykuł

Wieża radości, wieża samotności pomagała przełknąć gorycz wynikających z dojrzewania rozczarowań. W utworze Kocham cię jak Irlandię wszyscy nieszczęśliwie zauroczeni mogli posłuchać o sobie i swoich uczuciach. Szklana pogoda stanowiła krzyk sprzeciwu wobec nijakości życia w PRL-u, a utwór Kocham wolność stał się nieoficjalnym hymnem protestujących przeciwko władzy.

Czytaj artykuł

2020 rok minie pod znakiem muzyki Ludwiga van Beethovena. Filharmonia Poznańska podejmie się ambitnego planu wykonania wszystkich symfonii i koncertów fortepianowych mistrza z Bonn, który w tym roku obchodzi 250. rocznicę urodzin. Początek cyklu Beethoven nasz współczesny już 10 stycznia.

Czytaj artykuł

Back to Aretha Franklin to muzyczny powrót do przeszłości, a zatem do wyrazistych i pełnych mocy dźwięków niekwestionowanej i uwielbianej na całym świecie królowej soulu, które wykona wokalistka Anna Grzelak wraz z zespołem. Wspomnienie elektryzującej muzyki soulowej lat 60. i 70. minionego wieku, już w poniedziałek 6 stycznia w klubie Blue Note.

Czytaj artykuł
1 48 Strona 49 50 51 52