Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Nowy rok w rytmie tanga

Pierwszy koncert Orkiestry Amadeus w nowym roku upłynie w rytmie tanga. Usłyszymy również arcydzieła z kanonu klasyki. Wszystko to w wykonaniu zaproszonych wirtuozów-solistów: Mario Stefano Pietrodarchiego oraz Krzysztofa Jakowicza.

. - grafika artykułu
Agnieszka Duczmal, fot. materiały organizatorów

Na początek Orkiestra pod batutą Agnieszki Duczmal wykona III Koncert brandenburski G-dur BWV 1048. Cykl Koncertów brandenburskich należy do najwybitniejszych kompozycji orkiestrowych Bacha. Do jego powstania przyczyniła się znajomość kompozytora z margrabim Brandenburgii, Christianem Ludwigiem. Ten, zachwycony muzyką Bacha, założył na swoim dworze kapelę, dla której szukał ciekawego repertuaru - no i strzelił w dziesiątkę. Cykl Koncertów brandenburskich, mimo wielu trudności technicznych i interpretacyjnych jakie stawia przed wykonawcami, jest skarbem muzyki barokowej, który wciąż ujmuje publiczność. III Koncert z cyklu zachwyca dialogowaniem między orkiestrą tutti a poszczególnymi grupami instrumentów. Warto pamiętać, że w tym utworze Bach w niezwykle świadomy i zachwycający sposób komponuje barwę instrumentów. Ten łatwy w odsłuchu utwór skrywa w sobie bardzo dużo niuansów, w których uważny słuchacz znajdzie mnóstwo przyjemności.

Następnie zabrzmi utwór oddalony od cyklu Bacha o lata świetlne. I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha Orkiestra wykona w aranżacji Agnieszki Duczmal. Bruch przez wielu uznawany jest za kompozytora konserwatywnego, pozostającego pod wpływem innych. W jego wcale niemałej spuściźnie wyróżnia się z pewnością jednak ten właśnie koncert skrzypcowy, pełen doskonałości wyrazu i niebanalnej melodyki, który usłyszymy w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza. 81-letni wirtuoz skrzypiec może zawstydzić niejednego artystę swoją pogodą ducha i muzyczną kondycją. Wciąż aktywny koncertowo, występował na wielu prestiżowych scenach całego świata, dokonał niezliczonych nagrań płytowych (także dla EMI). Ponadto jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów. Poznań jest z pewnością nie tylko jednym ze zwykłych punktów na mapie jego działalności artystycznej. To tu, podczas IV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, zdobył III nagrodę, a podczas VII edycji był już członkiem jury tego wydarzenia.

Na koniec program koncertu Le grand Tango oddali się znacznie od europejskiej klasyki. Usłyszymy utwór argentyńskiego kompozytora Martína Palmeri. W jego twórczości znajdziemy wiele oper, utworów orkiestrowych i chóralnych, a także oratoriów. W tych klasycznych formach niejednokrotnie słychać odniesienia do formy, rytmu i harmonii tanga argentyńskiego. W niedzielny wieczór usłyszymy jego Four Seasons w opracowaniu i wykonaniu wirtuoza bandoneonu Mario Stefano Pietrodarchiego. Artysta urodzony we Włoszech początkowo uczył się gry na akordeonie, by później zamienić go na bandoneon - instrument, który dziś jednoznacznie kojarzymy z tangiem. Możemy się więc spodziewać, że Palmeri swoją interpretacją rozgrzeje, rozbudzi zmysły i wprowadzi słuchaczy w nastrój, który z pewnością przyda się także podczas zaplanowanego na 16 lutego Koncertu walentynkowego.

Aleksandra Kujawiak

  • koncert Le grand Tango - Orkiestra Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal oraz soliści: Krzysztof Jakowicz i Mario Stefano Pietrodarchi
  • 19.01, g. 18
  • Aula UAM
  • bilety: 40-60 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020