Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Nie zamykamy widza w gotowym montażu

O fascynacji poznańskim Zamkiem, baśniowym śledztwie i wymyślonym przez siebie gatunku "czarnej baśni" opowiadają Paweł Czarkowski i Marek Straszak, którzy realizują film interaktywny o Zamku.

Kombajn małych animatorów

O "Animatorze dla dzieci" - jednej z sekcji festiwalu Animator - mówi Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka.

Po prostu "Askarian"

O najnowszym projekcie Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź opowiada jej twórczyni. Premiera "Askariana" czeka nas 26 czerwca na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Apetyt na teatr

O najnowszym spektaklu Teatru Usta Usta Republika pt. "Uczta" opowiada reżyser Wojciech Wiński. Premiera w piątek, 14 czerwca na Scenie Roboczej. 

Pruski sposób myślenia o mieście

- Niemcy, którzy przyjeżdżali do Poznania, stykali się z obcym, dziwnym dla nich żywiołem polskim i żydowskim, który ich drażnił. Poznań nie był dla nich atrakcyjnym miejscem - mówi prof. Przemysław Matusik z Instytutu Historii UAM.

W 2012 roku Wydawnictwo Miejskie Posnania opublikowało w języku polskim książkę Moritza Jaffego "Poznań pod panowaniem pruskim". Jej pierwsze wydanie ukazało się w 1909 roku. Zdaniem historyków, do dziś trudno się bez tej książki obejść każdemu, kogo interesuje problematyka dziejów Poznania w XIX wieku. Redakcją naukową publikacji oraz przygotowaniem tłumaczenia z języka niemieckiego do druku zajął się prof. Przemysław Matusik.

Jestem entuzjastą Lema

Z kompozytorem Krzysztofem Meyerem rozmawia Daina Kolbuszewska. Jego "Cyberiada" 25 maja będzie miała premierę w Teatrze Wielkim.

O potrzebie poezji

Z prof. Piotrem Śliwińskim, kuratorem festiwalu Poznań Poetów, rozmawia Anna Kochnowicz.

1 53 Strona 54 55 56 57