Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

- Dla mnie każdy ukończony projekt muzyczny to takie małe katharsis. Wgląd w siebie i autoterapia. Ale czy zrozumiałam, kim naprawdę jestem? Raczej pogodziłam się z tym, że nigdy do końca się tego nie dowiem, bo przecież jako ludzie ciągle się zmieniamy. I chyba w tym sęk, że poznanie siebie to droga, a nie cel sam w sobie. Cały czas dojrzewamy, a muzyka - i sztuka w ogóle - dają wgląd w nasz obecny stan ducha - mówi Paulina Kowalak, liderka poznańskiego zespołu Kovalak.

Czytaj artykuł

Są takie wystawy, gdzie wszystko zdaje się ze sobą idealnie współgrać. Harmonia osiągana jest adekwatnością tego, co oglądamy, do miejsca, w którym to robimy. Nie jest definiowana przez scenograficzną aranżację przestrzeni, ale właśnie jakąś nie do końca pojmowalną zgodność. Tego rodzaju ekspozycją jest z pewnością wystawa Jerzy Nowosielski. Ikona i abstrakcja w Muzeum Archidiecezjalnym, która upamiętnia 100. rocznicę urodzin artysty.

Czytaj artykuł

Jak wygląda kij do hokeja na trawie zwany laską? A piłka? Z czego jest wykonana? Cyryl Wam pokaże! Przedstawiamy fragment poznańskiej historii tej dyscypliny i jednego z jej bohaterów.

Czytaj artykuł

W czasach niewątpliwego odrodzenia szeroko pojętego gotyku, Mareux - znany również jako Aryan Ashtiani - jest jak latarnia morska, rzucająca snop światła na mroczne królestwo zimnej fali. I choć o dokonaniach tego muzyka i producenta z Miasta Aniołów było głośno już w poprzednich latach (głównie za sprawą viralu na TikToku), to dopiero dwa miesiące temu pokazał, na co naprawdę go stać, prezentując nam swój debiutancki album Lovers From The Past (2023) - niepowtarzalną podróż, potrafiącą wywołać falę naprawdę intensywnych emocji. W stolicy Wielkopolski zagra w klubie 2progi.

Czytaj artykuł

Polski drobny szlachcic zastąpił wierzchowca golfem, magnat w żupanie - ujeżdża audicę lub betę. Jeździ pewnie, może i szybko, ale bezpiecznie. Tymczasem prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wykwitu zniczy przy barierkach i krzyży na poboczach. Polski kierowca jednak wie, że za wolność przychodzi płacić najwyższą cenę. I jest gotów ryzykować zdrowiem, głównie cudzym, bo celem życia nie jest przeżycie, ale dynamiczna jazda. Badana przez Bartosza Józefiak samochodoza to choroba straszna. Ale i fascynująca.

Czytaj artykuł

Wakacje to brak premier i festiwali, ale za to urodzaj wydarzeń plenerowych - w tym spacerów, koncertów czy pokazów filmowych! Zapraszamy do lektury Kultury na weekend oraz dodatku - Kultura: wstęp wolny.

Czytaj artykuł

Wieczorny pociąg z Warszawy, nocleg w hotelu Bazar, śniadanie w Złotej Sali ratusza, kwiaty pod pomnikiem Wilsona, a także zwiedzanie zakładów i urządzeń miejskich. Burmistrz Chicago Anton Cermak w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Jedną z najlepszych letnich propozycji festiwalowych może być tegoroczna edycja Powidz Jam Festiwal. Eklektyczny program z pewnością zadowoli większość miłośników nowoczesnego popu, rocka i szeroko pojętej alternatywy. Trudno się dziwić, że z roku na rok impreza zdobywa coraz większą popularność. Ma przy tym nad innymi jedną przewagę - lokalizację.

Czytaj artykuł

W ramach ogólnopolskiego cyklu "Quo Vadis Tour" wydawnictwo Goldenmark Librarium zaprasza na prezentację rękopisu słynnej powieści Henryka Sienkiewicza Quo vadis. Wierna replika (faksymile) została wydana w zaledwie kilkudziesięciu egzemplarzach. Podczas prezentacji będzie można przekonać się jak nad powieścią pracował jej autor i jakie tajemnice skrywa rękopis. Dodatkową atrakcją będzie mini wystawa wybranych grafik Jana Styki pochodzących z jednego z najsłynniejszych wydań Quo Vadis.

Czytaj artykuł

Po trzech latach od nadejścia Nocy (2020) Baasch powraca z nowym materiałem, który już niebawem ujrzy światło dzienne. Zanim to nastąpi, będziemy mieli okazję zapoznać się z nim podczas jego koncertu na Nocnym Targu Towarzyskim. Jeśli kręci Was mroczny, syntezatorowy pop, macie słabość do Depeche Mode, albo po prostu cenicie wartościową, ambitną, choć przebojową muzykę, to propozycja dla Was!

Czytaj artykuł

To jeden z tych krzepiących filmów, który mówi, że mimo wszystko warto żyć, nawet jeśli trudno znaleźć szczęście - o filmie Pierwszy dzień mojego życia pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Poznański klub Na Tarasie zaprasza na koncert Tedego, jednego z filarów polskiego hip-hopu i najbardziej imprezowego przedstawiciela starej gwardii. Warszawski raper przedstawi na nim zawartość swojego najnowszego, dwudziestego już w dyskografii, albumu 3H Hajs Hajp Hejt (2023). To jego pierwsza płyta od lat wydana bez pomocy producentów, w tym dotąd nieodłącznego kompana Sir Micha - Tede stanął nie tylko za mikrofonem, ale i sięgnął po sampler. Jak to wyszło? Już niebawem będziecie mogli się o tym przekonać!

Czytaj artykuł

- Zawsze jestem zdania - choć to już slogan - że każdy powinien interpretować tekst po swojemu. Jeśli ktoś znajdzie tam coś innego, to właśnie "to" tam jest. I tyle - mówi Peter J. Birch (Piotr Brzeziński), który wydaje właśnie nowy, zaskakujący album Fantazmat.

Czytaj artykuł

Pani Domu to miejsce, które zadebiutowało na galeryjnej mapie Poznania rok temu. Na początku było wyłącznie pracownią, mieszkaniem współdzielonym ze starszą panią Marią, potem stało się galerią. Przestrzeń wciąż funkcjonuje jako pracownia, ale teraz jest równocześnie prywatną przestrzenią wystawową prowadzoną przez artystów wizualnych: Krzysztofa Mętela i Mateusza Piestraka. Do 23 lipca można tu oglądać wystawę Co robimy z resztą dnia?.

Czytaj artykuł

23 czerwca w Teatrze Polskim w Poznaniu miał premierę spektakl Faustus na podstawie Doktora Faustusa Tomasza Manna w reżyserii Katarzyny Minkowskiej, według scenariusza Tomasza Walesiaka. - Chcieliśmy dać pod rozwagę widzowi nie tylko to, czy Adrian jest, czy nie jest geniuszem, ale także istnienie albo nieistnienie diabła, który albo jest wytworem gorączki twórczej Adriana, albo naprawdę zawiera z nim pakt. Czy Adrian zawdzięcza bycie geniuszem siłom zła - czy niekoniecznie nim w ogóle jest? - pytają twórcy spektaklu.

Czytaj artykuł

Skwer przy ul. Hetmańskiej nosi od niedawna imię Zofii Ścibor-Rylskiej, niezwykle odważnej i błyskotliwej agentki polskiego wywiadu, działającej w okresie II wojny światowej.

Czytaj artykuł

Jeżeli macie przeczytać jedną książkę o konflikcie bliskowschodnim, to niech to będzie ta właśnie książka. Lektura innych może nie tyle okaże się zbędna, co raczej uzupełniająca. I choć Apeirogon Columa McCanna jest powieścią, to pewnie by nie powstał, gdyby nie bliskowschodnia rzeczywistość.

Czytaj artykuł

10 lipca obchodziliśmy 188. rocznicę urodzin Henryka Wieniawskiego, patrona Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych, który regularnie występował w stolicy Wielkopolski. Z tej okazji w sobotę 15 lipca  będziemy mogli spojrzeć na Poznań oczami wirtuoza skrzypiec. Towarzystwo Wieniawskiego zaprasza na spacer po centrum miasta jego śladami.

Czytaj artykuł

Działania wojenne wymierzone w inne państwo prowadzone są na różne sposoby. Chociaż największy sprzeciw cywilizowanego świata wzbudza przede wszystkim śmierć niewinnych, bolesne są również akty przemocy wymierzone w kulturę. Kulturę rozumianą bardzo szeroko i stanowiącą podwaliny tożsamości narodu.

Czytaj artykuł
1 72 Strona 73 74 75 76