Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

- Przez tydzień potrafię być szalonym ekstrawertykiem, a potem przychodzą takie dwa dni, kiedy leżę w łóżku i nie chce mi się z nikim rozmawiać. To pewnie wynika z mojego ADHD. Ale lubię w sobie to, że nie można mnie do końca określić. Na pewno jestem szalonym marzycielem - mówi Oysterboy (Piotr Kołodyński), który niedawno wydał album Ody do letnich dni, w rozmowie z Sebastianem Gabryelem.

Czytaj artykuł

"Nieoszlifowany brylant", "Wspaniały początek", "Jak dobrze, że jednak przyszliśmy!" głosy rozentuzjazmowanej publiczności unosiły się w foyer przy Wieniawskiego w sobotni wieczór. Zaledwie kilka chwil wcześniej Aulę UAM wypełniły burzliwe oklaski i owacje na stojąco dla gwiazdy 506. Koncertu Poznańskiego.

Czytaj artykuł

Austriacki Radian, krajowy Hiss Collective i bodaj najbardziej ekscytująco zapowiadający się międzynarodowy Ensemble E -  pod wodzą słynnego Matsa Gustafssona (również z udziałem polskich artystek) - to muzyczne atrakcje festiwalu Avant Art, który po raz pierwszy trafia do Poznania.

Czytaj artykuł

Choć ta książka jest bardzo o kobietach, to na pewno nie jest lekturą tylko dla kobiet. Choć traktuje bardzo o polskiej wsi, to zdecydowanie powinien ją przeczytać i wielkomiejski czytelnik. Joanna Kuciel-Frydryszak już drugi raz uraczyła nas dziełem, które - niczym brakujący kawałek puzzli - traktuje o historii Polski w sposób wręcz fascynujący.

Czytaj artykuł

Sen nocy letniej Jana Klaty jawi się niczym szowinistyczny koszmar - manifest reżyserskiej wszechwładzy nad aktorkami, aktorami i publicznością.

Czytaj artykuł

Bons Amigos to tytuł wspólnej płyty, którą nagrali Dorota Miśkiewicz i brazylijski artysta Toninho Horta. Zanim jednak krążek trafi na sklepowe półki, czeka nas koncertowa premiera materiału. Artyści wystąpią w poznańskim Blue Note w ostatnią niedzielę września

Czytaj artykuł

Za tym musi stać coś jeszcze - to jedna z refleksji, jaka może nasunąć się po przesłuchaniu najnowszej, wydanej w ubiegłym roku EP-ki Sadza Brodki. Artystka po ponad dekadzie od czasu słynnej Grandy (2010), postanowiła wrócić do tworzenia utworów w języku polskim. I choć w swojej dyskografii ma wiele zajmujących pozycji, to właśnie Sadza wydaje się najbardziej osobista i intrygująca w jej dotychczasowej karierze. Miejmy nadzieję, że okaże się jedynie przystawką przed pełnoprawnym albumem, na którym ta nieszablonowa piosenkarka z Żywca rozwinie wizję, która aż prosi się o kontynuację. Koncert na Nocnym Targu Towarzyskim być może uchyli rąbka tajemnicy.

Czytaj artykuł

Niecodzienną formę przyjmie pierwszy w tym sezonie (a 506. w historii) Koncert Poznański w Filharmonii. Pianista Piotr Alexewicz wykona wraz z orkiestrą V Koncert fortepianowy Es-dur Beethovena, a resztę wieczoru wypełnią utwory na fortepian solo.

Czytaj artykuł

2,2 mln - tylu słuchaczy na Spotify tylko w tym miesiącu uzbierał Smolasty, którego najnowszy, wydany pod koniec ubiegłego roku album Almost Goat okazał się kolejnym bestsellerem. Jego numery śpiewa dziś cała młoda Polska, a jeśli powyższa liczba nie byłaby dla kogoś wystarczająco obrazowa, to może warto dodać, że gdyby ktoś chciał mieć dziś jego 35-minutowy koncert na urodzinach, to musiałby zapłacić dokładnie 35 tys. zł. Chłopak od Pijemy za lepszy czas, Duże oczy, Uzależniony i wielu innych przebojów dotyka dziś gwiazd, a jego fani razem z nim. Bo jego pop to piosenki, przy których naprawdę łatwo odlecieć. Sprawdzicie to na Nocnym Targu Towarzyskim.

Czytaj artykuł

"Święto pozytywnej seksualności, (...) celebracja różnorodności, przyjemności i zdrowia seksualnego" - tak o idei Rozkosz Festiwal mówiła w rozmowie z Jakubem Wojtaszczykiem Julia Bilarzewska, współtwórczyni Festiwalu. W piątek 22 września rozpocznie się druga odsłona Rozkoszy. Festiwal potrwa do 24 września.

Czytaj artykuł

Heresy Denied, Protect This City, Fleshcold i Awakeness to cztery polskie zespoły, które wystąpią w ramach drugiej, jeszcze bardziej obiecującej edycji Together Fest. To impreza, która zdaje się mieć już wszystko, by każdego roku przyciągać lokalnych fanów niezależnej sceny szeroko pojętego metalcore'u. Szykujcie się na solidną dawkę muzycznego wstrząsu, jakim w Klubie pod Minogą poczęstuje nas naprawdę doborowe towarzystwo!

Czytaj artykuł

Wraz z jesienią nadchodzą dłuższe wieczory, chłodniejsze poranki i... ona, Granda! Poznański Festiwal Kryminału na dobre wpisał się w coroczne, wrześniowe kalendarium imprez, na których po prostu wypada być.

Czytaj artykuł

Pod koniec września startuje 10. Poznań Design Festiwal, który organizatorzy zapowiadają jako święto wzornictwa, architektury i przestrzeni publicznej przyjaznej mieszkańcom. Hasłem dziesięciodniowego wydarzenia jest "Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności".

Czytaj artykuł

Mimo melodramatycznej fabuły film jest wyciszony, niespieszny. Delikatny w ukazywaniu miłości zarówno małżonków, jak i tej, która rodzi się między dwoma mężczyznami - o filmie Turkusowa suknia pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Mająca senegalskie korzenie francuska reżyserka Alice Diop, znana przede wszystkim z realizacji dokumentów, w swoim fabularnym debiucie bierze na warsztat grecki mit Medei dzieciobójczyni. Już w punkcie wyjścia zawiesza jednak ocenę moralną, by zagłębić się w rozważania z pogranicza socjologii i filozofii.

Czytaj artykuł

Podjąć się realizacji klasycznego musicalu to zawsze ryzyko, a Deszczową piosenkę okrzyknięto przecież najlepszym musicalem wszech czasów. Jego sceniczna adaptacja spektakularnie przenosi filmową akcję na deski teatru. Teatr Muzyczny podjął tę rękawicę i... wygrał.

Czytaj artykuł

Ponad trzy dekady po obaleniu muru berlińskiego i zmianie ustrojów w Polsce i Niemczech poznańskie Muzeum Narodowe prezentuję wystawę O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej). Jej tematyka będzie wykraczać jednak daleko poza naszą zachodnią granicę.

Czytaj artykuł

Z minimalistycznej okładki zerka z przerażeniem klamka. To pareidolia, widać buzię w tej klamce. Powiedzmy zatem, że to Pan Klamka. Brzmi absurdalnie, może głupawo? A zatem współgra z wizją artystyczną urzeczywistnioną przez Adama Kaczanowskiego w Ze Słowackiego. W swojej nowej książce pisarz ukazuje piekło każdej wspólnoty mieszkaniowej duszącej się w nienawistnym sosie własnym. A także zaprasza do doskonale znanego z polskiej literatury teatru absurdu.

Czytaj artykuł

Znamy zwycięzcę konkursu na koncepcję plastyczno-przestrzenną nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Firma Trias AVI sp. z oo. z Warszawy, zdaniem jury konkursowego, najlepiej opowiedziała historię zwycięstwa Wielkopolan w 1919 roku.

Czytaj artykuł
1 63 Strona 64 65 66 67