Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Na czele pochodu pierwszomajowego w czasach PRL-u szła robotnicza Wilda. Pierwsi maszerowali cegielszczacy, kilka, a nawet kilkanaście tysięcy pracowników Zakładów Przemysłu Metalowego H. Cegielski, dumy i chluby miasta. Za nimi robotnicy innych wildeckich zakładów i mieszkańcy Wildy, a dopiero później pozostałe dzielnice Poznania. Wilda była wtedy ważna i gloryfikowana. Na początku lat 90., gdy wielkie zakłady upadały lub masowo zwalniały pracowników, na długo pogrążyła się w apatii. Dzisiaj się odradza i ma się coraz lepiej.

Czytaj artykuł

Teatr Usta Usta Republika otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania. Od blisko 25 lat zaprasza publiczność do aktywnego uczestnictwa w spektaklach, wprowadza teatr do miejsc na co dzień z nim niezwiązanych i eksperymentuje z formą. - Zawsze trzeba mieć powód, dla którego robi się teatr, a dla nas jest nim właśnie poszukiwanie różnych, interesujących form, których jeszcze się nie doświadczyło - mówią jego założyciel Wojciech Wiński oraz Ewa Kaczmarek, Grzegorz Ciemnoczołowski, Marcin Głowiński, Artur Śledzianowski i Przemek Zbroszczyk.

Czytaj artykuł

Mamy tego lata w Polsce swoje burze, mamy też rodzimych łowców burz. Ale rzecz jasna ci amerykańscy są bardziej cool, ryzykują życiem, żeby zrobić show na YouTube, kolektywnie wrzeszczą do kamery jak na tureckim rodeo, wjeżdżają w oko cyklonu, żeby urządzić w środku pokaz fajerwerków. Można by pomyśleć, że instynkt samozachowawczy w Hollywood dawno został złożony na ołtarzu coraz większego i większego widowiska.

Czytaj artykuł

Nie wiem czy uwierzycie, jeśli nie musicie tego robić codziennie, ale usypianie dziecka może być jednym z większych stresorów podczas całego dnia. Słowno-ruchowe ćwiczenia, które razem z Anną Crahay proponuje Wydawnictwo Zakamarki, mogą to zmienić. Ja wypróbuję je na pewno, choć zdaję sobie sprawę, że powstały z inspiracji... pseudonauką, która pomimo zmasowanej krytyki wciąż się rozwija.  

Czytaj artykuł

Światem rządzi siatka satanistów-pedofilów. Gwiazdy Hollywood i demokraci odprawiają satanistyczne msze z udziałem najmłodszych i piją ich krew, aby zachować wieczną młodość. Bzdura? Ależ skąd - adrenochrom. Potrzymać ich może tylko Donald Trump, który z wojskiem za plecami tylko czeka na rozpoczęcie "Burzy". To jedne z głównych teorii i dogmatów wiary QAnonu, które w swoim reportażu opisuje Will Sommer. Kilka dni po zamachu na byłego prezydenta zbiorowa amerykańska obsesja przyprawia o dreszcze i jaszczurzą skórkę.

Czytaj artykuł

Już we wtorek, 23 lipca, otwarcie wystawy towarzyszącej Konkursowi 30/30. Okładka musi się sama obronić! The best of the best to podsumowanie 10 lat istnienia konkursu i wybór prac, które zdobyły największe uznanie jurorów i publiczności.

Czytaj artykuł

- Grając na gitarze akustycznej, można cały czas odkrywać coś nowego, tym instrumentem bardzo trudno się znudzić. I to szalenie intrygujące, że można na niego przenieść nawet to, co zagrałby cały zespół! - mówi Michał Obrębski, poznański gitarzysta, autor płyty Between feelings and duty.

Czytaj artykuł

Magpie, kanadyjska  rzeka, w lutym 2021 roku otrzymała status osobowości prawnej. Ma prawo m.in. do przepływu, utrzymania bioróżnorodności oraz podejmowania czynności prawnych; wyznaczeni przez rząd przedstawiciele mogą reprezentować rzekę i podejmować w jej imieniu działania prawne. Wcześniej osobowość prawną przyznano m.in. rzece Whanganui płynącej przez Nową Zelandię, indyjskiej Nainital, Gangesowi, Jamunie oraz wszystkim rzekom w Ekwadorze.

Czytaj artykuł

Charakterystyczny budynek przy ul. Grunwaldzkiej 222 niektórzy poznaniacy i poznanianki mogą pamiętać jako hotel. Obecnie, po wielu latach nieużytkowania, miejsce wraca na mapę miasta jako ośrodek kulturalny Ufff. O jego idei opowiedzieli współtwórcy, Dominika Mądry i Hubert Karmiński.

Czytaj artykuł

Już w listopadzie w poznańskim kinie Muza zadebiutuje pierwsza edycja British Film Festival - pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej. Znamy już pierwsze szczegóły programu!

Czytaj artykuł

Jeśli Dawid Podsiadło jest dziś królem polskiej sceny, to Sanah jest jego królową. Zuzanna Irena Grabowska z domu Jurczak to obecnie jedna z naszych najjaśniejszych gwiazd muzyki rozrywkowej. Jej kariera to pasmo sukcesów, które lotem błyskawicy przekształciły ją w ikonę młodego pokolenia. Od debiutanckiego albumu Królowa dram (2020) i Irenkę (2021) po najnowsze Kaprysy (2024), wciąż zdobywa serca milionów słuchaczy, a jej koncerty wyprzedają się w błyskawicznym tempie. Bez względu na promocyjne wpadki, zarzuty o banalność i profanację polskiej poezji, Sanah nie ustępuje z tronu. Niedługo będzie można przekonać się o tym na Polanie Harcerza!

Czytaj artykuł

- Z perspektywy niemieckiej Grimmowie to nie tylko autorzy baśni, ale przede wszystkim naukowcy, językoznawcy, twórcy filologii germańskiej, ale także prawnicy, a nawet politycy. (...) To postacie pomnikowe, które można by porównać do znaczenia Mickiewicza i Słowackiego w Polsce - mówi prof. Eliza Pieciul-Karmińska, germanistka, znawczyni Baśni Braci Grimm i jedna z dwóch, obok kustosz Renaty Wilgosiewicz-Skuteckiej, odkrywczyń zaginionych starodruków w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Czytaj artykuł

Były oczywiście filmy krótsze i te nieco dłuższe, performanse i koncert obiecującej alternatywy. Mnóstwo emocji wszystkim uczestnikom festiwalu Czas Letni zapewniły jednak także ulewy i alerty RCB, zupełnie jakby otwierający festiwal koncert zespołu Błoto okazał się złą wróżbą. Mimo to większość zaplanowanych atrakcji zgodnie planem czekała na zainteresowanych, choć niekiedy w nieco zmienionej formie. Ostatni dzień festiwalu był kolejnym trudnym zwycięstwem kultury nad naturą.

Czytaj artykuł

To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki tęskniących za dziełami mistrzów. Od 19 lipca w Muzeum Narodowym znów będzie można odwiedzić Galerię Sztuki Polskiej od końca XVIII wieku do 1945 roku i Galerię Sztuki Współczesnej. O zmianach w nowym skrzydle, po trwającym od października ubiegłego roku remoncie, opowiedziały Maria Gołąb - zastępczyni dyr. ds. naukowych Muzeum Narodowego i Anna Borowiec - kuratorka Galerii Sztuki Współczesnej.

Czytaj artykuł

Komediodramat w reżyserii i według scenariusza Gerardo Herrery to film-spektakl, który równie dobrze jak na ekranie sprawdziłby się również na deskach sceny teatralnej. To kino dla miłośników takich tytułów jak Sierpień w Hrabstwie Osage Johna Wellsa czy Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie Paola Genovese, dla których dialogi i kreacje aktorskie są ważniejsze niż spektakularne efekty specjalne.

Czytaj artykuł

Cory Henry, a także Adi Oasis, Jazz Band Młynarski-Masecki oraz Blue Jazz Orchestra & Paulina Przybysz wystąpią w lipcu w ramach nowego poznańskiego festiwalu jazzowego - w klubie Blue Note i na Dziedzińcu Zamkowym.

Czytaj artykuł

Jakie macie pierwsze skojarzenia, gdy usłyszycie "Szwajcaria"? Fondue, czekolada, banki, zegarki? Czy może "Alpy, tu się oddycha!" - klasyczny cytat z filmu Vabank Juliusza Machulskiego? Pewnie jeszcze Wilhelm Tell, może szwajcarska gwardia w Watykanie. A myśleliście kiedykolwiek, jak w tym kraju, mlekiem i miodem płynącym, żyje się kobietom?

Czytaj artykuł

Marek Majewski, Antoni Muracki, Marek Bartkowicz, Andrzej Ozga i Piotr Golla zapraszają na Lekcję Polskiego Pana Młynarskiego - koncert, który z pewnością udowodni, że twórczość Wojciecha Młynarskiego wcale się nie starzeje, a jedynie nabiera aktualności. Mądrość, wartość, wrażliwość i całe pokłady ironii - z tego słynął Młynarski. Jego pieśni stawiają przed wykonawcą wyzwania. Czy panowie im sprostają? Mając na uwadze ich dar do interpretacji piosenek autorskich, możemy być o to spokojni.

Czytaj artykuł

Letni, wakacyjny weekend najlepiej spędzić z kulturą w Poznaniu. Podpowiadamy co warto zobaczyć i w czym wziąć udział tym razem.

Czytaj artykuł

Galeria, która otwiera, nie wywołuje obaw i łączy młodość z dojrzałością. To nowy punkt na artystycznej mapie Poznania. O pracowni i Galerii Złącze opowiadają: malarz i konserwator dzieł sztuki Maciej Fricze, Zuzanna Tetera - kuratorka i kulturoznawczyni oraz absolwent Wydziału Rzeźby na UAP-ie Piotr Owczarek.

Czytaj artykuł
1 29 Strona 30 31 32 33