Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Jeśli raz na jakiś czas macie wrażenie, że Wasze drogi z pracą już się nie przecinają, nie splatają, lecz coraz bardziej przypominają proste równoległe, albo macie to wrażenie dziwnie często, to być może czas na lekturę Korposzczurów Dana Lyonsa.

Czytaj artykuł

Koncert premierowy płyty Przyjaciele na 20-lecie klubu Blue Note to jeden z tych koncertów, które choć kilkukrotnie przekładane były na "za dwa tygodnie", na szczęście wreszcie ma szansę się odbyć. Już w najbliższy poniedziałek, 21 czerwca, w klubie Blue Note zaprezentuje się śmietanka polskiego jazzu: Piotr Wojtasik (trąbka), Maciej Sikała (saksofon tenorowy), Leszek Możdżer (fortepian), Maciej Kądziela (saksofon altowy), Michał Barański (bas) oraz Michał Miśkiewicz (perkusja).

Czytaj artykuł

Galeria Śluza ma być przestrzenią dla wystaw, które będą opowiadały o Poznaniu przez pryzmat jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, a także szansą szukania powiązań z tym, co minęło - również w kontekście pewnych problemów społecznych i tematów, które powinny prowokować do dyskusji. Wystawa Przynęty i pułapki przygotowana przez studentów i studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu jest jedną z trzech zaplanowanych na ten rok wystaw czasowych, które mają spełniać te postulaty.

Czytaj artykuł

Plenerowe wydarzenia dominują w programie tegorocznej Malty - to dobra wiadomość dla tych, którzy marzyli o powrocie do formuły teatru ulicznego, otwartego, wychodzącego do widza. Ale swoje miejsce w programie znajdą także ci, którzy podążając przez lata za Idiomami, poszukiwali na poznańskim festiwalu najważniejszych zjawisk we współczesnym teatrze. Tegoroczna edycja godzi obie te wizje.

Czytaj artykuł

- Wszystkim osobom, które z jakiegoś powodu czują, że gry bitewne mogą stać się dla nich pewnym sposobem spędzania wolnego czasu i być może nawet hobby - polecamy spróbować. Wiele zależy tutaj od ludzi, a my mamy wspaniałą społeczność, dlatego zapraszamy do kontaktu - mówi Mateusz Buliński*, specjalista social mediów sklepu Warband, znajdującego się w Poznaniu przy ulicy Głogowskiej.

Czytaj artykuł

Są tacy, którzy mówią o nim, że potrafi zepsuć każdą ładną piosenkę. Są tacy, którzy mówią, że nie potrafi / nie powinien śpiewać (ci się na muzyce raczej nie znają). Jest jedną z największych osobowości polskiej sceny muzycznej. Wojciech Waglewski przybywa do Poznania, by celebrować ze swym zespołem Voo Voo 35 lat grania. 

Czytaj artykuł

Centrum Kultury Zamek zaprasza do spędzenia sobotniego poranka z Pawłem Pstrokońskim, ornitologiem i popularyzatorem wiedzy o przyrodzie. Przyrodnik zabierze nas na spacer śladami ptaków, które żyją w samym centrum miasta, na terenie zamkowego kompleksu i w jego pobliżu.

Czytaj artykuł

Landrynki, karmelki, cukierki toffi, herbatniki, biszkopty i pierniki, a przede wszystkim pachnąca nieziemsko czekolada - z takich właśnie wyrobów słynęła powstała 100 lat temu fabryka słodyczy Goplana z Jeżyc.

Czytaj artykuł

- Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami i członkami związków kombatantów i uczestników Poznańskiego Czerwca '56. Niektórym wystarczy rozmowa, zainteresowanie i to, że czują od nas wsparcie, niektórzy potrzebują konkretnej pomocy, na którą też jesteśmy gotowi. Lata współpracy spowodowały, że zawiązały się między nami bliskie relacje - mówi Kinga Przyborowska*, kierownik i kustosz Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956.

Czytaj artykuł

- To historia, która dzieje się każdego dnia. Przyjdź. Przyjdźcie. Ta opowieść jest o nas wszystkich... - zapowiadają twórcy Kombinatu. Premiera spektaklu z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego w reżyserii Wojciecha Kościelniaka odbędzie się 19 czerwca w Teatrze Muzycznym.

Czytaj artykuł

Już 18 czerwca poznamy laureatów tegorocznej edycji Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową roku 2020. Będzie to również pierwszy dzień wystawy pokonkursowej, która potrwa do końca lipca.

Czytaj artykuł

Bluesowa i rockowa publiczność długo czekała na ten moment. Po raz pierwszy od wielu miesięcy usłyszeć będzie można w Poznaniu grupę Dżem. Zagra ona już w najbliższy piątek o godz. 20 w Strzeszynku przy restauracji Oaza.

Czytaj artykuł

Rok temu wystartowała nowa ogólnopolska muzyczna inicjatywa - Summer Sky Festival, którą w Poznaniu zainaugurował koncert Krzysztofa Zalewskiego. Tym razem w ramach SSF czeka nas koncert ikony polskiego rocka.

Czytaj artykuł

Poszatkowane sezony artystyczne w poznańskiej kulturze dobiegają końca. Podobnie w Filharmonii Poznańskiej, która 18 czerwca zwieńczy sezon koncertem Maestro. Tytułowy Maestro to dyrygent-szef filharmoników Marek Pijarowski, którego zawodowy jubileusz będzie świętowany właśnie podczas tego koncertu.

Czytaj artykuł

Nina Majewska-Brown znana jest jako autorka książek obyczajowych, historycznych, także tych, które czerpią ze wspomnień świadków historii. Spotkanie poświęcone jej najnowszej książce, pierwszej części trylogii Zakładnicy wolności już dziś o godz. 18 na tarasie Biblioteki Raczyńskich.

Czytaj artykuł

Pamiętasz tego wspaniałego nauczyciela z gimnazjum czy liceum, który wyróżniał się wśród zblazowanych belfrów, zarażając pasją do wykładanego przez siebie przedmiotu? Jaka byłaby twoja ocena jego nauczania, gdyby po latach okazało się, że prowadził lekcje mając zawsze pół promila alkoholu we krwi?

Czytaj artykuł

- Mam obywatelstwo Kabuto, składałem też wniosek o obywatelstwo Liberlandu, ale jako że było to w okresie wielkiej popularności tego tycipaństwa i w dniach, w których do rządu spływały tysiące takich próśb, wniosek zawisł w próżni. Z kolei moja rodzina posiada paszporty seborskie, które im kupiłem w sklepiku z pamiątkami - mówi Maciej Grzenkowicz*, autor książki Tycipaństwa. Księżniczki, bitcoiny i kraje wymyślone.

Czytaj artykuł

- Zabrzmi to może dziwnie, ale nie mam ulubionego miejsca na placu. Plac to dla mnie coś więcej. Najlepiej oddać to może stwierdzenie, iż jest to spora część mojego życia, bardzo istotna. Życia w cieniu dawnej Kolegiaty, z jej tajemnicami, sensacyjnością, ale też zadumą - mówi prof. Marcin Ignaczak*, kierownik badań archeologicznych na Placu Kolegiackim.

Czytaj artykuł

- Ludzkich dramatów wielu świadkiem byłam, relacji trudnych miliony nabyłam, lecz ta opowieść na zawsze zostanie we mnie, w mym sercu i w pewnym tapczanie - mówi skajkowa sofa w Skaj is the limit Izy Szostak. To sztuka zawierająca squeerowaną interpretację polskiej transformacji obserwowanej z pomijanej perspektywy, a także błyskotliwe przetworzenie estetyki świata lat 90.

Czytaj artykuł
1 165 Strona 166 167 168 169