Kultura w Poznaniu

Książki

Nathan Hill już swoją debiutancką powieścią Niksy dobrych parę lat temu zdobył serca i umysły czytelników w wielu miejscach na świecie. Najnowsze - nie zawaham się użyć tego słowa - dzieło amerykańskiego pisarza wznosi się jednak na wyżyny zarówno znakomitej opowieści, jak i zgłębiania zakamarków ludzkich zachowań, wreszcie także literatury.

Czytaj artykuł

Po tej książce każda telewizyjna "śniadaniówka" doprowadza do skurczu żołądka, w miłym głosie prezenterki radiowej pobrzmiewa wołanie o pomoc, a czytany artykuł cuchnie SEO i reklamami. Paulina Januszewska napisała reportaż o patologii w polskich mediach. O śmieciówkach, L4 jak szef się zgodzi, portalozie, kilkunastogodzinnych dyżurach, mobbingu, używkach i rozbitych rodzinach. Opowieść opiera na relacjach dziennikarek i mediaworkerek, które, harując w branży, straciły zdrowie psychiczne (a czasem i fizyczne), aspiracje zawodowe, a często też wiarę w instytucję dziennikarstwa.

Czytaj artykuł

Siedzieć czasem obrażonym i nie móc przestać? Nienawidzić elektryzujących się włosów? Udawać, że się śpi, żeby uniknąć zabawy z koleżanką? Bać się wszystkiego, co jest chropowate i bąblowate? Nie chcieć urodzinowego przyjęcia, które jest jak "za ciasne spodnie" albo "pieluchy z kupą, brokuły i koszmary senne razem wzięte"? Można! Ale udawać, że tak wcale nie jest, bo rodzice pomyśleliby, że mają dziecko, z którym coś jest nie tak? Kim jest Mika, bohaterka książki Ja to ja Emmy Adbåge i kto powinien o jej przygodach przeczytać?

Czytaj artykuł

Jeden z wierszy wchodzących w skład najnowszego tomu poetyckiego Marcina Barana nosi tytuł Opisanie się. Można by widzieć go jako jedną z intencji tej książki. Od wydania poprzedniej autorskiej publikacji zatytułowanej Niemal całkowita utrata płynności minęło już dwanaście lat, zatem z całą pewnością dzisiaj Baran inaczej opisuje zarówno siebie, jak i świat. O tym, co upływający czas zmienił w nim samym, jego postrzeganiu rzeczywistości oraz w poetyckiej dykcji będzie można pomówić podczas spotkania z cyklu "Seryjni poeci" już 8 października.

Czytaj artykuł

Że pandemia COVID-19, która dopadła nas ponad cztery lata temu, stanie się inspiracją dla niejednego pisarza, reżysera czy artysty, wiadomo było od samego początku globalnej zarazy. Ale że z tej inspiracji powstaną powieści tak dobre, jak choćby Nasi przyjaciele na wsi Gary'ego Shteyngarta, tego nie mogliśmy wiedzieć.

Czytaj artykuł

Powieściowy debiut Karoliny Krasny, Love song, to książka dziwna - eksperymentalna, rozsypująca się ze strony na stronę. Ani dobra, ani zła. Nie jest też przeciętna, jeśli już, to przekombinowana. Jednak w języku autorki drzemie jakaś pociągająca siła i swawola. Słowa lepią się nie z tymi, z którymi wypada, tworząc bezczelne połączenia, które robią dobrze wyobraźni czytelnika.

Czytaj artykuł

To nie musi nas złapać w okolicach czterdziestych urodzin. Może wcześniej, może później. Może też nie mieć wiele wspólnego z metryką, ale raczej z sytuacją w naszym najbliższym otoczeniu - w pracy, w domu. Albo w tym globalnym - wojna za naszą wschodnią granicą czy katastrofa klimatyczna na dłuższą metę też nam nie służą, skoro w każdej chwili potrafią nas rozchwiać. Kryzysy zdają się dziś czaić niemal za każdym rogiem.

Czytaj artykuł

- Ta seria jest bodaj pierwszym cyklem kryminałów rozgrywających się w międzywojennym Poznaniu, który rozrósł się do takich rozmiarów. Wygląda na to, że komisarz Kaczmarek się tu przyjął. Z Piotrem Bojarskim o jego najnowszej powieści Ostatnich gryzą psy rozmawia Mateusz Malinowski.

Czytaj artykuł

- Grandzimy po raz dziesiąty i jesteśmy z tego dumne - mówi Magda Drogoś-Kraszewska, dyrektorka literacka Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda. Jubileuszowa edycja odbędzie się w Starym Browarze na dwóch piętrach Słodowni. Start - 20 września. 

Czytaj artykuł

Jak wygląda obecnie autokracja? Orwellowska wizja Wielkiego Brata wymaga zrewidowania. Teraz za wszechwładnym przywódcą stoi nie tyle (lub nie tylko) partia, ile sieć skorumpowanych firm bogatych na tyle, by sterować propagandą kształtującą umysły milionów osób. O formach autokracji na miarę trzeciej dekady XXI wieku już w czwartek opowie Anne Applebaum. Autorka będzie gościnią CK Zamek.

Czytaj artykuł

To miała być po prostu kolejne zlecenie "seniorsittinigu". Nie najgorsze - "baba stara, ale na chodzie". Bez pieluch itp. A do tego w pięknym Paryżu - Emilia ma okazję wyrwać się z polskiej wsi, uciec od zrzędzącej babki i pustki po matce. Tak się jednak składa, że stara Juliette może okazać się zaginioną w trakcie wojny dziewczynką ukrywaną przez rodziców babki. Przysłona Jadwigi Maliny to rozwijająca się na dwóch planach czasowych historia o rodzinnych tajemnicach, wstydzie i poczuciu winy. Nie uciekniesz Polko i Polaku przed wielką historią.

Czytaj artykuł

Bardzo chciałabym napisać, że Jennifer Egan w powieści Domek z piernika pokazuje nam świat, którego jeszcze nie znamy, w którym jeszcze nie żyjemy. Ale niestety nie byłaby to prawda, bo u progu takiego świata właśnie stoimy, drzwi są, jeśli nawet nie szeroko otwarte, to na pewno uchylone. I tylko od nas zależy, czy zrobimy krok do przodu.

Czytaj artykuł

"Ture znowu wkłada palce do ust. Tym razem dmucha najmocniej jak potrafi: - PFFFF! Paul Icjant uśmiecha się serdecznie. - Masz złą technikę - stwierdza. - Musisz zrobić tak... Poprawia Turemu palce i mówi, że trzeba je wsunąć trochę głębiej i trochę bliżej kącików ust...". To tylko jedna z mądrości z pozornie niemądrej książki Rodzina Obrabków i klątwa gipsowego kota, kolejnej części popularnej serii Andersa Sparringa.

Czytaj artykuł

W Polsce, w której seriale o Piastach zlały się w jeden, a wszystkie sedesy, w zależności od statusu materialnego użytkowników, oprószył koks, metylofenidat lub coś tańszego, Masłowska umiejscawia swoje historie o ludziach - pogardzanych i gardzących. Choć nie brzmi to porywająco, pisarka napisała najlepszą książkę, od kiedy pamiętam. Mimo że asekurancko zarzeka się, że to wszystko nie jest o poprawności politycznej - owszem, jest to książka, która między wierszami traktuje również o normach krępujących język. Tak codzienny, jak i artystyczny. Ale żadnego zarzutu Masłowskiej nie przybijemy.

Czytaj artykuł

Eliza Piotrowska, autorka książek o przebojowej Cioci Jadzi, opowiada o tej najnowszej, a także o nadchodzącym Festiwalu Cioci Jadzi, który będzie również inauguracją Miesiąca Świadomości Chorób Nowotworowych u Dzieci.

Czytaj artykuł

O braku nacisku, wspólnym tworzeniu, niszach, poezji, emocjach i "papierowości" zinów, czyli niezależnych i efemerycznych wydawnictw, opowiadają współorganizatorzy festiwalu Poznań Zinfest - Maria Jandulska i Edmund Krajewski.

Czytaj artykuł

Wyobraźcie sobie, że gdy czytacie ten tekst, całkiem niedaleko, na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys humanitarny. I tak już od trzech lat, dzień w dzień, noc w noc. A teraz wyobraźcie sobie, że to, co nauczyliśmy się nazywać kryzysem, ma konkretną twarz: ciężarnej kobiety, nastolatka na skraju wyczerpania, mężczyzny z odmarzającymi stopami. I tak od trzech lat, dzień w dzień, noc w noc.

Czytaj artykuł

23 sierpnia Ukraińcy obchodzą Święto Flagi - od 2022 roku symbolizuje ona nie tylko niepodległość narodu, ale i jego krwawy bój. W obliczu zbrodniczej napaści każdy przejaw kultury napadniętego kraju okazuje się formą walki o tożsamość narodową. Już w piątek 23 września, czyli w Święto Flagi właśnie, w ramach III Tygodnia Sztuki Ukraińskiej w Poznaniu, w Bibliotece Raczyńskich świętowany będzie także Dzień Poezji Ukraińskiej. Bibliotekę odwiedzi pochodząca spod Lwowa poetka i aktywistka Julia Bair.

Czytaj artykuł

Andrzejowi Stasiukowi 60. urodziny się nie udały. Kolejne również. Najpierw wirus z Wuhanu odebrał mu możliwość "kacowania" w śpiworze na rosyjsko-mongolskim pograniczu, później wybuchła wojna w Ukrainie. I zamiast przekraczać Ural, trzeba było pakować kasze i ryże dla walczących. Ale pisarz budzi się w pisarzu na szczęście też wtedy, gdy ten popija piwo na paletach. Dlatego w międzyczasie powstała reportażowo-wspominkowa proza, która (zazwyczaj) koncentruje się wokół Bugu. Stężenie Stasiuka w Stasiuku jest bardzo wysokie. Ale spokojnie, reaktor wytrzyma. I redaktor też.

Czytaj artykuł

Akcja dzieje się w Poznaniu "na całkiem zwyczajnej ulicy w całkiem zwyczajnym domu". Ale na tym koniec zwyczajności. Bo w tym domu, w przedpokoju, w szafie schowany jest bardzo stary dywan, którym...  można podróżować w czasie! Publikacja Magiczny dywan powstała z inspiracji cyklem zajęć o tym samym tytule dla rodzin z dziećmi w Bramie Poznania. Jego autorką jest pracująca tam specjalistka ds. edukacji Dorota Piwowarczyk.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4