Kultura Poznań.pl

Książki

Niepoetyckie frazy

Frakcje  to tytuł listopadowej premiery, poetyckiego debiutu, jaki w literacki świat wypuszcza poznański WBPiCAK. Michał Trusewicz - doświadczony już krytyk literacki i redaktor - zdecydował się zebrać w tomie swoje poszukiwania poetyckie.

JA TU TYLKO CZYTAM. Piękne, że trupem padnę

"Najlepszy kolor na świecie to taki, który dobrze na Tobie wygląda" - mówiła Coco Chanel. Na nieszczęście wielu mieszkańców wiktoriańskiego Londynu, ale też XIX-wiecznej Warszawy czy Krakowa, Zieleń Scheelego stworzona na bazie arszeniku prezentowała się zbyt pięknie na każdej materii, by dało się jej oprzeć.

JA TU TYLKO CZYTAM. Anomalia totalna i wyśmienita

Gdyby ktoś jakiś czas temu powiedział mi, że będę się zachwycać książką określaną jako "flirt thrillera i science fiction", to albo padłabym ze śmiechu, albo co najmniej znacząco pukałabym się w czoło. A jednak Anomalia Hervé Le Telliera rozwala system.

Dobrze mi się mówi Tarantino

- Po przeczytaniu książki wróciłem do filmu i dopiero wtedy go doceniłem. Powieść dopowiada kontekst scen, które zdawały mi się oderwane od siebie, za mało rozbudowane, takie dosyć przypadkowe. W połączeniu z książką nagle obrastają mięsem, nabierają sensu albo innych znaczeń -  mówi Maciej Potulny*, tłumacz literatury, m.in. najnowszej książki Pewnego razu w Hollywood Quentina Tarantino.

JA TU TYLKO CZYTAM. Zawsze głodna, nie tylko życia

"Straciłam dekadę" - zwykła mawiać Susan Sontag. I choć nigdy nie precyzowała, o które 10 lat jej życia chodzi, to nie sposób oprzeć się wrażeniu, że tej niezwykłej kobiecie i tak wszystkiego wciąż było za mało: czasu, wrażeń, rozmów, myśli, ludzi wokół.

Rzeźba poezji

Tegoroczna edycja Gdyńskiej Nagrody Literackiej w kategorii poezja przyniosła zwycięstwo wydawanej w Poznaniu Natalii Malek. Poetka otrzymała to wyróżnienie za tom Karapaks, ale by wnikliwie spojrzeć na jej twórczość, warto odszukać i  wcześniejsze wiersze autorki i wyszperać tłumaczenia utworów noblistki Louise Glück.

Dokument emocjonalności czasu zamknięcia

Laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021 została Kamila Janiak, wydawana w poznańskim WBPiCAK-u poetka i wokalistka. Jury doceniło tom Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie. W tym zbiorze do poezji wtargnęła "pandemiczność", jeden z najbardziej ryzykownych motywów literackich.

Otwieramy szuflady

- Pierwszym naszym prezesem był Władysław Reymont, który - jak wiadomo - mieszkał wtedy w Kołaczkowie niedaleko Wrześni. Warto w tym momencie przypomnieć inne jeszcze głośne nazwiska twórców z międzywojnia należących do ZLP: Emil Zegadłowicz, Zenon Kosidowski, Aleksander Janta-Połczyński, Jan Sztaudynger czy Artur Maria Swinarski - mówi Zbigniew Gordziej*, poeta i publicysta, prezes Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, organziator 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego.

Zbrodnia bez kary

Młody reporter rozpracowuje afery gospodarcze. Podczas swoich dziennikarskich śledztw dociera do niewygodnej, utajonej prawdy na temat największego polskiego holdingu. Jaką cenę ma ta prawda? Jarosław Ziętara - dziennikarz śledczy "Gazety Poznańskiej", który na początku lat dziewięćdziesiątych tropił aferę Elektromisu, zapłacił najwyższą. I choć na przestrzeni lat w sprawie jego porwania i zabójstwa ustalić udało się wiele, to najważniejsze pytania wciąż pozostają bez odpowiedzi. Te niewiadome i wiadome, niczym w soczewce, zdaje się skupiać najnowsza książka Dziennikarz, który wiedział za dużo. Dlaczego Jarosław Ziętara musiał zginąć dziennikarzy Łukasza Cieśli i Jakuba Stachowiaka.

Tak jeszcze nie było

Nowe wydawnictwo z fotografiami Mariusza Foreckiego - zin Pod maską - pokazuje paradoks czasu pandemii w Polsce w okresie, gdy zakazane było praktycznie wszystko, a jednak działo się bardzo wiele.

JA TU TYLKO CZYTAM. Traktat o wszystkim i jeszcze o czymś

Czego bym nie napisała o Fizyce smutku, będzie albo za dużo, albo za mało. Bułgarski pisarz Georgi Gospodinow otwiera w tej książce drzwi do światów znanych i nieznanych, a inne jeszcze przenicowuje, byśmy spojrzeli na nie tak, jak dotąd nam się nie zdarzyło. Jego dzieło to mistrzostwo.

Ponura strona Poznania

- W angielskiej książce o najgroźniejszych seryjnych mordercach w historii świata Kolanowski pojawia się w niechlubnej setce. To mówi samo za siebie, jak potworna była cała ta sprawa - mówią Michał Larek* oraz Marcin Myszka**, autorzy dokumentalnego reportażu audio o śledztwie wokół Edmunda Kolanowskiego.

JA TU TYLKO CZYTAM. Creepypasta na ponure czasy

Jest prawdą powszechnie znaną, że autorzy horrorów pozwalają sobie na bardzo wiele - i dlatego tak niepewnie sięgamy po ten wdzięczny gatunek. Kryminały dają przynajmniej pewność, że rozwiązanie sprawy nie będzie odklejone od rzeczywistości, ale w horrorach... tam może zdarzyć się wszystko!

"Nauka języków pozwala na otwarcie poznawcze"

- Czasami zastanawiam się, w przypadku nauki języków obcych, czy pytanie o wiek krytyczny wynika z potrzeby dobrego zaplanowania kroków edukacji, czy też szukania wymówki, jeśli okaże się, że już jest za późno - powiedziała Jagoda Ratajczak podczas spotkanie autorskiego, którego osią tematyczną była jej książka Języczni. Co język robi naszej głowie.

(Nie)skromne 25 lat!

- W szkołach czytają, piszą wierszyki, są konkursy, niech uczniowie się pokażą... Pomogę im, jak mnie pomógł pan Towiański, powyławiam talenty i talenciki. Tak właśnie zaczęła się Lednicka Wiosna Poetycka - mówi Stanisława Łowińska, poetka, autorka tomików, wydawca serii antologii Lednicka Wiosna Poetycka.

Prawdziwy temat "Chamstwa"

W niedzielę w Centrum Kultury Zamek odbyło się spotkanie z Kacprem Pobłockim, autorem słynnej książki Chamstwo, oraz z Przemysławem Czaplińskim, profesorem literatury współczesnej.

Z miłości do słowa

- Festiwal dobrego słowa zrodził się z miłości do słowa, z miłości do literatury, do naszego ojczystego języka - mówiła Natalia Chromińska, prezes Zarządu Fundacji Dobrostan w zapowiedzi tegorocznej edycji Festiwalu Dobrego Słowa. Start już 12 października.

Strona 1 2 43