Kultura w Poznaniu

Teatr

Aktor o aktorze

- "Ewelina płacze" opowiada o tym, jak wpływa na nas udział w świecie sztuki, o pragnieniu spełnienia oczekiwań i o tym, że inni wiedzą lepiej, kim jesteśmy - wyjaśnia Anna Karasińska, reżyserka. Spektakl TR Warszawa zostanie pokazany 20 kwietnia gościnnie w Teatrze Polskim.

Z rolą jak z zupą

Rozmowa z Anią Mierzwą i Łukaszem Chrzuszczem, odtwórcami głównych ról w spektaklu "Nina i Paul". Premiera - 23 kwietnia w Scenie Wspólnej

Huśtawka: nowy symbol wolności

Podobno "Seesaw" to "podróż przez noc, w której porządku nie dyktuje logika". Kolejny spektakl z cyklu "Teatr Powszechny" zaprezentowany zostanie 19 kwietnia w Zamku.  

Za dużo murów, za mało mostów

Sztuka "Dziób w dziób" Maliny Prześlugi doczekała się trzeciej realizacji scenicznej w Polsce. Reżyserem premierowego spektaklu w Teatrze Animacji jest Ireneusz Maciejewski.

Twórcza resocjalizacja

- Teatr pozwala na odnalezienie kontaktu z własnymi emocjami, wyrażanie i rozumienie uczuć. Podnosi poczucie wartości, pozwala na poznanie swoich możliwości i przekraczanie ich - wyjaśnia kpt. Małgorzata Tyrakowska z Aresztu Śledczego w Poznaniu. Trzecia edycja jedynego w Polsce Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej rozpocznie się 11 kwietnia.

Jesus Christ Marek Piekarczyk

Lider legendarnej rockowej grupy TSA zaśpiewa tytułową rolę w musicalu "Jesus Christ Superstar" Andrew L. Webbera, który 16 kwietnia na poznańskim stadionie wystawi Teatr Muzyczny. Wydarzenie jest częścią obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. 

Otwieram drzwi do wyobraźni

Studio Teatralne "Próby" kończy w tym roku 20 lat. O działalności grupy opowiada Bogdan Żyłkowski, jej opiekun artystyczny.  

Nie mam w sobie doświadczenia Łomnicki/Lear

Po 24 latach od słynnego spektaklu z Tadeuszem Łomnickim w roli głównej Teatr Nowy wraca do "Króla Leara". Reżyseruje Jędrzej Piaskowski*. Premiera - 9 kwietnia na Dużej Scenie. - Nasz "Lear" nie będzie spektaklem o spektaklu pod tym samym tytułem sprzed 24 lat ani spektaklem o Tadeuszu Łomnickim - mówi reżyser. 

Dymem napisali

Teatr Fuzja zaprasza widzów do niezwykłego baru, gdzie zamiast drinków artyści zaserwują opowieści. Premiera spektaklu "Szkłem i dymem pisane" - pierwszego kwietnia w nowej siedzibie Sceny Roboczej.

Powrót grabarza królów

Gdy Jerzy Łukosz napisał "Grabarza królów" w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych, dopatrzono się w jego dziele prowokacji. Czy dziś, po latach, budzi ono tyle samo kontrowersji? Spektakl w reżyserii Janusza Stolarskiego będzie ostatnim, jaki zostanie zaprezentowany w starej siedzibie Sceny Roboczej.

Dlaczego w teatrze nie należy gwizdać?

Z okazji ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru" poznańskie instytucje zapraszają nie tylko na widownię, ale także za teatralne kulisy. Oprócz lekcji teatralnego savoir vivre'u, podglądania krawcowych i ślusarzy przy pracy, można będzie również... odkurzyć kurtynę. Poznańska odsłona projektu wystartuje 30 marca.

Teatr to nie lekcja, ani wykład

Chociaż tworzy się dla nich gry, filmy i pisze książki, to spektakle dedykowane gimnazjalistom i licealistom to nadal rzadkość. Tym bardziej warto zobaczyć "Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie" Wrocławskiego Teatru Lalek, który pokazany zostanie 20 i 21 marca w Scenie Wspólnej.

Zagraj w Misterium na Cytadeli

Poznańskie misterium - jedno z największych widowisk pasyjnych na świecie - odbywa się zawsze w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, po zmierzchu, na Placu pod Dzwonem Pokoju na Cytadeli. Tak będzie i w tym roku - 19 marca.

Inauguracja z "Mistrzem Manole"

Głośnym spektaklem, nawiązującym do starej rumuńskiej legendy, z graną na żywo fascynującą muzyką, zainauguruje swą działalność Scena Robocza w nowym miejscu. "Mistrza Manole" zobaczymy w niedzielę o godz. 18 w budynku dawnego kina Olimpia.

Norwid wraca z emigracji

Czy niedostępność jego poezji to tylko efekt działań zawziętych polonistek? Czas się przekonać - na wieczór z poezją Cypriana Kamila Norwida zaprasza Teatr Nowy.

To musiało się w końcu stać

Znakomicie czyta rzeczywistość, ironizuje i przekreśla wszystkie normy. Czym zaskoczy widzów tym razem? Premierowy stand-up w wykonaniu Macieja Adamczyka - 11 i 12 marca w Tłustej Languście.

Atelier: święto tańca

- Kiedy Ewa Wycichowska debiutowała, miała 31 lat. Kiedy debiutował Konrad Drzewiecki, miał 38 lat. Mówiło się wówczas, że są bardzo młodymi debiutantami, ponieważ kiedyś karierę choreograficzną rozpoczynało się dopiero wtedy, kiedy wytańczyło się wszystkie duże role. Dzisiaj debiutuje się bardzo wcześnie - mówi Jagoda Ignaczak, kierownik literacki Polskiego Teatru Tańca. Festiwal Atelier, czyli święto młodych choreografów, rozpocznie się 10 marca.

1 37 Strona 38 39 40 41