Kultura w Poznaniu

Opinie

Prawdziwa magia jest w każdym z nas

Takich spektakli, jak premierowy "Wąż" w Teatrze Animacji, powinno być więcej. To zasługa świetnego tekstu Marty Guśniowskiej i reżyserii Janusza Ryl-Krystianowskiego. "Wąż" zachwyca formą i dowcipem.

Inwestycja za trzy grosze

Najnowszą realizacją Teatr Polski sam sobie podnosi poprzeczkę. Wybierając się na "Operę za trzy grosze" można ocenić prawidłowość jej położenia.

Muzyka ludzi szczęśliwych

Obezwładnia nie tylko umiejętnościami i muzycznymi pomysłami, ale - być może przede wszystkim - poczuciem humoru. Iva Bittova we wtorek grała na skrzypcach, śpiewała, eksperymentowała z głosem. Wraz z zespołem Eviyan zakończyła w Sali Wielkiej CK Zamek cykl Ethno Port Powroty.

"...buraki", żywioł, dojrzałość

Na swym trzecim albumie zespół Luxtorpeda, prowadzony przez Roberta "Litzę" Friedricha, potwierdza, że jest jedną z najważniejszych dziś rockowych grup na polskiej scenie.

Bruk nie sięga ideału

Ruszamy na miejską majówkę. Dziś w roli głównej - bohaterowie drugiego planu: bruk, słupki, ławki, płoty, rośliny, wodotryski. To one tworzą jakość publicznej przestrzeni. Przyjrzyjmy się, jak Poznań mebluje ją przez ostatnie ćwierćwiecze. Jakub Głaz analizuje, jak przez ostatnie 25 lat meblował się Poznań.

Wyjątkowy finał wyjątkowego dnia

"Stolicą świata jest dziś Rzym, ale kulturalną stolicą jest Poznań" - powiedział Jan Kulczyk, główny mecenas niedzielnego koncertu zadedykowanego Janowi Pawłowi II, ogłoszonemu właśnie nowym świętym Kościoła katolickiego.

ATELIER. Gagarin, jamajski kaczor i gender

Jedną z nich zainspirowała telewizja, druga rozprawiła się ze stereotypem płci kulturowej. Tancerki Josefine Patzelt i Urszula Bernat-Jałocha zadebiutowały w roli choreografek. Swoje przedstawienia zaprezentowały podczas drugiego dnia festiwalu Atelier.

Poznańskie święto muzyki offowej

Pierwsza edycja Spring Break Showcase Festival & Conference dobiegła końca. Za nami 50 koncertów, warsztaty i panele dyskusyjne. Poznań przez trzy dni był centrum muzyki alternatywnej.

ATELIER. Tańczący ze stereotypami

Syrena uwodząca ubranych w biel tancerzy, zawodniczki sumo i obiady z Conradem Drzewieckim - za nami pierwszy dzień festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca.

Oddzielić ideę od formy

Czy Poznaniowi potrzebny jest usystematyzowany zbiór zasad, według których stawiane mają być w naszym mieście pomniki? Specjalny zespół złożony z urzędników i ekspertów przygotował stosowny projekt uchwały, który w kwietniu został przesłany do Biura Rady Miasta.

Pianista odkrywa Pianistę

Płytę Uri Caine'a z kompozycjami Władysława Szpilmana, wydaną przez poznańską wytwórnię Multikulti, poleca Tomasz Janas.

Q'ARTO MONDI. Lekcja rozumienia folkloru

Jak co roku podczas Q'arto mondi stylistyka jednego koncertu odbiegała od tego, co tradycyjnie kojarzymy z muzyką kameralną. Jak co roku jeden zespół pojawił się w innych strojach niż garnitury i skłaniał publiczność do szczególnie żywiołowych reakcji.

Elektronika w marszowym rytmie

W sobotę w Sali Wielkiej CK Zamek dominowały mroczne, zimne, syntetyczne brzmienia oraz motoryczne i marszowe rytmy. Grupa Laibach, legenda muzyki industrialnej i elektronicznej, zachwyciła poznańską publiczność.

Q'ARTO MONDI. Precyzja wykonawcza i klarowność formy

Powiedzieć o muzykach z Kwartetu Śląskiego, że świetnie się nawzajem rozumieją - to za mało. Podobnie niewystarczająco zabrzmi, że grają równo, mają wspólną wizję utworów, że słuchają się z uwagą i nie rywalizują.

1 129 Strona 130 131 132 133