Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Pierwsza w historii Nagroda Wolności przyznana!

Film Sabaya w reżyserii Hogira Hiroriego z pierwszą w historii Nagrodą Wolności, ufundowaną przez Miasto Poznań! Dokument zwyciężył na 18. edycji Millennium Docs Against Gravity. Stacjonarna odsłona największego festiwalu filmowego w Polsce w Kinie Muza zakończyła się w niedzielę 12 września.

/ - grafika artykułu
Hogir Hirori, reżyser zwycięskiego filmu "Sabaya", fot. Malwina Łubieńska

Jury konkursu o Nagrodę Wolności w składzie: Antoni Komasa-Łazarkiewicz, kompozytor; dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego zoo i Justyna Kopińska, reportażystka - wyłoniło jeden spośród 14 filmów konkursu głównego, który najlepiej oddaje ideę wolności. 3 tys. euro oraz statuetka, zaprojektowana przez Aleksandrę Mirecką, wykonana w pełni z przetworzonych materiałów, w tym z opakowań po jogurcie czy plastikowych butelek - powędrowały do Szwecji w ręce reżysera filmu Sabaya - Hogira Hiroriego.

Jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu: "Twórcom Sabaya udało się podejść do Zła i spojrzeć mu prosto w oczy, nie odwracając wzroku. Udało im się jednak także wydestylować z tego ludzkiego piekła obraz czystej miłości, oddania, człowieczeństwa i wolności. Takie spojrzenie, tworzące obraz kompletny i uczciwy, zasługuje na nasze najwyższe wyróżnienie". Pełny tekst uzasadnienia jest dostępny na www.kinomuza.pl.

Sabaya to film, który opowiada poruszającą historię: pięć lat temu ISIS dokonało rzezi Jazydów w prowincji Sinjar w Iraku, a kobiety z tej grupy religijnej zostały porwane i uczyniono z nich niewolnice seksualne. Z telefonem komórkowym i pistoletem Mahmoud, Ziyad i ich grupa próbują odbić porwane Jazydki, które są sprzedawane przez zwolenników ISIS i nazywane Sabaya. Przygotowują się do wyprawy do obozu Al-Hol, w którym Kurdowie pilnują ponad 70 tys. zwolenników ISIS. To tam są przetrzymywane porwane kobiety. W tej akcji pomagają im uwolnione wcześniej Jazydki. Gdy nocą docierają do obozu, muszą działać szybko. W filmie część zdjęć została wykonana z ukrycia, pod burką, przez Jazdyki, które dobrowolnie i bohatersko powróciły do miejsca swoich cierpień, żeby uratować inne kobiety.

W tym roku Millennium Docs Against Gravity już po raz drugi odbywało się w formule hybrydowej. Chociaż w Kinie Muza seanse zakończyły się w niedzielę, to od 16. września startują na platformie www.mdag.pl. Festiwal w wersji online potrwa do 3 października.

oprac. as

  • 18. Millennium Docs Against Gravity - online
  • 16.09-3.10
  • platforma www.mdag.pl