Konspirator, powstaniec wielkopolski, bohater wojny polsko-bolszewickiej, a także zdolny artysta kształtujący wyobraźnię historyczną Wielkopolan. Leon Prauziński (1895-1940) i jego dzieło.
Konspirator, powstaniec wielkopolski, bohater wojny polsko-bolszewickiej, a także zdolny artysta kształtujący wyobraźnię historyczną Wielkopolan. Leon Prauziński (1895-1940) i jego dzieło.
Dwójka umundurowanych powstańców: oficer i szeregowiec, dzieci wrzesińskie, Michał Drzymała, Franciszek Ratajczak, a także... Marcin Kasprzak obejmujący robotnika. To pomnik Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu i jego historia.
W tym roku obchodzimy 105. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. 27 grudnia zapalimy znicze pod pomnikami, tablicami pamiątkowymi i na powstańczych grobach. Wspomnijmy także poległych powstańców, a wśród nich: Antoniego, Kazimierza i Stanisława Owczarskich, którzy zginęli 5 stycznia 1919 roku i ich brata, Józefa - zamordowanego później w Katyniu.
Jego grób jest celem pielgrzymek, a księgi, napisane 200 lat temu obiektem badań naukowych. W Poznaniu możemy odnaleźć ślady słynnego żydowskiego myśliciela - rabina Akivy Egera. Skwer jego imienia znajduje się w symbolicznym miejscu, przed wejściem do dawnej Nowej Synagogi.
Antoniego Peretiatkowicza, rektora Uniwersytetu Poznańskiego, twórcę poznańskiego wydziału prawa, upamiętnia skwer na Łazarzu, przy ruchliwym skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Głogowskiej.
Wyczekiwany Maestro Bradleya Coopera opowiada biografię Leonarda Bernsteina - osobowości, która zostawiła głęboki ślad na kulturze muzycznej XX wieku. Pomieścić ten bogaty życiorys w jednym filmie nie sposób. Prześledziłem więc kilka jego epizodów, do czego zainspirował mnie zabawny tekst o języku polskim w jednym z utworów Bernsteina.
Stosunek Wielkopolan do Józefa Piłsudskiego uchodzi, oględnie mówiąc, za chłodny. Jego skromne związki z Poznaniem kojarzy się zazwyczaj z dwiema wizytami już po odzyskaniu niepodległości, w 1919 oraz 1921 roku. Jednak przyszły Marszałek po raz pierwszy odwiedził nasze miasto już u progu XX stulecia.
Na pytanie, co łączy prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego, prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Jana Zakrzewskiego, adwokata Kazimierza Starkowskiego i Wojciecha Fibaka, odpowiedź wydaje się z pozoru prosta - wszyscy czterej studiowali prawo. Ale jeżeli bliżej przyjrzeć się ich życiorysom, okazuje się, że mieli jeszcze jedną wspólną pasję - tenis.
Dokładnie sto lat minęło od oficjalnej premiery nakręconego w Poznaniu i na poligonie w Biedrusku filmu Bartek Zwycięzca. Był sukcesem artystycznym i kasowym, a frekwencyjnie pokonał nawet łzawe melodramaty o przyciągających tytułach: Niewolnica miłości i Każda chce porucznika.
Na przełomie października i listopada przypominamy o ludziach kultury, którzy odeszli w minionym roku. Swoim życiem na zawsze wpisali się w dzieje naszego miasta. Będziemy o nich pamiętać.
Fenomen Teatru Ósmego Dnia polega na trwaniu. Mimo upływu czasu, uwarunkowań politycznych, prześladowań i represji - w zadziwiająco dobrej formie.
Gwiazdy kina, sceny teatralnej, estrady, a obecnie również wszelkiej maści persony znane z mediów, o których niegdyś nikt nawet nie pomyślałby, że mogłyby zaistnieć, od dawna wykorzystują do promocji swojego wizerunku skandalu i kontrowersji. Tu rzucą informacją o swoim życiu prywatnym, z której więcej można się domyślić, aniżeli dowiedzieć, tam pod nos swoim fanom i antyfanom podsuną wypowiedź, z której każdy może wyczytać, na co ma ochotę. I tak się nakręca ta karuzela...
80 lat temu do okupowanego przez Niemców Poznania przyjechał Heinrich Himmler, nazywany prawą ręką Hitlera. 4 i 6 października 1943 roku wygłosił dwie mowy dotyczące m.in. eksterminacji ludności żydowskiej. Przeszły one do historii jako "przemówienia poznańskie".
Łacha rzecznego piasku, wąska i długa wysepka otoczona wodą, miała szczęście, bo stała się częścią wielkiego miasta. Wcześniej jednak miała pecha, bo jej ukształtowanie i otoczenie przyciągnęło rzemieślników, którzy nie produkowali perfum ani nie hodowali róż. Jej historię poznacie dzięki nowej kolekcji CYRYLA - Garbary 1888-2011.
Żołnierzy i dowódców Armii "Poznań" upamiętnia monumentalny pomnik na Wzgórzu Świętego Wojciecha. W jego cieniu leży piękny, zielony skwer przypominający o wielkiej bitwie nad Bzurą, którą ta armia stoczyła z wojskami niemieckimi we wrześniu 1939 roku.
Pięć osób zginęło, a ponad 60 zostało rannych w katastrofie komunikacyjnej, do której doszło 30 lat temu na Wildzie. Jadący za szybko tramwaj wykoleił się na zwrotnicy i uderzył w budynek. Akcja ratunkowa była niezwykle trudna.
Pisarz, eseista i publicysta. Laureat literackiej Nagrody Nobla (1957). Jeden z największych intelektualistów XX wieku. Albert Camus i Poznański Czerwiec 1956.
"Gruss aus Posen" - takie pozdrowienia przesyłali podróżni z Poznania w czasach zaborów. Między innymi z Dworca Głównego. Dziś wielu poznaniaków wie, że zanim powstał współczesny dworzec kolejowy, jego rolę przez ponad sto lat pełnił stojący kilkadziesiąt metrów dalej, zniszczony i zapomniany budynek, który cieszył się niezwykłą popularnością. Świadczą o niej liczne pocztówki z jego wizerunkiem dostępne na portalu cyryl.poznan.pl.
Walczył w dwóch wojnach światowych, wojnie polsko-bolszewickiej i trzech powstaniach: wielkopolskim, śląskim i warszawskim. Był wielokrotnie ranny i trzykrotnie zasypany gruzami. To podpułkownik Franciszek Rataj.
"Przez osiem stuleci, jakie upłynęły od momentu lokacji Poznania, stał się on domem dla wielu ludzi. To oni sprawiali, że miasto rozwijało się i tętniło życiem. Mieszkańcami Poznania, obok ludności rodzimej, od zawsze byli również przybysze z bliższych i dalekich stron" - piszą organizatorzy wystawy Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań, którą oglądać można do 26 listopada w Galerii Śluza.