Kultura w Poznaniu

Historia

Konspirator, powstaniec wielkopolski, bohater wojny polsko-bolszewickiej, a także zdolny artysta kształtujący wyobraźnię historyczną Wielkopolan. Leon Prauziński (1895-1940) i jego dzieło.

Czytaj artykuł

Dwójka umundurowanych powstańców: oficer i szeregowiec, dzieci wrzesińskie, Michał Drzymała, Franciszek Ratajczak, a także... Marcin Kasprzak obejmujący robotnika. To pomnik Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu i jego historia.

Czytaj artykuł

W tym roku obchodzimy 105. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. 27 grudnia zapalimy znicze pod pomnikami, tablicami pamiątkowymi i na powstańczych grobach. Wspomnijmy także poległych powstańców, a wśród nich: Antoniego, Kazimierza i Stanisława Owczarskich, którzy zginęli 5 stycznia 1919 roku i ich brata, Józefa - zamordowanego później w Katyniu.

Czytaj artykuł

Jego grób jest celem pielgrzymek, a księgi, napisane 200 lat temu obiektem badań naukowych. W Poznaniu możemy odnaleźć ślady słynnego żydowskiego myśliciela - rabina Akivy Egera. Skwer jego imienia znajduje się w symbolicznym miejscu, przed wejściem do dawnej Nowej Synagogi.

Czytaj artykuł

Antoniego Peretiatkowicza, rektora Uniwersytetu Poznańskiego, twórcę poznańskiego wydziału prawa, upamiętnia skwer na Łazarzu, przy ruchliwym skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Głogowskiej.

Czytaj artykuł

Wyczekiwany Maestro Bradleya Coopera opowiada biografię Leonarda Bernsteina - osobowości, która zostawiła głęboki ślad na kulturze muzycznej XX wieku. Pomieścić ten bogaty życiorys w jednym filmie nie sposób. Prześledziłem więc kilka jego epizodów, do czego zainspirował mnie zabawny tekst o języku polskim w jednym z utworów Bernsteina. 

Czytaj artykuł

Stosunek Wielkopolan do Józefa Piłsudskiego uchodzi, oględnie mówiąc, za chłodny. Jego skromne związki z Poznaniem kojarzy się zazwyczaj z dwiema wizytami już po odzyskaniu niepodległości, w 1919 oraz 1921 roku. Jednak przyszły Marszałek po raz pierwszy odwiedził nasze miasto już u progu XX stulecia.

Czytaj artykuł

Na pytanie, co łączy prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego, prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Jana Zakrzewskiego, adwokata Kazimierza Starkowskiego i Wojciecha Fibaka, odpowiedź wydaje się z pozoru prosta - wszyscy czterej studiowali prawo. Ale jeżeli bliżej przyjrzeć się ich życiorysom, okazuje się, że mieli jeszcze jedną wspólną pasję - tenis.

Czytaj artykuł

Dokładnie sto lat minęło od oficjalnej premiery nakręconego w Poznaniu i na poligonie w Biedrusku filmu Bartek Zwycięzca. Był sukcesem artystycznym i kasowym, a frekwencyjnie pokonał nawet łzawe melodramaty o przyciągających tytułach: Niewolnica miłości i Każda chce porucznika.

Czytaj artykuł

Na przełomie października i listopada przypominamy o ludziach kultury, którzy odeszli w minionym roku. Swoim życiem na zawsze wpisali się w dzieje naszego miasta. Będziemy o nich pamiętać.

Czytaj artykuł

Gwiazdy kina, sceny teatralnej, estrady, a obecnie również wszelkiej maści persony znane z mediów, o których niegdyś nikt nawet nie pomyślałby, że mogłyby zaistnieć, od dawna wykorzystują do promocji swojego wizerunku skandalu i kontrowersji. Tu rzucą informacją o swoim życiu prywatnym, z której więcej można się domyślić, aniżeli dowiedzieć, tam pod nos swoim fanom i antyfanom podsuną wypowiedź, z której każdy może wyczytać, na co ma ochotę. I tak się nakręca ta karuzela...

Czytaj artykuł

80 lat temu do okupowanego przez Niemców Poznania przyjechał Heinrich Himmler, nazywany prawą ręką Hitlera. 4 i 6 października 1943 roku wygłosił dwie mowy dotyczące m.in. eksterminacji ludności żydowskiej. Przeszły one do historii jako "przemówienia poznańskie".

Czytaj artykuł

Łacha rzecznego piasku, wąska i długa wysepka otoczona wodą, miała szczęście, bo stała się częścią wielkiego miasta. Wcześniej jednak miała pecha, bo jej ukształtowanie i otoczenie przyciągnęło rzemieślników, którzy nie produkowali perfum ani nie hodowali róż. Jej historię poznacie dzięki nowej kolekcji CYRYLA - Garbary 1888-2011.

Czytaj artykuł

Żołnierzy i dowódców Armii "Poznań" upamiętnia monumentalny pomnik na Wzgórzu Świętego Wojciecha. W jego cieniu leży piękny, zielony skwer przypominający o wielkiej bitwie nad Bzurą, którą ta armia stoczyła z wojskami niemieckimi we wrześniu 1939 roku.

Czytaj artykuł

Pięć osób zginęło, a ponad 60 zostało rannych w katastrofie komunikacyjnej, do której doszło 30 lat temu na Wildzie. Jadący za szybko tramwaj wykoleił się na zwrotnicy i uderzył w budynek. Akcja ratunkowa była niezwykle trudna.

Czytaj artykuł

Pisarz, eseista i publicysta. Laureat literackiej Nagrody Nobla (1957). Jeden z największych intelektualistów XX wieku. Albert Camus i Poznański Czerwiec 1956.

Czytaj artykuł

"Gruss aus Posen" - takie pozdrowienia przesyłali podróżni z Poznania w czasach zaborów. Między innymi z Dworca Głównego. Dziś wielu poznaniaków wie, że zanim powstał współczesny dworzec kolejowy, jego rolę przez ponad sto lat pełnił stojący kilkadziesiąt metrów dalej, zniszczony i zapomniany budynek, który cieszył się niezwykłą popularnością. Świadczą o niej liczne pocztówki z jego wizerunkiem dostępne na portalu cyryl.poznan.pl.

Czytaj artykuł

Walczył w dwóch wojnach światowych, wojnie polsko-bolszewickiej i trzech powstaniach: wielkopolskim, śląskim i warszawskim. Był wielokrotnie ranny i trzykrotnie zasypany gruzami. To podpułkownik Franciszek Rataj.

Czytaj artykuł

"Przez osiem stuleci, jakie upłynęły od momentu lokacji Poznania, stał się on domem dla wielu ludzi. To oni sprawiali, że miasto rozwijało się i tętniło życiem. Mieszkańcami Poznania, obok ludności rodzimej, od zawsze byli również przybysze z bliższych i dalekich stron" - piszą organizatorzy wystawy Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań, którą oglądać można do 26 listopada w Galerii Śluza.

Czytaj artykuł
1 4 Strona 5 6 7 8