Kultura w Poznaniu

Film

Osiem lat temu Olivier Nakache i Éric Toledano wyreżyserowali "Nietykalnych" - film, który okazał się jedną z najbardziej kasowych produkcji w historii francuskiego kina. Za sprawą "Nadzwyczajnych" w dużej mierze powracają do tematu niepełnosprawności, choć tym razem serwują nam emocje o nieco innej proweniencji.

Czytaj artykuł

Krajem przewodnim 14. edycji AfryKamery, czyli festiwalu kinematografii afrykańskich, jest w tym roku Sudan. W trakcie poznańskiej repliki zobaczymy najlepsze filmy z kontynentu, w tym arcydzieło Hajooja Kuki "aKasha". Wydarzenie rozpocznie się w czwartek 12 grudnia, obejmie czternaście projekcji i potrwa sześć dni.

Czytaj artykuł

- W naszym społeczeństwie nadal tkwią traumy związane ze stalinizmem, których nie udało się nam pozbyć - mówi Moonika Siimets* z Estonii, reżyserka filmu "Mała towarzyszka", prezentowanego w programie festiwalu Ale Kino!

Czytaj artykuł

Wiele obiecywałem sobie po filmie "Miara człowieka". Za scenariusz odpowiadał David Scearce, autor znakomitego "Samotnego człowieka". Do tego kilka znanych nazwisk w obsadzie, na czele z Donaldem Sutherlandem. To nie mogło się nie udać, a jednak czuję lekki niedosyt.

Czytaj artykuł

W kanadyjskim dramacie "Kolonia" możemy odkryć wielki talent Emilie Bierre, wschodzącej gwiazdy kina kanadyjskiego. W programie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino to jeden z najlepszych filmów, jeśli nie najlepszy.

Czytaj artykuł

O najnowszym filmie braci Dardenne - "Młody Ahmed" - pisze Bartosz Żurawiecki. Polska premiera - 6 grudnia.

Czytaj artykuł

Jak na reżysera przed czterdziestką Robert Eggers tworzy zaskakująco dojrzałe kino. Jego monochromatyczny Lighthouse z Willemem Dafoe i Robertem Pattinsonem to reżyserski i aktorski popis najwyższych lotów. Wymagający, ale wart podjętego wysiłku.

Czytaj artykuł

Wiele oczekiwałem po "Mój dziadek jest kosmitą", a bardzo się zawiodłem! Ten koprodukcyjniak, w którym partycypowało aż siedem krajów europejskich, okazał się przykładem tego, jak nie powinno się dziś robić filmów dla dzieci w wieku 10+.

Czytaj artykuł

Podczas tego wyjątkowego festiwalu filmowego po raz kolejny śmiech spotka się z zadumą, radość z refleksją, a dziecięca wrażliwość z dojrzałością. W niedzielę 1 grudnia rusza 37. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Czytaj artykuł

Nie słyszałem, by Martin Scorsese ogłaszał koniec kariery, ale w trakcie seansu "Irlandczyka" towarzyszyło mi nieodparte przeświadczenie, że oglądam jego twórczy testament. Bo choć 77-letni artysta wychodzi od kina gangsterskiego spod znaku "Chłopców z ferajny" czy "Kasyna", to gdzieś w połowie filmu staje się coraz bardziej jasne, że mamy tu do czynienia z przejmującym traktatem o przemijaniu, wysłużonej przyjaźni, starości i robieniu rachunku sumienia.

Czytaj artykuł

Do wioski na kompletnym odludziu trafia nauczycielka - Giulia, która chce nieść kaganek oświaty wśród biednych chłopów. Prowadzi do niej tylko górska ścieżka w masywie Aspromonte, więc nauczycielka z północnych Włoch w swoich miejskich pantofelkach z początku cierpliwie się wspina, by po godzinie marszu przesiąść się na osła, który jest jedynym środkiem transportu dla mieszkańców Africo... - o filmie "Aspromonte" pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Ken Loach, zdobywca Złotej Palmy za film Ja, Daniel Blake, ponownie chwyta nas za gardło. Ma dla nas historię kolejnego everymana, który, jak wielu przed nim i po nim, stara się utrzymać na powierzchni w brutalnym świecie, w którym bardziej niż człowiek liczy się zysk.

Czytaj artykuł

Filmy z całego świata dedykowane widzom najmłodszym, nastolatkom i dorosłym tworzą co roku program festiwalu Ale Kino!. Bo ten jeden z największych w Europie festiwali kina dla młodych widzów troszczy się nie tylko o młodego widza. Kolejna edycja rozpocznie się 1 grudnia. Dziś startuje sprzedaż biletów.

Czytaj artykuł

Po wyreżyserowaniu dwóch ikonicznych części "Terminatora" James Cameron stracił prawa do wykreowanego przez siebie świata, co poskutkowało tym, że na przestrzeni kolejnych lat bezlitośnie, a czasem wręcz też bezmyślnie eksploatowano franczyzę o zabójczych androidach przybywających z przyszłości. Po blisko trzech dekadach prawa wróciły jednak do Camerona, który zignorował nienamaszczone przez siebie fabuły i już jako producent, wraz z Timem Millerem na reżyserskim stołku, wypuścił do kin bezpośrednią kontynuację "Dnia sądu" z 1991 roku.

Czytaj artykuł

W programie III przeglądu filmów o tematyce żydowskiej, który potrwa do 10 listopada, znalazła się retrospektywa Orena Rosenfelda - gościa festiwalu. Prezentowane filmy "Hummus!", "Prawdziwa Fauda" oraz "Arabscy wojownicy Izraela" obrazują współczesne izraelskie realia.

Czytaj artykuł

Rio de Janeiro, wczesne lata 50. XX wieku. W rodzinie Gusmão są dwie córki - różne pod względem charakteru, ale blisko ze sobą związane... O filmie "Niewidoczne życie sióstr Gusmão" pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Za kilka dni w Domu Tramwajarza odbędzie się 3. Przegląd filmów o tematyce żydowskiej. Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Miasteczko Poznań, które może być znane poznaniakom ze swojego pisma o tej samej nazwie. Miłośnicy kina w trakcie festiwalu obejrzą za darmo wybór ciekawych propozycji filmowych, a także poznają ich twórców. Wydarzenie będzie trwać aż sześć dni.

Czytaj artykuł

Za życia sprzedał tylko jeden obraz, po śmierci został uznany za jednego z najwybitniejszych malarzy w dziejach. Po "Twoim Vincencie", który gościł na kinowych ekranach zaledwie dwa lata temu, XIX-wieczny postimpresjonista powraca w filmie "Van Gogh: U bram wieczności".

Czytaj artykuł

Rok po stuleciu zakończenia I wojny światowej do kin w Polsce trafia dokumentalny film, który w zeszłym roku był w Zjednoczonym Królestwie jednym z ważniejszych elementów wspominania bohaterów pól bitewnych.

Czytaj artykuł
1 28 Strona 29 30 31 32